Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera przed kupnem mieszkania?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera przed kupnem mieszkania? Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych inwestycji w życiu. Wiąże się ona z dużym nakładem finansowym, zwłaszcza jeśli decydujemy się nabycie mieszkania z rynku pierwotnego. Aby zminimalizować ryzyko z zakupem nieruchomości, która jeszcze nie powstała, warto wybrać dewelopera z dużym doświadczeniem. Jak sprawdzić, jego wiarygodność, aby spać spokojnie?

Dlaczego warto sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Sprawdzenie dewelopera powinno mieć miejsce, jeszcze przed podpisaniem z nim umowy dotyczącej zakupu nieruchomości: domu czy mieszkania. Dlaczego warto to zrobić, jakie wynikają z tego korzyści? Wśród potencjalnych zagrożeń wymienia się przede wszystkim nieuczciwość i złą wolę inwestora, a także brak rzetelności oraz komunikacji z firmą.

Mimo tego, że od 2011 roku ustawa deweloperska chroni nabywcę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego przed ryzykiem upadłości inwestora , to wciąż warto przeanalizować jego wiarygodność. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko związane z inwestycją zwłaszcza z odkryciem wad technicznych nieruchomości, niewywiązywania się z zaplanowanych terminów oddania lokalu do użytku, czy zawyżania ceny.

Kupując lokum od sprawdzonej firmy, nie narażasz się na utratę zainwestowanych środków czy wieloletnie procesy sądowe, ponieważ może się okazać, że zrealizowana inwestycja znacząco odbiega od jej wizualizacji i pierwotnych założeń.

Jak szybko sprawdzić wiarygodność dewelopera?

W pierwszej kolejności warto przeanalizować historię działalności dewelopera, czyli dowiedzieć się, od jakiego czasu funkcjonuje na rynku. Dobrze jest udać się na osiedle, które już kiedyś wybudował i bezpośrednio zapytać się mieszkańców, jak oceniają współpracę z danym inwestorem. Można samodzielnie przyjrzeć się powstałej nieruchomości – z jakich materiałów jest wykonana i wykończonaczy widoczne są niedoróbki itd.

Jeśli spółka deweloperska notowana jest na giełdzie, można z łatwością przeanalizować jej sprawozdania finansowe z poprzednich lat. Informacja ta gwarantuje, że firma dobrze radzi sobie pod względem ekonomicznym i finansowym, a przede wszystkim potwierdza fakt, że wybrana przez nas firma jest podmiotem wypłacalnym.

Oprócz tego dobrze jest sprawdzić Krajowy Rejestr Sądowy czyli KRS (https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu). Tam znajdują się podstawowe informacje dotyczące dewelopera i innych podmiotów gospodarczych. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jest niezbędny dla deweloperów do rozpoczęcia działalności. Znajduje się w nim m.in. status prawny firmy deweloperskiej, kapitał zakładowy czy adres siedziby firmy. Jeśli chcemy wiedzieć, czy inwestor nie jest zadłużony, warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (https://krd.pl/). Czysta kartoteka to oznaka płynności finansowej firmy, której zamierzamy powierzyć budowę wymarzonego domu czy upragnionego mieszkania.

Renoma dewelopera to jeden z głównych wyznaczników jego wiarygodności. Jej potwierdzeniem są rekomendacje nabywców, nagrody, certyfikaty, szkolenia itd. Certyfikat Dewelopera PZPB, przyznawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa to jeden z nich. Inną będzie na przykład Nagroda Srebrny Orzeł Polskiego Budownictwa przyznawana w ramach Narodowego Programu Promocji POLSKA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ 2020, który objęty jest honorowym Patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Równie ważne są internetowe opinie o deweloperze oraz referencje wystawione przez dotychczasowych klientów firmy. Znajdziesz je w sieci – na portalach budowlanych, forach tematycznych czy blogach dotyczących tematów związanych z zakupem nieruchomości od deweloperów. Wiarygodność dewelopera potwierdza jego przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Pełną listę firm deweloperskich, które należą do wspomnianego związku można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej PZFD: https://www.pzfd.pl/s/developers.

Kto może sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Wiarygodność dewelopera może sprawdzić każdy nabywca nieruchomości. Jednak warto mieć na uwadze, że wymaga to nieco czasu, a także odpowiedniej wiedzy. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika lub biura nieruchomości.

A może planujesz ubezpieczyć swój dom, który wciąż jest w budowie? Polisa mieszkaniowa od towarzystwa ubezpieczeniowego LINK4 to doskonały wybór. Dzięki niej Twoja posiadłość, dom, mieszkania są bezpieczne na wypadek różnych zdarzeń losowych, np. pożaru, zalania mieszkania, uderzenia pioruna itd. Najszerszy zakres ochrony zapewnia ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka.

Wejdź na stronę https://www.link4.pl/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania i zapoznaj się z ofertą ubezpieczenia domu i mieszkania, którą zakupisz bez wychodzenia z domu. Możesz też skontaktować się telefonicznie z konsultantem pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze