
Wylewka samopoziomująca, stosowana podczas prac wykończeniowych w budownictwie, ułatwia i przyspiesza prawidłowe układanie posadzek, np. z paneli bądź płytek. W artykule piszemy o najistotniejszych właściwościach wylewek samopoziomujących i ich rodzajach. Podpowiadamy też, jak obliczyć zapotrzebowanie na ten materiał oraz jak wykonać wylewkę krok po kroku.
Charakterystyka wylewek samopoziomujących i ich rodzaje
Wylewki samopoziomujące wykonuje się po to, aby wyrównać i wygładzić podłoże przed położeniem płytek, wykładzin lub paneli. Podkład tego typu (wylewki nazywa się też masami samorozlewnymi, wyrównującymi lub niwelującymi) szczelnie wypełnia ubytki, redukuje nierówności i ułatwia późniejsze prace wykończeniowe. W zależności od rodzaju zastosowanego spoiwa wyróżnia się:
- anhydrytowe wylewki samopoziomujące – wylewki gipsowe wykonuje się w pomieszczeniach mieszkalnych, także tych z ogrzewaniem podłogowym. Nie sprawdzają się w miejscach narażonych na wilgoć;
- cementowe wylewki samopoziomujące – bardzo wytrzymałe podłoża, przeznaczone do stosowania we wszystkich pomieszczeniach (także wilgotnych), mogą być wykonywane na zewnątrz.
Samorozlewne masy mogą mieć różną grubość. Cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące (o grubości 2-50 mm) wyrównują podłoże, grubowarstwowe z kolei (mają do 10 cm grubości) jednocześnie stanowią odrębny podkład podłogowy. Dostępne są też wylewki samopoziomujące o ściśle określonych właściwościach, np. mrozoodporne albo szybkoschnące.
Zalety wylewki samopoziomującej
Wylewka samopoziomująca jest kojarzona przede wszystkim z tym, że umożliwia wyrównanie i wygładzenie podłoża przed ułożeniem podłogi. Ale nie jest to jedyna korzyść wynikająca ze stosowania mas tego typu. Wśród innych zalet zapraw wyrównujących można wymienić m.in.:
- uniwersalność (można je stosować w różnych pomieszczeniach, wewnątrz i na zewnątrz);
- wysoką wytrzymałość;
- odporność na bardzo niskie i wysokie temperatury;
- szybkie wiązanie (dot. wylewek szybkoschnących);
- prostą i szybką aplikację;
- możliwość stosowania w pomieszczeniach wilgotnych (dot. wylewki cementowej);
- możliwość stosowania w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe.
Należy pamiętać o tym, że aby uzyskać zamierzony efekt, trzeba właściwie przygotować podłoże, wybrać odpowiednią wylewkę i poprawnie ją wylać.

Wydajność wylewki samopoziomującej – ile materiału przygotować na 1 m2?
Aby ustalić, ile zaprawy potrzeba na wykonanie podkładu, wcześniej należy określić:
- wymiary docelowej posadzki;
- grubość wylewki (zależy ona m.in. od obciążenia posadzki);
- kształt wykończonej powierzchni.
Łatwym sposobem na sprawdzenie, ile wylewki samopoziomującej potrzeba na 1 m2 podłogi, jest skorzystanie z darmowych kalkulatorów internetowych. Wystarczy wpisać dane w odpowiednich rubrykach, np. wymiary posadzki i jej oczekiwaną grubość, a system wyliczy ilość materiału. Zapotrzebowanie na wylewkę można także w prosty sposób obliczyć samodzielnie. Na workach z masą samopoziomującą powinna być podana gęstość właściwa materiału – czyli informacja, ile jej potrzeba (w kilogramach), aby pokryć 1 m2 warstwą o grubości 1 mm. Żeby określić, ile wylewki potrzeba na pokrycie całego pomieszczenia, trzeba pomnożyć tę wartość przez planowaną grubość warstwy (w milimetrach) oraz wielkość powierzchni (w metrach kwadratowych).

Jak zrobić wylewkę samopoziomującą?
Przed przystąpieniem do wylewania masy samopoziomującej, trzeba odpowiednio przygotować podłoże, czyli oczyścić posadzkę z większych zanieczyszczeń, a także kurzu, pyłu oraz starych powłok (kleje, masy bitumiczne). Potem można zaaplikować grunt pod wylewkę samopoziomującą – zmniejsza on ryzyko ewentualnego odspajania się materiału i poprawia przyczepność. Z reguły stosuje się dwie warstwy specjalnej emulsji gruntującej. Następnie wykonuje się dylatację obwodową wzdłuż ścian, a w przypadku pomieszczeń o powierzchni większej niż 50 m2 oraz budynków z ogrzewaniem podłogowym – również dylatacje pośrednie.
Następnie należy wymieszać zaprawę samopoziomującą (najlepiej wykorzystać do tego duże wiadro i mieszadło), postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Masa nie może zawierać grudek. Gdy mieszanka uzyska właściwą konsystencję, można przystąpić do jej rozlewania. Masa co do zasady rozlewa się samoistnie, jednak zazwyczaj trzeba ją dodatkowo rozprowadzić za pomocą długiej listwy lub pacy. Do odpowietrzania warto z kolei wykorzystać np. specjalny, kolczasty wałek. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej. Potem wystarczy jedynie zaczekać, aż masa stwardnieje. Długość schnięcia zależy od rodzaju wylewki i grubości warstwy. Cały proces może trwać od kilku godzin do kilku tygodni.