Jak wziąć kredyt na remont domu w 2023?

Jak wziąć kredyt na remont domu w 2023?

Zastanawiasz się, jak wziąć kredyt na remont domu? Potrzebujesz finansowego wsparcia, aby móc wykończyć nową nieruchomość, którą właśnie nabyłeś albo zmodernizować wysłużone już mieszkanie? Sprawdź, jakie masz możliwości. Możesz skorzystać z różnego rodzaju produktów bankowych. To między innymi kredyt hipoteczny na remont domu, kredyt celowy na remont domu albo kredyt gotówkowy na dowolny cel, z którego środki przeznaczysz na dowolne prace remontowe we własnych „czterech kątach”. Dowiedz się, która opcja będzie najlepsza, patrząc na Twoje indywidualne potrzeby i możliwości spłaty.

Kredyt na remont domu — jak go uzyskać?

Kredyt bankowy na remont domu możesz zaciągnąć w wybranej instytucji bankowej. Pamiętaj, że każdy bank realizuje własną politykę współpracy ze swoimi klientami, dlatego warunki kredytowe mogą się od siebie znacznie różnić.

Weź pod uwagę również to, że instytucje bankowe zawsze wymagają pełnej wypłacalności i wiarygodności kredytobiorców. Weryfikują zdolność kredytową, analizują raport BIK, biorą pod uwagę dochody generowane w skali miesiąca oraz koszty stałe. Sprawdzają też historię kredytową. Jeśli w przeszłości spóźniałeś się ze spłatą miesięcznych rat innych kredytów albo na Twoim koncie ciąży zadłużenie, raczej nie masz szans na współpracę z bankiem.

Warunki udzielenia kredytu na remont domu — co warto wiedzieć?

Jeśli masz wystarczającą zdolność kredytową i bank wyda decyzję pozytywną, przygotuj się dobrze do wnioskowania o kredyt na remont domu. W przypadku kredytu celowego, do wniosku musisz dołączyć również zakres i kosztorys zamierzonych prac. Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, wystarczy standardowa procedura wnioskowania o zobowiązanie bankowe.

Warto wiedzieć, że jeśli Twoim celem jest uzyskanie finansowego wsparcia, w tym przypadku w celu realizacji prac remontowych, znacznie korzystniejszy może być bankowy kredyt celowy. Cel zobowiązania staje się dodatkowym zabezpieczeniem, a kredytobiorca staje się bardziej wiarygodnym klientem.

Jaki kredyt na remont domu będzie najlepszy

Dopasuj zobowiązanie kredytowe na remont domu wedle indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty. Nie sugeruj się opiniami innych, sytuacja każdego kredytobiorcy może się znacząco różnić. Do wyboru masz kredyt hipoteczny na remont domu z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci wkładu własnego i zabezpieczeniem hipoteki nieruchomości. Możesz też wybrać kredyt celowy na remont domu albo kredyt gotówkowy na dowolny cel.

Bez względu na to, jakie zobowiązanie bankowe wybierzesz, zanim złożysz wniosek o kredyt na remont domu, najpierw porównaj co najmniej kilka konkurencyjnych ofert różnych banków. Wybierz propozycję, która będzie najbardziej opłacalna. W tym celu skorzystaj z rankingu kredytów na remont domu oraz z kalkulatora kredytowego, aby oszacować całkowite opłaty, jakie poniesiesz w związku ze współpracą z wybraną instytucją bankową.

Jak wziąć kredyt na remont domu w 2023?

Kredyt hipoteczny na remont domu

Kredyt hipoteczny może być udzielony na preferencyjnych warunkach, jeśli tylko masz odpowiednią zdolność kredytową. Możesz pożyczyć nawet 1 milion złotych na 30 lat. Musisz jednak wnieść co najmniej 10% wkładu własnego. Oprocentowanie takiego zobowiązania będzie różne w zależności od oferty bankowej, średnio wynosi 9%. Weź pod uwagę, że kredyt hipoteczny na remont domu będzie dla Ciebie najkorzystniejszy, ale bank zyskuje zabezpieczenie w postaci wpisu do hipoteki nieruchomości, której jesteś właścicielem. To ryzykowne, jeśli będziesz mieć problemy ze spłatą należnych rat.

Kredyt gotówkowy na remont domu

Do wyboru masz również kredyt celowy na remont domu i kredyt gotówkowy na dowolny cel, z którego środki przeznaczysz na przewidziane prace remontowe. Takie zobowiązania nie są tak opłacalne, jak kredyt hipoteczny na remont domu, natomiast w ich przypadku bank wymaga znacznie mniej formalności, a Ty otrzymasz pieniądze szybciej, aby realizować swój cel.

Co ważne, kredyt gotówkowy na remont domu zaciągniesz na mniejszą wartość, niż kredyt hipoteczny. Z reguły jest to do 200 tysięcy złotych, a średnie oprocentowanie takiego zobowiązania wynosi 12%.

Jak wziąć kredyt na remont domu w 2023?

Co zamiast kredytu na remont domu?

Jeśli nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, aby móc zaciągnąć zobowiązanie na remont domu w banku, możesz skorzystać z innych form finansowego wsparcia. Do wyboru masz między innymi:

  • szybkie pożyczki pozabankowe, tzw. chwilówki,
  • pożyczki prywatne, na przykład od członków rodziny albo od znajomych.

Pamiętaj, że szybkie pożyczki pozabankowe udzielane są na niską wartość i krótki okres spłaty, za to pożyczkobiorca nie musi wykazywać zdolności kredytowej. Warto zwracać szczególną uwagę na zapisy w umowie o pożyczkę na remont domu, ponieważ takie zobowiązanie może charakteryzować się wysokim oprocentowaniem, przez co będzie nieopłacalne, a w skrajnych przypadkach wywoła pętlę zadłużenia.

Dobrym sposobem jest pożyczka od rodziny lub przyjaciół. Nawet ta nieoprocentowana, która jest najbardziej opłacalna, powinna mieć formę pisemną.

Czy warto wziąć kredyt na remont domu?

Jeśli nie stać Cię na realizację remontu mieszkania czy domu z własnych oszczędności i szukasz sposobu na uzyskanie finansowego wsparcia, kredyt lub pożyczka może być dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że decyzja o współpracy z bankiem lub instytucją pozabankową musi być racjonalna, a Ciebie musi być stać na regularną spłatę rat. Co ważne, weź pod uwagę, że finalnie remont domu będzie droższy, ponieważ musisz doliczyć jeszcze koszty współpracy z bankiem czy firmą pożyczkową.

Jeśli potrzebujesz kredytu na remont domu, wybierz ten najtańszy. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie czy wysokość rat, ale przede wszystkim na wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach takiego zobowiązania. Skorzystaj z oferty korzystnej również pod względem dodatkowych bonusów. Takim może być możliwość nabywania innych produktów bankowych na preferencyjnych warunkach czy opcja korzystania z wakacji kredytowych bez naliczania odsetek, jeśli będziesz borykać się z chwilowymi problemami finansowymi.