Jak wybrać płyty chodnikowe?

Jak wybrać płyty chodnikowe?
Jak wybrać płyty chodnikowe?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu wymaga dokładnego przemyślenia, co powinno znaleźć się w najbliższym sąsiedztwie budynku, a co w pewnym oddaleniu. Zwykle poza projektem zieleni i dekoracji ogrodowych uwzględnić trzeba także elementy praktyczne, czyli chodnik prowadzący do domu, podjazd czy taras. Materiałem często wykorzystywanym do ich zbudowania są płyty chodnikowych. Cechuje je trwałość, funkcjonalność, szeroki asortyment wzorów i kolorów. Stanowić mogą eleganckie uzupełnienie i tradycyjnych, i nowoczesnych aranżacji ogrodowych. Co warto wiedzieć o nich przed dokonaniem zakupu?

Najlepszym momentem na to, by ułożyć płyty chodnikowe lub wymienić uszkodzone jest wiosna. Mamy wtedy wystarczająco dużo czasu, aby do lata przygotować wszystkie ścieżki.

Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu?

Najpopularniejsze materiały, z których powstać może przydomowy chodnik to kostka brukowa, wspomniane płyty chodnikowe oraz surowce ekologiczne.

Kostka brukowa jest uniwersalna i wytrzymała, dzięki czemu wykonany z niej chodnik przetrwa wiele lat. Jeśli w jakiś sposób uszkodzony zostanie jeden z elementów, łatwo go wymienić. Na rynku dostępne są kostki brukowe o różnych fakturach, wielkościach i kolorach. Dzięki temu można za ich pomocą stworzyć ciekawe układy i fantazyjne wzory. Problemem w przypadku kostki brukowej mogą być nieustannie pojawiające się między elementami chwasty oraz kępy traw. Podobnie jest w przypadku kostki ekologicznej – ułożony za jej pomocą wzór pozostawia nawet 1/3 wolnej powierzchni. W tych szczelinach rosnąć może trawa, chyba że zdecydujemy się wypełnić je żwirem.

Te minusy całkowicie eliminują płyty chodnikowe betonowe lub brukowe. Pozwalają one szczelnie pokryć teren, bez pozostawiania szczelin. Do tego są trwałe, atrakcyjne wizualnie, a równa powierzchnia jest bezpieczna dla wszystkich domowników.

Rodzaje płyt chodnikowych

Płyty chodnikowe podzielić można na:

  • płyty chodnikowe betonowe wibroprasowane – ciężkie i stabilne, dostępne w kilku wymiarach: od tradycyjnych po wieloformatowe,
  • płyty chodnikowe betonowe wet-cast – lżejsze, o ciekawej fakturze i nietypowych, dekoracyjnych kształtach. Wymagają impregnacji, ale można tworzyć z nich efektowne dekoracje,
  • płyty chodnikowe ceramiczne – lekkie i łatwe w obróbce płyty gresowe. Są mrozoodporne i antypoślizgowe. Nie nasiąkają i nie poddają się zabrudzeniom. Mogą imitować kamień, drewno lub beton.

Ze względu na fakturę wyróżnić można płyty chodnikowe:

  • gładkie – najłatwiejsze do utrzymania w czystości i odporne na zabrudzenia,
  • ażurowe – z otworami, które wypełnić można roślinnością lub kamieniami,
  • imitujące tworzywa, na przykład kamień lub drewno – o nieregularnej strukturze, łatwe do wkomponowania w każdy ogród,
  • płukane – porowate, z niewielkimi fragmentami kamieni naturalnych lub żwiru, o najlepszych właściwościach antypoślizgowych.

Kształty i wymiary płyt chodnikowych

Płyty chodnikowe dostępne są obecnie w wielu różnych kształtach: od prostych po bardzo fantazyjne i nieregularne. Najbardziej rozpowszechnione są jednak te kwadratowe, prostokątne i trapezowe. Królują dwa rozmiary: 35x35x5 cm oraz 50x50x8 cm. Te większe z reguły wykorzystuje się przy tworzeniu podjazdów, mniejsze – do ścieżek, alejek i tarasów.

Za pomocą mniejszych płyt łatwo jest uzyskać lekkości kompozycji, musimy jednak mieć świadomość, że całość będzie mniej odporna na obciążenia. W przypadku płyt chodnikowych wielkoformatowych można mówić o większej odporności, która zależna jest od grubości konkretnego egzemplarza.

Czy płyty chodnikowe można układać bezpośrednio na trawie?

Płyty ogrodowe można co prawda układać bezpośrednio na gruncie lub trawie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest usunięcie warstwy murawy i odpowiednie przygotowanie podłoża. Dzięki temu chodnik będzie bardziej stabilny i trwały, a odprowadzenie wody sprawniejsze. Bezpośrednio na gruncie układać można płyty z mrozoodpornej ceramiki o grubości 2 cm oraz gres ceramiczny, który – jako jedyny z materiałów – odporny jest na wykwity i odbarwienia powodowane przez środki ochrony roślin.

Jeśli zdecydowaliśmy się na płyty betonowe, musimy podłoże przygotować tak, aby zapewnić właściwy odpływ wody deszczowej poprzez delikatny spadek. Za podkład posłużyć może podbudowa z kruszyw, na przykład mieszanka piaskowo-cementowa. Podłoże powinno być stabilne i odpowiednio zagęszczone. Pod płyty gresowe położyć można specjalne podkładki stabilizujące lub zaprawę drenażową, która sprawdzi się też w zestawie z płytami betonowymi wet-cast.

O czym należy pamiętać, kupując płyty chodnikowe?

Kupując płyty chodnikowe należy przede wszystkim przemyśleć ich zastosowanie, bo to pod jego kątem dobiera się parametry. Na przykład płyty chodnikowe przeznaczone na podjazdy powinny posiadać zbrojenia. Warto sprawdzić także, czy wybrany materiał wymaga szczególnej pielęgnacji. Względy estetyczne również są ważne.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jolanta

To niewątpliwie jeden z najlepszych blogów w branży. Autorzy nie tylko znają się na rzeczy, ale także potrafią przekazać swoją wiedzę w sposób przystępny i angażujący dla czytelnika.