
Dawniej podstawowymi narzędziami służącymi do pracy w ogrodzie były łopata i szpadel, które pozwalały dowolnie spulchniać oraz formować teren. Obecnie doskonałą, o wiele bardziej efektywną alternatywą dla tradycyjnych sprzętów są nowoczesne glebogryzarki, które pozwalają sprawnie wyrównać podłoże, przemieszać ziemię oraz pozbyć się niepożądanych chwastów. Sprawdzamy, jak wybrać najlepszą glebogryzarkę do pracy w Twoim ogrodzie!
Jak działa i do czego służy glebogryzarka?
Glebogryzarka to stosunkowo proste urządzenie, które możemy z powodzeniem wykorzystywać w przydomowym ogródku. Podstawą jego działania jest silnik elektryczny lub spalinowy, wprawiający w ruch wał obrotowy, do którego przymocowane są specjalnie dobrane noże. W trakcie pracy ostrza dosłownie wbijają się w podłoże, a następnie unoszą do góry fragmenty gleby oraz ściółki, pozwalając na przemieszanie się ziemi. W ten sposób możemy dostarczyć do gleby więcej tlenu, dzięki czemu nasze rośliny otrzymają lepsze warunki do wzrostu. Z kolei mieszanie podłoża sprawi, że mniej żyzna gleba zyska dostęp do substancji odżywczych, co z pewnością wpłynie na kondycję naszego trawnika czy zasianych upraw.
Co istotne, glebogryzarki, które są obecnie dostępne na rynku, to narzędzia proste w obsłudze, które nie wymagają posiadania żadnych dodatkowych maszyn czy specjalnej wiedzy technicznej. Warto podkreślić również, że rosnąca popularność tego rodzaju urządzeń sprawia, że glebogryzarka nie jest wyjątkowo dużym wydatkiem. Jednocześnie inwestycja w narzędzie, które usprawni codzienną pracę, z pewnością szybko się zwróci, gdy nie będziemy już zmuszeni do żmudnego i męczącego przerzucania ziemi szpadlem.
Jakie rodzaje glebogryzarek są dostępne na rynku? Co wziąć pod uwagę przy zakupie?
Na rynku znajdziemy wiele modeli glebogryzarek, które różnią się między sobą rodzajem napędu, mocą silnika, rozmiarem czy liczbą noży. Podstawowym kryterium podziału jest z pewnością rodzaj jednostki napędowej. Do wyboru mamy bowiem glebogryzarki elektryczne oraz spalinowe. Zasada ich działania jest bardzo zbliżona, a główną różnicę stanowi po prostu źródło zasilania – w przypadku modeli elektrycznych wystarczy jedynie podłączyć urządzenie do prądu za pomocą gniazdka 230 V. Z kolei glebogryzarki spalinowe wymagają odpowiedniego paliwa. Więcej na temat zalet oraz wad każdego z tych rozwiązań wyjaśnimy w dalszej tekstu.
Kolejnym istotnym zagadnieniem, które ma kluczowy wpływ na efektywność pracy glebogryzarki, jest liczba noży oraz szerokość robocza. Od tych parametrów zależy skuteczność naszych działań. Im więcej noży, tym wyższa efektywność mieszania się ziemi. Z kolei większa szerokość robocza znacznie przyspieszy pracę w ogrodzie. Ponadto wiele modeli glebogryzarek wyposażonych jest w napęd, który ułatwia prace nawet na naprawdę trudnym terenie.
Glebogryzarka elektryczna czy spalinowa? Wygodne rozwiązania, które usprawnią prace w ogrodzie!
Jak zostało już powiedziane, na rynku dostępne są zarówno glebogryzarki elektryczne, jak i spalinowe. W pierwszym przypadku praca urządzenia wymaga stałego podłączenia do energii elektrycznej. Ten fakt ma szczególne znaczenie w przypadku większych ogrodów, musimy bowiem liczyć się z koniecznością rozwijania długich przedłużaczy. Glebogryzarki elektryczne zwykle oferują mniejszą moc, aniżeli ich spalinowe odpowiedniki. Są za to znacznie lżejsze i bardziej poręczne w obsłudze, a ponadto cechują się bardzo cichą pracą i nie wymagają regularnego serwisowania. Z kolei glebogryzarki spalinowe to urządzenia o znacznie większej mocy, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w dużym ogrodzie lub wręcz na polu uprawnym. W przypadku tego rodzaju narzędzi nie ogranicza nas dostęp do energii elektrycznej, wystarczy jedynie regularnie uzupełniać poziom paliwa. Glebogryzarki spalinowe zwykle są jednak o wiele cięższe, bardziej masywne, co zmniejsza komfort pracy. Ponadto wymagają wykonywania czynności serwisowych, takich jak chociażby wymiana oleju.
Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Wybór musisz podjąć samodzielnie, wiele zależy bowiem od wielkości terenu, o który dbasz. W przypadku niewielkich ogrodów lepszym rozwiązaniem wydaje się glebogryzarka elektryczna, która jest łatwiejsza w obsłudze i nie wymaga serwisowania. Z kolei duże ogrody czy pola uprawne wymagają większego i mocniejszego sprzętu. W takich przypadkach lepszym wyborem może okazać się glebogryzarka spalinowa.