Piana PUR to najlepszy materiał do ocieplenia budynków, jeżeli wziąć pod uwagę jego skuteczność, cenę i trwałość. To nowoczesne rozwiązanie jest o wiele skuteczniejsze niż materiały starszej generacji: wełna i styropian. Mimo to w gotowych projektach domów cały czas bierze się pod uwagę tradycyjną termoizolację o gorszym współczynniku przewodzenia ciepła. Z tego artykułu dowiesz się, co zmieni się w projekcie Twojego domu, jeżeli wybierzesz pianę poliuretanową.

Spis treści:
Lepszy materiał do termoizolacji w lepszym projekcie domu
Innowacja w technice ocieplania budynków, czyli piana poliuretanowa, pojawiła się ponad 40 lat temu i cały czas jest udoskonalana. Mimo to nie zmienił się sposób projektowania domów – uwzględniają wyłącznie wełnę mineralną i styropian. Warto jednak wiedzieć, że trzecia możliwość jest o wiele bardziej interesująca, ale wymusza świadomość trzech faktów.
Po pierwsze, większość projektantów i architektów nie zna jeszcze piany PUR
Prawie żaden gotowy projekt nie uwzględnia piany poliuretanowej, dlatego warto sprawdzić, czym jest system izolacji Purios, czyli natryskowa termoizolacja pianą PUR.
Po drugie, piana wiąże się ze zmianami w gotowym projekcie
Lepsze parametry piany PUR sprawiają, że należy zastosować cieńszą warstwę materiału do termoizolacji, a więc ściany i podłogi będą cieńsze i tak samo dobrze ocieplone. To oznacza konieczność wprowadzenia pewnych zmian przez architekta.
Po trzecie, architekt pracuje na liczbach, a nie ma materiałach
Zgodnie ze zmianami w prawie budowlanym ściany zewnętrzne i dach powinny o wiele skuteczniej zatrzymywać ciepło. Parametr U dla ścian zewnętrznych to teraz nie więcej niż 0,20 W/m2K, a dla dachu jest to 0,15 W/m2K. Warto dodać, że jeszcze 10 lat temu wymogi te były mniejsze o odpowiednio 20 i 25%. Zmieniły się wymagania, ale nie wełna ani styropian. Nie zmieniło się również to, że architekt dąży do uzyskania żądanego parametru U.
Wyliczenia będą wskazywać na to, że lepszy materiał izolacyjny utworzy cieńszą warstwę piany. Na przykład ściana ocieplona pianą PUR może mieć grubość 20 cm, podczas gdy ściana pokryta wełną lub styropianem będzie mieć 25 i więcej centymetrów. To nie błąd – to dowód wyższości piany poliuretanowej.

O tych zmianach w projekcie warto wiedzieć
Co się zmieni w projekcie, jeżeli uwzględni się w nim izolację pianą PUR?
Grubość podłogi – jeżeli wysokość podłogi obniży się o kilka centymetrów względem projektu, to tym samym zwiększa się odległość pomiędzy nią a elementami umieszczonymi w i na ścianie. Gniazdka i włączniki będą wyżej, co może mieć znaczenie dla inwestora, ponadto otwór na drzwi będzie o kilka centymetrów wyższy niż drzwi.
Rozwiązaniem jest zmiana w projekcie zakładająca dodatkowe kilka centymetrów warstwy wylewki. Dokładną jego ilość architekt wylicza na podstawie parametru U materiałów użytych do budowy podłogi.
Parapety – dzięki zastosowaniu piany PUR ściana również zrobi się cieńsza, zazwyczaj o kilka centymetrów. Tym samym należy wziąć pod uwagę to, jak bardzo parapety będą odstawać od płaszczyzny tej przegrody budowlanej.
Oczywistym rozwiązaniem jest po prostu zamówienie parapetów o odpowiednio mniejszej szerokości. Ją także wylicza architekt na podstawie dostępnych danych.
Wszystkie pozostałe elementy, systemy i instalacje pozostają bez zmian. Wybór piany PUR nie ma wpływu na rozwiązania z zakresu ogrzewania podłogowego, centralnego, wentylacji, rekuperacji, klimatyzacji, nie wpływa też na sposób montowania drzwi i okien.
Lepsza izolacja cieplna to również dodatkowe korzyści
Wiedza na temat nowoczesnego materiału do izolacji domu przynosi korzyści, dlatego warto omówić wprowadzone zmiany z architektem. Bo zmiany sięgają głębiej niż dodatkowa warstwa betonu i inna szerokość parapetów.
Zmiana grubości przegród
Jeżeli do tej pory standardem była ściana o grubości 25 cm, to teraz może się okazać, że zalecana grubość wyniesie 20 cm. I to nie jest błąd – tak działa pianka poliuretanowa, która lepiej zatrzymuje ciepło niż inne materiały.
Więcej przestrzeni
Cieńsze ściany i cieńsza podłoga to więcej przestrzeni. Warto samodzielnie policzyć i sprawdzić, ile powierzchni albo objętości zyska dom lub działka (w zależności od tego, czy projekt zakłada odjęcie centymetrów od wewnętrznej, czy od zewnętrznej strony ściany).
Opłaca się zmienić projekt domu na dobre
Piana poliuretanowa to materiał przyszłości. Już dziś jej składniki produkowane są z myślą o zerowym wpływie na środowisko, a nawet ujemnym, bo z wykorzystaniem surowców z recyklingu. Wraz z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi materiałów termoizolacyjnych staje się ona rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym. Naprawdę opłaca się dostosować projekt domu pod możliwości piany PUR.
To również wiele dodatkowych korzyści takich jak niewrażliwość na wodę i pleśń, zerowy wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo dla astmatyków i alergików, niski ciężar i niezmienność parametrów przez 25 lat.