Jak oświetlić wnętrze domu – znaczenie barw światła

oswietlenie domu

Przy doborze artykułów oświetleniowych takich jak żarówki czy lampy LED warto spojrzeć nie tylko na ich moc czy kształt. Bardzo istotnym parametrem jest także barwa światła. Przy wyborze żarówek standardowych, świetlówek kompaktowych, żarówek halogenowych czy LED warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ barwa światła wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale dodatkowo na samopoczucie i nastrój osób, które w nim przebywają.

Rodzaje barw światła

Temperatura barwowa światła to inaczej barwa danego źródła światła. Określa się ją w Kelwinach (K) od 2000 K do 30000 K. Najcieplejszą barwą jest barwa światła świeczki2000 K, 3000 K to barwa wschodów i zachodów Słońca, 4000 K to barwa określana jako biała, 5000 Kchłodnobiała, 10000-15000 K to barwa określana jako czyste niebo, natomiast najwyższa na skali 30000 K – barwa dawana przez błyskawicę.

oswietlenie domu led

Barwy światła w przypadku żarówek możemy podzielić na trzy główne zakresy:

  • Barwa ciepła – 2700-3200 K. To światło najbardziej podobne do żarówek żarowych, o lekko żółtym odcieniu, które sprawia, że wnętrza wyglądają na bardziej przytulne. Ma właściwości relaksujące, rozluźniające.
  • Barwa neutralna – 4000-4500 K. Przypomina światło dzienne, zawiera więcej chłodniejszych fal. Ma właściwości pobudzające, nadaje się dobrze do czytania i do lampek biurkowych.
  • Barwa zimna – 5500-6500K. Światło intensywnie zimne, mające niebieskawy odcień. Nadające pomieszczeniom większą sterylność, chłodny wydźwięk, przy tym także optycznie dodające przestrzeni. Wykorzystywane też często w gabinetach dentystycznych, halach produkcyjnych.

Jak dobrać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń?

Zależnie od pokoju w domu oraz jego funkcji warto dobrać oświetlenie nie tylko o właściwej mocy, ale także optymalnej barwie światła. Poniżej przedstawiamy propozycje dla poszczególnych pomieszczeń.

Najlepsze oświetlenie do salonu

Polecane jest wybranie głównie żarówek o barwach neutralnych lub ciepłych, które sprzyjają relaksacji. Można zdecydować się na oświetlenie o obu barwach światła, zależy ono już w dużej mierze od gustu domowników, dlatego warto przetestować kilka typów żarówek.

Subtelne światło w sypialni

Sprawdzi się tu głównie oświetlenie o barwie ciepłej, które wprowadza do pomieszczenia przytulność i kameralność. Żarówki tego rodzaju nie zaburzają naturalnego rytmu dobowego organizmu.

Optymalne oświetlenie gabinetu

Przy biurkach oraz dla lamp o skupionym oświetleniu, na przykład stojących umieszczonych przy fotelu, warto wybrać oświetlenie o barwie neutralnej lub nawet zimnej, ponieważ bardziej sprzyja koncentracji i wspiera pracę umysłową.

Światło w kuchni

W kuchni można dostosować je do swojego gustu. Ciepła barwa światła wprowadza do pomieszczenia bardziej klimatyczny nastrój, ładnie podkreśla produkty spożywcze, zimna z kolei jest w stanie uwydatnić nowoczesny design wnętrza. Barwa naturalna o wysokim współczynniku oddawania barw jest natomiast często stosowana do eksponowania i podkreślania artykułów spożywczych.

Dobrze oświetlona łazienka

W łazienkach urządzonych w chłodnych barwach najlepiej sprawdzi się oświetlenie o zimnym odcieniu i analogicznie przy ciepłych. Odpoczynkowi sprzyja głównie ciepły odcień, dlatego będzie najlepszy do relaksujących kąpieli i innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Iluminacja w pokoju dziecka

W pokoju dziecka można zastosować kilka różnych typów oświetlenia – na biurko lampka z żarówką o chłodnej barwie, jako oświetlenie ogólne pomieszczenia można wykorzystać światło o neutralnej lub zimnej barwie, która odzwierciedla światło dzienne, natomiast przy łóżku – żarówkę o ciepłej barwie światła.

lampy wiszace do domu

Kiedy głównym celem jest stworzenie przytulnego nastroju sprzyjającego wypoczynkowi, najlepiej wybierać oświetlenie o barwie ciepłej, natomiast gdy chce się osiągnąć wyższą wydajność w pracy, polecane jest zastosowanie barw naturalnych oraz zimnych. Pośrednim rozwiązaniem są żarówki o barwie naturalnej, które jednak ze względu na emitowanie chłodniejszych fal nie są w stanie działać jako całkowity zamiennik żarówki o barwie ciepłej.

Łączenie barw światła

W jednym pomieszczeniu można wykorzystać kilka różnych barw światła, jednak gdy żarówki o barwie zimnej i ciepłej włączone są jednocześnie, efekt może nie być przyjemny dla oka. Należy pamiętać wobec tego o następujących zasadach:

  • w jednym żyrandolu lub lampie z kilkoma punktami świetlnymi wykorzystywać należy tylko żarówki o tej samej brawie światła;
  • najlepiej łączyć barwy światła jako ciepła + neutralna lub neutralna + zimna;
  • odmienne żarówki można umieszczać w różnych typach lamp, na przykład w lampie sufitowej żarówka neutralna lub zimna świetlówka, natomiast w lampkach nocnych, które zapalane są po zgaszeniu lampy sufitowej, żarówka o barwie ciepłej.

Odpowiednie dopasowanie barw żarówek w pomieszczeniach ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale jednocześnie wpływa na samopoczucie osób, które z nich korzystają. Pamiętajmy więc o uniwersalnych, prostych zasadach komponowania oświetlenia we wnętrzu domu.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze