Jak wybrać listwy przypodłogowe? 4 pomocne wskazówki

Jak wybrać listwy przypodłogowe? 4 pomocne wskazówki

Listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem wykończenia wnętrz. Nie tylko podkreślają styl i charakter pomieszczenia, ale pomagają też zachować jego harmonijne proporcje. Od wyglądu, jakości i trwałości produktu zależy to, w jaki sposób podłoga i ściany będą się prezentowały w danej przestrzeni. Co zatem, oprócz estetyki, wziąć pod uwagę podczas wyboru listew? Oto mini przewodnik, który ułatwi zakupy.

Funkcje listew przypodłogowych

Ściany, a szczególnie ich dolna część, są nieustannie narażone na działanie niekorzystnych czynników. Odkurzanie, przesuwanie mebli, czy korzystanie z mopa może prowadzić do obić, które prezentują mało estetycznie na powierzchni ściany. Jak temu zaradzić? 

Dobrze znanym sposobem na zabezpieczenie płaszczyzny przed uderzeniami, zabrudzeniami i wilgocią są listwy przypodłogowe. Pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale także doskonale maskują szczeliny dylatacyjne znajdujące się między podłogą a ścianą. Nierzadko służą też jako osłonka kamuflująca kable bądź przewody elektryczne. To także istotny element dekoracyjny, który dopełnia aranżację wnętrza. 

Cokoły zazwyczaj dobiera się w taki sposób, aby ich kolor był jak najbardziej zbliżony do barwy posadzki. Zwolennicy odważnych aranżacji mogą jednak postawić na nietypowe rozwiązanie, czyli ozdobne profile kontrastujące z kolorem ścian i podłogi. 

Do wyboru są m.in. listwy wykonane z PCV, MDF, a także warianty drewniane i podświetlane modele LED. Szeroka kolekcja stwarza duże możliwości aranżacyjne i pozwala dopasować produkt do każdego stylu wykończenia wnętrza. 

Jak wybrać listwy przypodłogowe? 4 pomocne wskazówki

Wybór listew w czterech krokach

Czym powinna się wyróżniać dobrej jakości listwa przypodłogowa? Poniżej kilka ważnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę. 

1. Wybór materiału

Wśród najpopularniejszych opcji wyróżnia się:

  • listwy z PCV – są doskonałym uzupełnieniem paneli oraz podłogi z drewna. Ich główną zaletą jest atrakcyjna cena, odporność na wilgoć, a także duża wytrzymałość. Wszystko zależy jednak od jakości produktu. Modele z cienkiego PCV są bardzo delikatne, jednak te wykonane z wysokiej klasy materiału mogą być równie trwałe, co listwy z MDF; 
  • listwy z MDF – wyróżniają się eleganckim wyglądem i dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Trudno je odkształcić, zarysować czy wyszczerbić. Trzeba jednak pamiętać, że nie są odporne na działanie wody. Warto zatem wybrać model zabezpieczony ochronną warstwą lakieru;
  • listwy polistyrenowe – atutem produktów z polistyrenu jest przede wszystkim duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ich twardość można porównać do drewna. Dodatkowo listwy są łatwe w montażu i występują w różnych kształtach i rozmiarach;
  • listwy metalowe – profile wykonane ze stali nierdzewnej są nietypowym i ciekawym pomysłem na wykończenie pomieszczenia. Sprawdzą się przede wszystkim w biurach, ale także w kuchni, przedpokoju lub pomieszczeniu urządzonym w stylu industrialnym. Modele metalowe są trwałe, odporne na korozję, zabrudzenia oraz wilgoć.

2. Określenie wysokości 

Wysokość cokołów powinna być dopasowana do wielkości pokoju. Ogólna zasada mówi o tym, że im niższa listwa, tym większe wydaje się wnętrze.

W małych pomieszczeniach najbezpieczniejszym rozwiązaniem są listwy od 4 do 6 cm. Warto też pamiętać, że ciemne modele optycznie skracają ścianę. Dlatego w takim przypadku najlepiej wybrać niskie warianty. Jasna listwa, która zlewa się z kolorem ściany, może być wyższa. 

3. Dopasowanie koloru

Listwy powinno się dobierać pod kolor drzwi, posadzki lub ściany. W przypadku ciemnych drzwi i jasnej podłogi doskonałym wyborem będą cokoły w jaśniejszym odcieniu. W odwrotnej sytuacji, czyli gdy w pomieszczeniu znajdują się jasne drzwi i ciemna podłoga, warto wybrać ciemniejszy wariant, który pomoże stworzyć spójną aranżację. 

Oczywiście można też postawić na kontrast. Należy jednak dobrze przemyśleć projekt, aby uniknąć aranżacyjnego chaosu.

4. Sposób montażu 

Listwy można zamontować za pomocą kleju, specjalnych klamer lub kołków. 

Pierwszy sposób jest wygodny i nie wymaga wiercenia dziur w ścianie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przyklejona w ten sposób listwa staje się już stałym elementem dekoracyjnym. 

W drugim przypadku konieczne jest zamontowanie w ścianie komponentu konstrukcyjnego w postaci klamer. Następnym krokiem jest wczepienie listew, które trzymają się klamry dzięki specjalnym frezom rozlokowanym po wewnętrznej stronie. 

Jeśli chodzi o metodę na wkręty, konieczne jest wywiercenie otworów w listwie i na ścianie, a następnie zamontowanie kołków z wkrętami. Powyższy sposób montażu zaleca się do instalacji listew drewnianych, ale można go również zastosować do produktów z PCV czy MDF. 

Jak wybrać listwy przypodłogowe? 4 pomocne wskazówki

Piękne wnętrze i zabezpieczone ściany

Instalacja listew przypodłogowych to ostatni i niezwykle ważny etap wykończenia podłogi. Listwy nie tylko poprawiają estetykę wnętrza, ale też chronią dolną część ścian przed zabrudzeniem, zalaniem czy otarciami. Zatem na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego produktu? 

Ważne są przede wszystkim: materiał wykonania, wysokość, kolor oraz sposób montażu listew. Tylko ich odpowiednie dopasowanie i ułożenie zagwarantuje wysoką ochronę powierzchni i zapewni przyjemny efekt wizualny.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze