Efekty specjalne na ścianie – przecierki i tekstury

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 12 marca 2021

Efekty specjalne na ścianie
Efekty specjalne na ścianie

Wiele razy spotykamy się z trudnościami, dotyczącymi doboru tapet. Kwiecista, a może z nadrukiem krajobrazu? Jasna, czy ciemna? Z geometrycznym motywem, czy klasyczna? Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli zmieniać styl naszego wnętrza. A przecież ozdoby ścienne są jego nieodłączną częścią. Najlepiej więc byłoby, gdyby wszyscy niezdecydowani odważyli się na kolor. To proste rozwiązanie problemu wynikającego z różnorodności wzorów. Nie potrafisz dobrać odpowiedniej grafiki, która mogłaby wzbogacić przestrzeń, bez względu na pozostałe składniki aranżacji? Użyj mocy barw!

Efekty specjalne na ścianie domu
Efekty specjalne na ścianie domu

Kolor nie tak oczywisty…

Rzecz jasna, nie mówimy tutaj o jednokolorowej ścianie. Nie polecamy mdłego ecru, słodkich odcieni wanilii, ani nawet intensywnej, soczystej czerwieni. Jedna barwa niczego nie zmieni, nie zdynamizuje wnętrza i nie sprawi, że będzie się ono wyglądać modnie i nowocześnie. Postawmy na kilka kolorów, które połączone ze sobą na jednej płaszczyźnie, dadzą intrygujący i ekscytujący efekt.

Fototapety inspirowane przeróżnymi teksturami są doskonałym pomysłem na uzyskanie poprawnej i jednocześnie nowatorskiej kompozycji barw. Takie „teksturowane” tapety to nic innego, jak przecierane, zdrapane, czy naniesione różnymi technikami pigmenty. Mogą wydawać się chropowate, niewyraźne, nierówne. O to właśnie chodzi.

Powiązania kolorystyczne mają być nieoczywiste, nieszablonowe. Mają zwracać uwagę, stanowić kontrę dla monochromatycznego wyposażenia wnętrza, albo wręcz współgrać z mocnymi elementami przestrzeni.

Dekoracja ściany
Dekoracja ściany

Tapeta jak obraz

Tapeta w takim stylu, zastąpi wszelkie ozdoby ścienne, choć nie „gryzie się” z żadną z nich. Ta cecha przybliża fototapetę drukowaną do klasycznej malowanej ściany.  Obie są łatwe do zaaranżowania, jednakże kładzenie tapety nie wymaga od nas zdolności manualnych. Nie musimy mieć talentu malarskiego, ani znać technik przecierania, by stylizacja powierzchni wyglądała profesjonalnie.

Tekstury sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w pokoju młodzieżowym. Stylizowana tapeta będzie stanowić nie mniej intrygującą dekorację przedpokoju. To dobre rozwiązanie dla wszystkich mieszkań, w których ściany pokryte są drobnymi nierównościami – nieregularny akcent kolorystyczny na fototapecie pomoże ukryć niedoskonałości powierzchni.

Możemy wybrać jakie kolory mają być ze sobą zestawione. Barwy ciepłe sprawią, że wnętrze będzie wydawać się bardziej przytulne, cieplejsze i jaśniejsze. Doskonale współgrają z drewnem i innymi naturalnymi materiałami. Chłodne kolory, np. niebieski, granat, zieleń, będą stanowić ciekawą ozdobę minimalistycznego pokoju. Wydobędą głębię z mebli szklanych, metalowych, czy plastikowych.

Feeria barw na ścianie definiuje kolorystykę aranżacji. Zadbajmy więc o to, by żaden z jej ruchomych elementów (sofy, krzesła, lampy oraz dodatki, takie jak poduszki i ceramika) nie zaburzył równowagi barw. Niech wyposażenie pomieszczenia będzie jedynie subtelnie dopełniać stylizację.

Komentarz