Jakie są najczęściej popełniane na budowie błędy? Część 3 - ściany, stropy i schody.

Błędy podczas budowy domku

W poprzednich dwóch artykułach z cyklu "Jakie są najczęściej popełniane na budowie błędy?" dowiedzieliście się czego należy się wystrzegać podczas przygotowań do budowy domu, oraz  prac ziemnych i fundamentowych. W trzecim z serii wpisów architekci z MGProjekt opracowali zestawienie najczęściej spotykanych nieprawidłowości podczas murowania ścian, wykonywaniu stropów oraz schodów w domu jednorodzinnym.

Zakładając, że uniknęliśmy błędów planując budowę, i wykonując prace fundamentowo-ziemne, oraz zostały wybrane zarówno optymalne dla naszych potrzeb materiały budowlane, jak i technologia realizacji przegród, możemy przejść do kolejnego etapu budowy domu. Niestety tutaj też możemy spotkać się z błędami, które mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na funkcjonalność, wytrzymałość, energooszczędność i estetykę budynku, ale również koszt inwestycji.

Często popełniane błędy przy budowie ścian.

Blędy przy budowie domu - sciany

  1. Brak fachowej ekipy budowlanej. Zatrudniony wykonawca powinien przede wszystkim znać technologię, w której ma być stawiany dom. Dobry murarz to taki, który wie jak murować ściany z użyciem zaprawy klejowej na cienkiej spoinie, a jak murować przy materiałach, przy których stosuje się zaprawę tradycyjną. Jeśli budujemy domek drewniany szkieletowy w „systemie kanadyjskim lekkim”, lub z bala litego, to ekipa budowlana powinna być do takich technologii wyspecjalizowana. Szukając dobrego wykonawcy, można popytać wśród rodziny, znajomych, lub przejrzeć znane fora internetowe o tematyce budowlanej, gdzie Inwestorzy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Przed zatrudnieniem ekipy budowlanej warto poprosić o referencje firmy, lub pokazanie wcześniejszych realizacji. Architekci z MGProjekt zalecają szczególną ostrożność przed podpisaniem umowy z wykonawcą.
  2. Niedokładne stawianie ścian i brak trzymania wymiarów. Zła ekipa wykonawcza, spowoduje, iż ściany wznoszone będą krzywo, nie będą trzymać pionu lub wysokości, a wymiary nie będą miały odzwierciedlenia w projekcie domu. Może również zdarzyć się, że powierzchnie ścian będą nierówne co przy późniejszym wyrównywaniu tych powierzchni, okaże się dużym problemem. Koszty wzrosną, a i czas budowy się wydłuży. Niedokładne stawianie np.: ścianek działowych i złe ich kotwienie do ścian konstrukcyjnych, spowoduje to, że przegrody te będą niestabilne i łatwe do przewrócenia. Podobnie przy ścianach trójwarstwowych, jeśli warstwy osłonowej elewacyjnej nie powiążemy kotwami z warstwą konstrukcyjną ściany, to warstwa osłonowa nie będzie miała dostatecznej sztywności i będzie niestabilna. Znaczne problemy z niedokładnym murowaniem mogą pokazać się przy ścianach, które z założenia nie miały być tynkowane, bo nie ma ich jak wyrównać. Istotnym problemem jest również brak zachowania wymiarów, bo przy niechlujnym murowaniu może okazać się, że otwory okienne i drzwiowe nie posiadają standardowych wymiarów i zamawiana do nich stolarka musi być na indywidualne zamówienie, a więc dużo droższa od wcześniej zakładanej. Dodatkowo czas oczekiwania na realizację takiej stolarki i jej dostawa na budowę może się znacząco wydłużyć.
  3. Brak dokładnego wypełnienia spoin. W przypadku stosowania zaprawy ciepłochronnej, nie może być ona za gruba i powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta. Nie można zostawiać braków w wypełnianiu, gdyż powstaną „mostki termiczne” i zaprawa taka straci swoje własności. Ściany, których nie będziemy tynkować muszą mieć starannie wykonane spoiny, które najlepiej jest zlicować z murem, lub lekko zagłębić.
  4. Zastosowana niewłaściwa zaprawa. Jeśli przewidujemy ściany murowane tradycyjnie to używamy tradycyjnej zaprawy murarskiej. Jeśli chcemy uzyskać lepsze parametry cieplne ściany, wówczas stosujemy zaprawę ciepłochronną. Pamiętajmy, że nie może ona mieć grubych i niedokładnych spoin. Do ściany elewacyjnej na przykład z klinkieru, stosujemy specjalne przeznaczone do klinkieru zaprawy z dodatkiem „lepszej” wody (woda nie może być żelazista) zgodnie z zaleceniami producenta. Ogólnie wykonawca powinien murować „czysto”, a wszelkie pozostałości zaprawy na murze usuwać jeszcze przed związaniem i wyschnięciem zaprawy wykorzystanej do murowania.
  5. Zła izolacja termiczna i nieprawidłowe jej mocowanie. Przy docieplaniu ścian wełną mineralną w ścianach trójwarstwowych powinna być wykonana wentylacja zabezpieczona kratką przeciw gryzoniom. Brak tej wentylacji spowoduje że zawilgocona wełna straci swoje właściwości izolacyjne, bo nie będzie mogła „wyschnąć”. Może wdać się grzyb, lub pleśnie. Przy ścianach ocieplanych za pomocą styropianu wentylacja nie jest konieczna. Źle i niedokładnie ułożona izolacja, braki, przesunięcia, niedocieplone nadproża i wieńce prowadzą do powstania „mostków termicznych”. Dużym błędem jest również niestosowanie łączników, kołków i kotew do mocowania – nie wystarczy zamocować styropianu tylko na klej. Kołki, łączniki i kotwy powinny być odpowiednio zagłębione w warstwie nośnej ściany, a ich rozmieszczenie powinno odpowiadać obciążeniom zgodnie z technologią i wytycznymi producenta.
  6. Brak odpowiedniego zabezpieczenia ściany przed czynnikami atmosferycznymi. Przy ścianach jednowarstwowych nie ma problemu z późniejszym wykończeniem elewacji, ale w przypadku ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych nie można na dłużej pozostawić na przykład samego styropianu na kołkach bez zaprawy klejowej na siatce (tynk właściwy można zrobić później). Dłuższe wystawianie styropianu na działanie promieni słonecznych spowoduje jego niszczenie, powierzchniową degradację i utratę właściwości cieplnych. Podobnie z elewacją docieplaną wełną mineralną, której z kolei nie można zostawić niezabezpieczonej przed opadami, ponieważ zamoknie, będzie długo schnąć, jak również straci swoje właściwości izolacyjne.

Często pojawiające się błędy podczas realizacji stropów.

Błędy przy budowie domu - stropy

  1. Złe wykonanie deskowania i brak właściwego podstemplowania stropu. Jeżeli nie wykonamy dokładnego deskowania tylko z przerwami, to beton wylewany na stropie będzie spływać miedzy deskowaniem, zaś jeśli użyjemy za mało stempli, to wylany strop nam się ugnie.
  2. Zły beton i niewłaściwe zbrojenie. Do wykonania stropu stosujemy tylko i wyłącznie materiały, mieszanki betonu, oraz zbrojenie i rodzaj stali zgodnie z wytycznymi i obliczeniami projektanta. W innych przypadkach należy na nowo zaprojektować strop i sprawdzić jego wytrzymałość. Wykonanie stropu powinno odbywać się pod nadzorem osoby uprawnionej, a zastosowane materiały powinny posiadać certyfikaty, lub aprobaty techniczne, deklaracje zgodności od producenta.
  3. Brak lub nieprawidłowe wykonanie wieńców, lub nadproży. Z powodów oszczędnościowych nie wolno zrezygnować z wykonania elementów konstrukcji domu, gdyż takie działanie może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Po wykonaniu wieńców i nadproży, należy je właściwie docieplić tak, aby nie powstały „mostki termiczne”. Wieńce wylewamy na budowie zgodnie z dokumentacją projektową, zaś nadproża można wylać na budowie, ale można też kupić powszechnie dostępne na rynku gotowe kształtki. Układa się w nich zbrojenie i następnie zalewa odpowiedniej klasy betonem. Mogą to być kształtki ceramiczne, z betonu komórkowego, lub silikatowe w zależności od producenta. Można również zastosować gotowe belki nadprożowe prefabrykowane, gotowe do wmurowania w ścianę.
  4. Źle dobrany rodzaj stropu do bryły budynku, rodzaju jego konstrukcji i architektury. W zależności od rozpiętości elementów konstrukcyjnych, projektant dobiera w projekcie domu odpowiedni strop, tak aby konstrukcja domu „pracowała” optymalnie, nie powodując pęknięć, zarysowań, a w szczególności złego osadzania się budynku i ugięć stropu. Czynnik ekonomiczny jest tu również bardzo ważny, bo dobrze „policzony” przez konstruktora strop to optymalna ilość poszczególnych materiałów – nie za dużo i nie za mało. Dobór budulca powinien być zgodny z projektem i technologią wybranego stropu. Jeśli w projekcie domu został przewidziany strop drewniany, wówczas stosujemy odpowiedniej klasy drewno konstrukcyjne. Jeśli realizujemy strop gęstożebrowy - niezbędne będą dedykowane pustaki stropowe, którymi wypełnia się przestrzeń pomiędzy belkami żelbetowymi – żebrami. Przy stropie monolitycznym żelbetowym, wylewanym na budowie, bardzo ważne są odpowiednia klasa betonu, rodzaj stali i średnica prętów zbrojeniowych.

Schody - najczęściej występujące nieprawidłowości.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *