Drewniana czy metalowa? Porównanie materiałów huśtawek ogrodowych

Drewniana czy metalowa? Porównanie materiałów huśtawek ogrodowych

Huśtawka ogrodowa to elegancki i stylowy element ogrodu, który sprawia, że relaks i zabawa na świeżym powietrzu są jeszcze przyjemniejsze. Poszczególne modele mogą różnić się designem i materiałem wykonania. Warto dopasować te elementy do potrzeb tak, aby cieszyć się zakupem przez długie lata!

Zalety i wady huśtawek ogrodowych z różnych materiałów

W sprzedaży dostępne są przede wszystkim huśtawki ogrodowe z drewna lub metalu. Te pierwsze to klasyczny wybór. Swoim wyglądem przywodzą na myśl samodzielnie stworzone konstrukcje. Drugie to natomiast nowoczesne rozwiązanie, które doskonale odnajdzie się m.in. w minimalistycznych aranżacjach. Kolejną ważną kwestią jest wytrzymałość materiału, ponieważ drewno różni się pod tym względem od stali. Jaką opcję zatem wybrać?

Huśtawki ogrodowe drewniane

Drewniana huśtawka ogrodowa ma wiele zalet. Surowiec prezentuje się elegancko i dodaje przestrzeni naturalnego uroku. Dlatego elementy z niego wykonane są często wybierane do ogrodów w stylu rustykalnym, boho czy tradycyjnym. W sprzedaży można dostać różne modele – zarówno te surowe, w pełni wykonane z drewna, jak i z miękkim siedziskiem w zestawie. Te pierwsze nie są tak wygodne, chociaż można na nich ułożyć własne poduchy. Natomiast znalezienie odpowiednich rozmiarów siedziska i dopasowanie poduszek do oparcia może stanowić problem. Dlatego druga opcja dla wielu wydaje się bardziej komfortowa.

Drewniana czy metalowa? Porównanie materiałów huśtawek ogrodowych

Trzeba mieć na uwadze jednak fakt, że drewno wymaga uwagi. Trzeba je regularnie impregnować specjalnymi preparatami takimi jak lakierobejce, oleje czy farby akrylowe. W ten sposób zapobiega się rozwojowi pleśni i grzybów. Surowiec ten nie jest także szczególnie odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego impregnacja to konieczność, a zabieg ten należy powtarzać co kilka lat, aby mieć pewność, że huśtawka działa prawidłowo, a korzystanie z niej jest bezpieczne.

Huśtawki ogrodowe metalowe

Metalowe huśtawki ogrodowe wbrew pozorom również mogą być dobrym wyborem dla osób, które lubią klasykę i naturalny klimat. Dlaczego? Stal malowana proszkowo może być utrzymana w niemalże każdym kolorze np. takim, który przywodzi na myśl drewno. Taki design może wprowadzić do ogrodu naturalny klimat, dlatego niekoniecznie trzeba decydować się na model drewniany, aby dopasować huśtawkę do aranżacji boho czy rustykalnej i innych drewnianych elementów ogrodu.

Drewniana czy metalowa? Porównanie materiałów huśtawek ogrodowych

Dodatkowo stal ma sporo zalet, których nie ma drewno. Jest solidny, trwały i bez problemu wytrzyma próbę czasu. Stalowa konstrukcja zapewnia sporą stabilność, jest ciężka i wytrzymała. Warto tylko pamiętać o regularnym malowaniu stelaża środkiem antykorozyjnym, nawet jeśli został zabezpieczony malowaniem proszkowym. Zapobiegnie to pojawianiu się rdzy, która jest dość powszechnym problemem w przypadku metalowych elementów trzymanych na zewnątrz.

Huśtawki ogrodowe z metalu mogą doskonale wpasować się w nowoczesny i minimalistyczny styl ogrodu. Bardzo częstym wyborem są tutaj modele w antracytowym kolorze, które świetnie współgrają z surowym designem przestrzeni, ale dostępnych modeli jest więcej. Można zdecydować się na huśtawkę o stelażu w kolorze czarnym i o białym siedzisku, albo na srebrną konstrukcję i szarą kanapę.

Drewniana czy metalowa? Porównanie materiałów huśtawek ogrodowych

A może huśtawka ogrodowa typu kokon? Wady i zalety

Kokon to niezwykle modne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemalże każdym ogrodzie – nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym czy boho. Taki model huśtawki ma dość oryginalny kształt. Siedzisko jest częściowo zamknięte w ażurowej konstrukcji, co sprawia, że podczas korzystania z niej można poczuć się wyjątkowo komfortowo i przytulnie. Stelaże w tych modelach są stabilne i trwałe. Najczęściej wykonane ze stali malowanej proszkowo. Trzeba jednak pamiętać, że podłoże, na którym staną, musi być dobrze wypoziomowane. W innym przypadku mocniejsze rozbujanie huśtawki może spowodować przewrócenie się całej konstrukcji.

Drewniana czy metalowa? Porównanie materiałów huśtawek ogrodowych

Dodatkowo tutaj tak jak w przypadku tradycyjnych huśtawek ogrodowych z metalu konieczne może okazać się dodatkowe zabezpieczenie materiału przed zimnem. W okresie jesienno-zimowym należy też zabrać z huśtawki siedzisko i przechowywać je w garażu, na strychu lub w domu. Z pewnością minusem tego rozwiązania jest fakt, że w kokonie może bujać się jednocześnie tylko jedna osoba. Niemniej w wielu przypadkach, gdy miejsca w ogrodzie jest niewiele, nadal może okazać się to ciekawą alternatywą.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając huśtawkę ogrodową?

W kontekście samych materiałów, z jakich wykonana jest huśtawka ogrodowa, warto też zwrócić uwagę na tekstylia. Poduszki i obicia huśtawek powinny być wykonane z odpornego materiału, który jest w stanie znieść zmienne warunki pogodowe. Dzięki temu podczas nagłych i niespodziewanych ulew nie trzeba martwić się o ich wytrzymałość. Najlepszą opcją są tutaj siedziska wykonane z pianki poliuretanowej zamkniętej w poliestrowej poszwie. Tego typu syntetyczne materiały są odporne na wilgoć i zimno.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności jak moskitiera czy zadaszenie. Te elementy również powinny być wykonane ze sztucznych materiałów typu poliester. Siateczka ochroni osoby korzystające z mebla przed owadami, natomiast daszek zapewni komfortowe korzystanie z huśtawki nawet w upalne dni.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze