
Dachówki ceramiczne tworzą ponadczasową, trwałą połać o wyjątkowej estetyce. Jednak nie tylko same dachówki podstawowe są gwarancją wysokiej jakości dachu na lata. Niebagatelny wpływ na ostateczny wizerunek i funkcjonalność połaci mają również niezbędne akcesoria ceramiczne, takie jak różnego rodzaju dachówki uzupełniające.
Akcesoria ceramiczne na dachu
Akcesoria uzupełniające zapewniają estetyczne wykończenie detali dachu, a także trwałość połaci dachowej. Wybierając dachówki ceramiczne, u większości producentów dostaniemy również pakiet dopasowanych do danego rodzaju pokrycia akcesoriów, które w niektórych miejscach mogą zastąpić obróbki blacharskie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie stworzyć jednorodne materiałowo i stylistycznie pokrycie dachu. Kompatybilne elementy takie jak dachówka kalenicowa, trójnik czy gąsior dachowy ceramiczny tworzą kompletną połać dachu z ceramiki, wpływają na jego walory estetyczne i szczelność.
Dachówki ceramiczne uzupełniające, czyli jakie? Do czego służą?
Ceramika dachowa składa się nie tylko z dachówek podstawowych, choć to głównie one przykuwają naszą uwagę. Za szczelność i atrakcyjność dachu odpowiadają również dachówki uzupełniające, czyli gąsiory, trójniki czy elementy szczytowe. Rodzaj i różnorodność akcesoriów uzupełniających z ceramiki zależy od producenta dachówek, a także wybranego modelu. Najczęściej to najbardziej popularna wersja dachówek ceramicznych oferuje najbardziej rozbudowany pakiet akcesoriów.
Za szczelne wykończenie kalenic pośrednich, czyli wypukłych styków dwóch połaci, a także szczytowych grzbietów dachu odpowiadają specjalne dachówki gąsiory. Powinny być ułożone na łatach kalenicowych, dzięki czemu zabezpieczą kalenicę m.in. przed przeciekaniem. Na dachach jednospadowych zamiast gąsiorów montowane są dachówki pulpitowe. Podobną funkcję spełniają trójniki, które montuje się na styku trzech połaci. Trójniki będą zatem nieodzownym elementem na dachach mansardowych i innych wielopołaciowych. Natomiast dachówki szczytowe montuje się na bocznych krawędziach połaci i pełnią funkcję zabezpieczającą przed silnymi podmuchami wiatru.
Akcesoriami dachowymi, które odpowiadają nie tylko za jego szczelność i estetykę, ale spełniają też inne funkcje, należą dachówki połówkowe, wentylacyjne i antenowe. Pierwsze z nich ułatwiają montaż pokrycia dachowego na dachach wielopołaciowych lub z lukarnami, przy których minimalizują konieczność przycinania materiału. Za wentylację warstw dachu odpowiadają natomiast takie dachówki jak model wentylacyjny lub kominki odpowietrzające. Ich zastosowanie wpłynie na trwałość wszystkich warstw dachu i dobry mikroklimat we wnętrzach poddasza. Dachówki antenowe wpływają na estetyczny sposób wyprowadzenia anteny i niezbędnych przewodów na dach.