5 powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

5 powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę
5 powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

Chwilowy trend, moda, a może realne plusy? Sprawdzamy, czy zamontowanie paneli fotowoltaicznych naprawdę się opłaca. Już teraz zdradzamy, że tak. Korzyści są na tyle znaczące, że zdecydowanie polecamy rozważyć tego typu inwestycję. Oto pięć najpopularniejszych powodów!

Fotowoltaika – co to jest?

W pierwszej kolejności, zanim jeszcze przejdziemy do omawiania korzyści, jakie daje fotowoltaika, musimy wyjaśnić, co właściwie kryje się pod tym pojęciem.

Fotowoltaika to nic innego jak przekształcanie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Aby jednak było to możliwe, potrzebujemy paneli fotowoltaicznych zbudowanych z materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu. To właśnie w nich zachodzi proces produkcji energii elektrycznej ze słońca. Tak wyprodukowana energia może zasilać nasze domowe oświetlenie, stałe sprzęty typu lodówka, pralka, telewizor, oraz ogrzewać (i ochładzać) wnętrza, podgrzewać wodę, a nawet ładować samochód z napędem elektrycznym.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? 5 korzyści 

O odnawialnych źródłach energii jest głośno i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne dla każdego z nas. Przygotowaliśmy zatem zestawienie pięciu konkretnych i realnych korzyści, jakie dają nam panele fotowoltaiczne.

Niższe rachunki za prąd

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Mnóstwo zużywanej energii przekłada się automatycznie na wyższe rachunki za prąd. Sytuacja zmienia się po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. Wówczas produkujemy swój własny prąd, czerpiąc ze wspomnianego już promieniowania słonecznego. Przy poprawnie dobranej instalacji możemy aż w 80% pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dodatkowo – jeśli mamy np. magazyn energii – jesteśmy w stanie magazynować nadwyżki, by użyć ich, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Uniezależnienie od cen prądu

Fotowoltaika zapewnia sporą niezależność, którą możemy rozpatrywać na kilka sposobów. Przede wszystkim podatki oraz podwyżki cen prądu dotyczą nas w mniejszym stopniu, gdyż mamy własne źródło energii elektrycznej – a prognozy jasno wskazują, że ceny te będą regularnie wzrastać. Dodatkowo nie musimy obawiać się przerw w dostawie prądu z uwagi na prace konserwatorskie i awarie sieci energetycznej. Dzięki panelom zawsze mamy dostęp do prądu.

Bezawaryjna praca i komfort użytkowania

Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na nieustanne działanie różnorakich czynników atmosferycznych. W związku z tym producenci przeprowadzają szereg badań i testów, aby mieć pewność co do jej trwałości. Dzięki wysokiej jakości materiałów możemy być spokojni o stan naszych modułów nawet podczas gradobicia lub ulewnego deszczu. Panele wykazują również dużą wytrzymałość na nacisk ze strony zalegającego na nich śniegu. Co więcej, prawidłowo wykonana konstrukcja wsporcza gwarantuje wytrzymałość nawet przy bardzo silnym wietrze.

Istotną informacją jest także to, że prawidłowo zamontowane panele fotowoltaiczne działają bezawaryjnie przez co najmniej 25 lat, choć to wcale nie oznacza, że po tym czasie będzie trzeba od razu je naprawiać czy wymieniać. Obniży się jedynie ich efektywność w przekształcaniu energii słonecznej na elektryczną do około 80% względem swojej początkowej sprawności.

Łatwość obsługi instalacji fotowoltaicznej

Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej. Jako właściciele nie musimy martwić także o mycie modułów fotowoltaicznych – dzięki odpowiedniemu nachyleniu paneli deszcz wykonuje tę pracę za nas. Wyjątek stanowi silniejsze zabrudzenie modułów, jednak w tym wypadku możemy wyczyścić nasze moduły samodzielnie.

5 powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

Dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych 

W wielu aspektach prywatnego i służbowego życia najpierw trzeba zainwestować środki czy swój czas, by później to się zwróciło. W przypadku paneli fotowoltaicznych jest podobnie – najpierw musimy je kupić i zamontować, by móc odczuwać wyżej wymienione korzyści. Dobrze jest zatem skorzystać z dofinansowania, na przykład w ramach programów Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Dodatkowo warto dowiedzieć się, jakiego wsparcia w tym zakresie udzielają samorządy lokalne. Przydatna jest też ulga termomodernizacyjna, w ramach której koszty zakupu i montażu instalacji możemy odliczyć od podatku. 

Nietrudno więc zauważyć, że w efekcie obniżamy koszty inwestycji, a co za tym idzie – jeszcze szybciej się nam ona zwróci, nawet już po trzech latach. Co istotne, nawet jeśli ponieślibyśmy sto procent kosztów inwestycji, to i tak w perspektywie czasu sporo oszczędzamy. Dodatkowo wartość domu z panelami fotowoltaicznymi jest wyższa niż wartość standardowego domu jednorodzinnego, co jest ważne w razie ewentualnej sprzedaży.

Panele fotowoltaiczne = korzyści dla środowiska naturalnego

Korzyści, jakie daje nam fotowoltaika, rozpatrujemy nie tylko z czysto ekonomicznego punktu widzenia, ale również z uwagi na środowisko naturalne. Powinniśmy więc działać w taki sposób, by nie tylko mu nie szkodzić, ale wręcz, by choć w małym stopniu poprawić jego stan. W tym właśnie pomaga między innymi fotowoltaika. 

Jak już wspomnieliśmy wyżej, panele fotowoltaiczne korzystają z odnawialnego źródła energii, nie emitując przy tym dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń do atmosfery. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że decydując się na panele, inwestujemy w naszą planetę, co odczują przede wszystkim przyszłe pokolenia.

Nie pozostawia wątpliwości, że fotowoltaika po prostu się opłaca i z punktu widzenia gospodarstwa domowego, i szerzej – z punktu widzenia społeczeństwa i środowiska. Warto jest więc wygospodarować nieco miejsca na dachu, by zmieściły się na nim panele fotowoltaiczne.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze