Co warto wiedzieć o systemie ETICS

Co warto wiedzieć o systemie ETICS
Co warto wiedzieć o systemie ETICS

System ETICS to najpopularniejsza obecnie metoda ocieplania budynków od zewnątrz, polegająca na przyklejeniu do ścian zewnętrznych płyt materiału izolacyjnego, zabezpieczeniu ich warstwą zbrojoną i wykończeniu odpowiednim tynkiem.

Tak zabezpieczony budynek jest chroniony przed ucieczką ciepła i przegrzewaniem, a także – jeśli materiałem ociepleniowym będzie wełna skalna– przed ogniem. System jest więc dość prosty, sprawdzony (w ten sposób ociepla się w Polsce budynki od ponad 20 lat) i popularny, więc wiele ekip ma wiedzę i doświadczenie pozwalające poprawnie wykonać termoizolację.

Z czego składa się system ETICS

Ocieplenie w systemie ETICS (zwanym też BSO, czyli bezspoinowym systemem ociepleń lub metodą lekką mokrą) składa się z kilku warstw.

Pierwszą stanowi zaprawa klejowa, którą mocuje się materiał ociepleniowy w formie płyt do elewacji. Warto pamiętać, że kompletny system składa się również z kołków do mocowania ocieplenia oraz listew – startowej montowanej od dołu ściany oraz kątowych, które umieszcza się w narożach otworów okiennych i drzwiowych i narożnikach budynku.

Na przyklejone już płyty nakłada się ten sam klej lub specjalną masę, w której zatapiana zostanie wykonana z tworzywa siatka zbrojąca. Ta warstwa zabezpiecza płyty termoizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi na skutek naprężeń budynku, a także przed działaniem zmiennej temperatury (cykle nagrzewania/stygnięcia).

Ostatnią warstwę stanowi wykończenie. Składa się ono z gruntu i cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. System nie tylko chroni budynek przed przemarzaniem, ale też wpływa na jego estetykę.

Tym systemem można ocieplać zarówno domy nowo wzniesione, jak i budynki poddawane renowacji. W drugim wypadku warunkiem jest odpowiednie przygotowanie ścian – wyrównanie i uzupełnienie podłoża.

Co warto wiedzieć o materiałach ociepleniowych

Materiał izolacyjny jest sercem systemu ocieplenia, od niego zależy jakie parametry termoizolacyjne osiągnie całość systemu. Obecnie w systemie ETICS stosuje się płyty styropianowe, twardsze płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego lub wykonane z wełny mineralnej.

Podstawowym kryterium wyboru jest więc ciepłochronność. Tę cechę produktu opisuje współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany jako λ (lambda) i wyrażany w W/(mK). Im jest niższy, tym lepiej izolacja chroni przed stratami ciepła. Łatwo więc porównać:

  • 0,030 do 0,045 W/(mK) – to współczynnik przewodzenia ciepła λ płyt wełny mineralnej.
  • 0,031 do 0,044 W/(mK) – wynosi λ zwykłych płyt styropianowych (EPS).
  • 0, 027do 0, 040 W/(mK) – współczynnik przewodzenia ciepła dla polistyrenu ekstrudowanego (XPS).

Jak widać parametry te są porównywalne. Wszystkie powyższe materiały termoizolacyjne (po uwzględnieniu współczynnika λ materiałów użytych do wzniesienia ścian zewnętrznych) pozwalają spełniać zaostrzone od początku 2021 r. wymogi wobec budynków, według których współczynnik U ścian zewnętrznych może wynosić maksymalnie 0,20 W/(m²·K).

Dobierając materiał na termoizolację budynku warto kierować się nie tylko niskim współczynnikiem λ, ale warto też zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości.

Co warto wiedzieć o systemie ETICS

Nie tylko izolacja cieplna się liczy

Zadaniem popularnych płyt ze styropianu jest po prostu ocieplenie budynku. Jeśli jednak zależy nam na izolacji akustycznej, bo dom stoi w dość głośnym otoczeniu, lepiej wybrać wełnę mineralną skalną. Jest to materiał naturalny i ekologiczny – wełna skalna powstaje bowiem w procesie wytapiania skał (m.in. bazaltu i gabro).

Wełna mineralna, w odróżnieniu od styropianu jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu w domu panuje przyjemny mikroklimat, mniejsze jest też ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Ocieplenie z tego materiału nie jest też atrakcyjne dla gryzoni i insektów, a także odporne na korozję biologiczną. Dzięki tym właściwościom termoizolacja z płyt z wełny mineralnej ma nie tylko niezmienną w czasie skuteczność, ale również bardzo wysoką trwałość – zachowuje właściwości przez wiele lat (co najmniej 55).

Bardzo ważną cechą ocieplenia z wełny mineralnej jest jej całkowita niepalność (płyty mają najwyższą klasę reakcji na ogień A1), która znacznie podnosi bezpieczeństwo pożarowe budynku. W przeciwieństwie do styropianu, który topi się podczas pożaru, wełna nie przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania się ognia.

Wełna skalna do wielu zastosowań

W ofercie firmy ROCKWOOL znajduje się cała rodzina płyt przeznaczonych do ociepleń w systemie ETICS. Płyty FRONTROCK dostępne są w trzech wersjach:

  • SUPER to dwugęstościowe płyty, odporne na uszkodzenia mechaniczne, o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła, przeznaczone dla najbardziej wymagających inwestorów
  • PLUS to płyty o najszerszym wyborze grubości – od 60 do 300 mm, co pozwala dopasować je do różnych zastosowań i wymagań
  • STANDARD – występuje w postaci standardowych płyt FRONTROCK S oraz wąskich lameli FRONTROCK L. Te ostatnie mogą służyć np. do ocieplania łukowych sklepień lub od strony sufitów – stropów piwnic, garaży itp. Standardowe płyty dostępne są w czterech grubościach: grubościach – 20, 30, 40 i 50 mm, dzięki czemu można wykorzystywać je w ościeżach okiennych i drzwiowych oraz we wszystkich miejscach, w których konieczne jest zastosowanie ocieplenia o mniejszej grubości.

Płyty z wełny skalnej z oferty ROCKWOOL umożliwiają wykonanie kompleksowe, trwałej i bezpiecznej termoizolacji budynków o różnych wymaganiach technicznych.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze