Tylko 8% Polaków chce zostać przy węglu. Jaką instalację OZE wybrać do domu?

Tylko 8% Polaków chce zostać przy węglu. Jaką instalację OZE wybrać do domu?
Using smart home app on phone. Smart home, house automation remote control concept.

Pandemia oraz wojna w Ukrainie mocno wpłynęły na nasze życie, na komfort psychiczny, na priorytety i codzienne wybory, a także na sytuację finansową. Choć obawiano się, że Polska nie będzie gotowa na dynamiczniejszy rozwój transformacji energetycznej, to wyniki badań pokazały co innego. Sprawdź, jak się wypowiedzieli Polacy w temacie odnawialnych źródeł energii.

Postawy energetyczne Polaków – węgiel czy OZE?

Spółka technologiczno-finansowa Blue Media opublikowała raport z przeprowadzonego w 2022 roku badania Postawy ekologiczne Polek i Polaków”. Poparcie dla OZE pobiło swój rekord i wyniosło aż 89%. Respondenci zgodnie wskazali, że to właśnie na odnawialnych źródłach energii powinna opierać się polska energetyka. Za energią atomową opowiedziało się zaś 31% respondentów.

Co ciekawe, jedynie 8% Polaków jest zdania, by zostać przy spalaniu węgla, który notabene jest coraz droższy i jak na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. Jeszcze w 2020 roku taką opinię miało 12%, a w 2021 roku – 11%. Widać zatem znaczącą tendencję spadkową, co zdecydowanie powinno nas cieszyć. Możemy więc wywnioskować, że nasi rodacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z roli, jaką odgrywają ochrona klimatu, bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnienie się od dostawców paliw kopalnych. Zielone technologie to dobry krok ku niskoemisyjnej gospodarce. Więcej informacji o społecznych i gospodarczych skutkach wykorzystywania węgla oraz potencjalne OZE podaje E.ON Polska

Polska zobowiązała się odejść od węgla do 2049 roku. Jednym z pytań raportu było więc, czy to dobry plan. Okazuje się, że 30% badanych nie ma zdania na ten temat, 29% – że tempo jest zbyt wolne, 24% – że odpowiednie a 19% – że zbyt szybkie. Jak widać, opinie są dość mocno podzielone.

Kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, a może pompa ciepła? Wybierz instalację OZE do swojego domu

78% uczestników badania Blue Media zadeklarowało, że jak najbardziej popiera polskie inwestycje w OZE. Energię z odnawialnych źródeł mogą czerpać nie tylko placówki publiczne czy przedsiębiorstwa, ale również gospodarstwa domowe. Tutaj do wyboru są przede wszystkim trzy możliwości – kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompa ciepła. Poniżej podajemy najważniejsze informacje o każdej z nich.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną w energię cieplną. Służą tym samym do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania domu. Niestety wydajność kolektorów słonecznych różni się w zależności od pory roku. Największa jest latem, natomiast zimą solary zwykle stanowią jedynie dodatkowe źródło energii. Grzałka lub kocioł będzie więc dobrym rozwiązaniem wspomagającym. Praca kolektorów słonecznych odbywa się bez emisji spalin, bez dymu i bez hałasu. Dodatkowo można je zamontować w różnych miejscach: na dachu, ścianie i ziemi.

Tylko 8% Polaków chce zostać przy węglu. Jaką instalację OZE wybrać do domu?

Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika również pozyskuje energię słoneczną, jednak nie przetwarza jej na ciepło, lecz na energię elektryczną. Wówczas możemy wykorzystać ją na wiele sposobów, jak choćby do oświetlenia budynku czy zasilenia urządzeń AGD i RTV, komputerów, elektronarzędzi oraz innych sprzętów, które do działania potrzebują podłączenia do prądu. 

Panele fotowoltaiczne również można ustawić na gruncie oraz różnego typu dachach. W zależności od tego, na który wariant się zdecydujemy, potrzebna będzie odpowiednia konstrukcja – stabilna i umożliwiająca położenie paneli pod kątem 30-35 stopni względem podłoża. Moc instalacji dostosowujemy indywidualnie do średniego zużycia energii elektrycznej w ciągu roku. Bierzemy zatem pod uwagę rachunki z co najmniej ostatnich 12 miesięcy. Tutaj uwaga: jeśli planujemy na przykład zakup klimatyzacji, wówczas musimy uwzględnić to w swoich obliczeniach, bo przewidywane zużycie będzie wtedy wyższe.

Pompa ciepła

Na koniec mamy jeszcze jedną instalację OZE, a mianowicie pompę ciepła, czerpiącą z energii cieplnej zgromadzonej w środowisku naturalnym. Przed podjęciem decyzji o montażu trzeba przeanalizować metraż ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie cieplne budynku oraz zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. 

Do wyboru mamy:

  • gruntową pompę ciepła – pobiera ciepło z głębi ziemi, dlatego wymaga przeprowadzenia odwiertów na naszej działce;
  • powietrzną pompę ciepła – pobiera ciepło z otoczenia, następnie przetwarza je i oddaje do wnętrza domu;
  • wodną pompę ciepła – pobiero ciepło z wody, dlatego jej montaż jest możliwy, jeśli na działce jest studnia bądź staw.

Każda z wyżej wymienionych instalacji OZE podnosi wartość domu. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz w przyszłości sprzedać swoją nieruchomość. Na którą instalację się zdecydujesz? Pewne jest to, że takim działaniem przysłużysz się nie tylko środowisku naturalnemu, ale i domowemu budżetowi. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii naprawdę się opłaca!

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze