Projekty domów stodoła

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Znaleziono 26 projektów

   

loader

Projekty domów stodoła

Projekty domów stodoła to symbol nowoczesnego podejścia do budownictwa.

Bez wątpienia są to projekty domów przyciągające uwagę – i to nie bez powodu. Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły łączą w sobie prostą, wręcz minimalistyczną formę z bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i stylistycznymi.

Co warto wiedzieć o domach w stylu nowoczesnej stodoły? Czym charakteryzują się te projekty domów, jakie są ich zalety oraz komu warto polecić nowoczesne stodoły?

Jak wybrać dom w stylu nowoczesna stodoła?

Wybór projektu domu w stylu nowoczesna stodoła nie jest wcale łatwym zadaniem i nie powinno to dziwić – zasadniczo wybór projektu domu dla siebie i swojej rodziny to rzecz wymagająca namysłu.

Dlaczego to takie trudne? W pierwszej kolejności dlatego, że nigdy nie kupuje się domu dla siebie tu i teraz. Dom to coś, co buduje się na lata. Często nie tylko dla siebie, ale również dla swoich dzieci.

Wybór projektu domu w stylu nowoczesnej stodoły musi zatem iść w parze z odpowiedzeniem sobie na pytanie nie tylko o swoje aktualne potrzeby, ale też o potrzeby za pięć, dziesięć, czy dwadzieścia lat.

Z tej perspektywy dom jest czymś zupełnie innym niż mieszkanie w bloku. Mieszkanie jest bardzo często czymś z założenia tymczasowym, co nie musi być idealne i czego wiele wad można zaakceptować. Wybierają je często osoby młode, które niekoniecznie mają do końca sprecyzowana oczekiwania względem własnej przyszłości.

Własny dom to o wiele bardziej poważna inwestycja. Dlatego też wybierając projekty domów modern barn polecamy przeanalizować potrzeby wszystkich domowników. Najgorsze, co można zrobić w takiej sytuacji to podejmowanie decyzji pod wpływem emocji.

Wybierając projekt domu nowoczesna stodoła warto zwrócić uwagę, że gromne znaczenie ma układ pomieszczeń w budynku. Projekty domów typu stodoła to przede wszystkim projekty dwukondygnacyjne albo z użytkowym poddaszem

Warto zastanowić się nad tym, jaka ilość pokoi będzie potrzebna. Wybierając projekt domu należy przy tym uwzględnić również to, że w przyszłości rodzina może się powiększyć.

Dobrym pomysłem jest też uwzględnienie przynajmniej jednego pokoju gościnnego – z całą pewnością znajdzie się na niego miejsce w projekcie dużego domu w stylu nowoczesna stodoła.

Bardzo dobrą praktyką jest wyraźne oddzielenie przestrzeni prywatnej, przeznaczonej wyłącznie dla domowników, od części wspólnej domu (kuchnia, salon, jadalnia) i przestrzeni przeznaczonej dla ewentualnych gości. W ten sposób zapewnia się wygodną komunikację i poczucie komfortu – zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości w każdej sytuacji.

Dzisiejsze domy typu stodoła budowane są z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych. Często stosuje się tu rozwiązania z obszaru budownictwa energooszczędnego i rozwiązania budownictwa pasywnego. Są to nowoczesne technologie, które sama się narzucają w domach o jednolitej, zwartej bryle, jakimi są domy w stylu nowoczesnej stodoły.

Projekt domu nowoczesna stodoła warto więc przemyśleć również pod kątem tego, jakie konkretnie rozwiązania mają być w nim zastosowane. Inwestycja w energooszczędność może zwiększyć nieco koszty budowy domu jednorodzinnego, ale z drugiej strony znacząco zmniejsza koszty późniejszego utrzymania budynku i dość szybko się zwraca.

Warto zastanowić się również uważnie nad kwestią bryły budynku. W najbardziej klasycznej wersji projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły zaprojektowane są na planie prostokąta, a charakteryzuje je prosta konstrukcja, dwuspadowy rodzaj dachu i jednolite płaszczyzny ścian, bez żadnych okapów, ganków i podobnych rozwiązań.

Z jednej strony takie podejście jest bardzo praktyczne, ponieważ uproszczenie bryły budynku pozwala na zastosowanie technologii zwiększających energooszczędność domu jednorodzinnego, ale też samo w sobie sprawia, że straty ciepła są mniejsze.

Taki dom pomieści zarówno duże, otwarte przestrzenie, jak i przytulne, zapewniające mieszkańcom prywatność sypialnie.

Z drugiej strony możliwość korzystania z zacienionego tarasu albo ganku ma swoje niepodważalne zalety. Na szczęście w przypadku wielu projektów domów w stylu nowoczesne stodoły często spotyka się budynki z modyfikacjami, które zbliżają bryłę do bardziej tradycyjnego budownictwa.

Czym charakteryzują się gotowe projekty domów nowoczesna stodoła?

Najważniejszą, wyróżniającą cechą domów typu stodoła jest ich charakterystyczna sylwetka. Po niej właśnie domy w stylu nowoczesnej stodoły można z łatwością rozpoznać z daleka.

Najprościej mówiąc, domy zaprojektowane w ten sposób przypominają... tradycyjną, wiejską stodołę. Bryła budynku jest więc bardzo prosta, zaprojektowana na planie prostokąta.

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły ma dwuspadowy, symetryczny dach, zazwyczaj bez okapu. Najczęściej budynki typu nowoczesna stodoła charakteryzują się sporymi rozmiarami, ale nie jest to zasada. Coraz częściej spotyka się również gotowe projekty małych domów w stylu nowoczesna stodoła.

Projekty domów nowoczesna stodoła charakteryzują się również obecnością dużych, otwartych przestrzeni wewnątrz. Często na etapie projektowania stosuje się zasadę, że wspólne przestrzenie w tego rodzaju domu powinny być maksymalnie otwarte i nie ograniczać poruszania się mieszkańców.

Częstym rozwiązaniem jest wysoki, sięgający do samego dachu salon. Stosuje się tu duże przeszklenia, które zapewniają swobodny dostęp naturalnego światła dziennego. Takie rozwiązanie w połączeniu z prostą formą i dużymi, otwartymi przestrzeniami sprawia, że domy typu stodoła są podobne do budynków w stylu industrialnym.

Cechą budownictwa w stylu nowoczesnej stodoły jest minimalizm. Jest to podejście, które cechuje się ograniczeniem ilości detali w budynku i maksymalnym uproszczeniem formy.

Stawia się natomiast bardzo mocno na praktyczność stosowanych rozwiązań i wysoką jakość materiałów. Dom minimalistyczny to budynek bardzo prosty, który jednak z całą pewnością ma szanse przetrwać w niezmienionym stanie wiele lat. Żyje się w nim komfortowo i wygodnie.

W zewnętrznym wyglądzie unika się wszystkiego, co zbędne.

Minimalistyczne projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły mają więc duże, jednolite przestrzenie, które przecinane są jedynie płaszczyznami okien. Stosuje się najczęściej stonowaną kolorystykę z przewagą różnych odcieni szarości.

Do wykończenia elewacji używa się bardzo często materiałów naturalnych albo stylizowanych na naturalne. Jest to bezpośrednie nawiązanie do sposobu budowania tradycyjnych, wiejskich zabudowań gospodarczych – między innymi właśnie stodół. Elewacje nowoczesnych stodół często wykonane są z drewna albo kamienia.

Bardzo ważną cechą projektów domów w stylu nowoczesne stodoły jest nastawienie na rozwiązania proekologiczne. Budynek w stylu nowoczesnej stodoły projektowany jest z myślą o trwałości tak dużej, na jaką tylko pozwala dzisiejsza technologia budowlana.

Częścią takiego myślenia jest również orientacja na energooszczędność. W tym przypadku domy w stylu nowoczesnej stodoły mają sporo do zaoferowania. Ich wielkim plusem jest zwarta, jednolita bryła. Dzięki temu budynek ma idealny stosunek powierzchni zewnętrznej (ściany zewnętrzne, fundamenty i dach) do objętości. Im objętość budynku jest większa w stosunku do powierzchni zewnętrznej, tym przestrzeń do ogrzania i straty ciepła mniejsze. Dlatego też w projektach domów nowoczesne stodoły stosuje się możliwie jak najskuteczniejszą izolację ścian, tak by zapewnić im jak najwyższy współczynnik izolacyjności cieplnej i uniknąć mostków termicznych.

Powszechnie stosuje się tu okna i drzwi pasywne i energooszczędne, które w dużej mierze ograniczają straty ciepła.

Takie rozwiązania wymagają oczywiście zastosowania również skutecznej wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza z jednoczesnym ograniczeniem strat ciepła.

Nie wszystkie domu w stylu nowoczesnej stodoły spełniają założenia dla budownictwa pasywnego, ale w większości są to budynki energooszczędne. Zasadniczo nowoczesne stodoły to nie tylko konstrukcje przyjazne dla środowiska, ale również tanie w utrzymaniu. W projektach domów nowoczesna stodoła często znajdziemy też nowoczesne metody ogrzewania jak na przykład pompy ciepła.

Kiedy warto wybrać projekt domu nowoczesna stodoła?

Często zadawanym pytaniem jest to, kiedy warto wybrać projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły i kto na projekcie typu nowoczesna stodoła skorzysta najbardziej.

W pierwszej kolejności projekty domów typu nowoczesna stodoła to rozwiązanie dla ludzi, którzy do życia i dobrego samopoczucia potrzebują dużych, otwartych przestrzeni. Nowoczesne stodoły to świetny pomysł dla tych, którzy świetnie czuć będą się w przestronnym salonie połączonym z jadalnią i kuchnią, z bardzo dobrym dostępem do światła słonecznego.

Duży dostęp do światła i bezpieczeństwo, które jednak nie sprowadza się do zamknięcia w ciasnych przestrzeniach to cechy budynków, które sprawiają, że większość ludzi będzie czuć się w nich dobrze i komfortowo. Projekty domów nowoczesne stodoły to też idealne rozwiązanie dla ludzi aktywnych, dla których dom nie jest tylko sypialnią, ale autentyczną przestrzenią życiową.

Założenia budownictwa w stylu nowoczesnej stodoły pozwalają na zaprojektowanie idealnej przestrzeni do pracy, w której z całą pewnością będzie można się skupić na wykonywanych zadaniach. Z drugiej strony jasne i przestronne projekty domów typu nowoczesna stodoła to świetne miejsce do wychowania dzieci, które w takim domu znajdą wymarzone miejsce do zabawy.

Gotowe projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły to typ budownictwa, które z całą pewnością przypadnie do gustu osobom, które w swoim prywatnym życiu kierują się zasadami minimalizmu. Architektura typu nowoczesne stodoły pozwala na ograniczenie używanych w domu sprzętów do minimum i skoncentrowaniu się na tym, co faktycznie potrzebne. Przez "potrzebne" w MGProjekt nie rozumiemy jedynie tego, co absolutnie niezbędne. W minimalizmie chodzi o to, by otaczać się tylko tym, co jest w życiu używane i ma autentyczną wartość. Nie zawsze są to wyłącznie rzeczy praktyczne.

Minimaliści lubią otaczać się rzeczami trwałymi, ale jednocześnie uniwersalnymi, estetycznymi i zaprojektowanymi przede wszystkim z myślą o użytkowniku. Właśnie takie założenia spełniają projekty domów nowoczesna stodoła z pracowni MGProjekt.

Osoby, dla których minimalizm to idea bliska i ważna w życiu, są grupą, która w domach nowoczesne stodoły czuć będzie się najlepiej. Dom taki będzie też świetnym miejscem do życia dla wszystkich tych, którzy w życiu poszukują przede wszystkim praktycznych rozwiązań. 

Projekt domu jednorodzinnego w stylu nowoczesnej stodoły to wreszcie idealne rozwiązanie dla ludzi, dla których jednym z życiowych priorytetów jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Najczęściej poleca się takim osobom budownictwo energooszczędne i pasywne, do którego świetnie wpisują się nowoczesne stodoły. Odpowiedni stosunek powierzchni zewnętrznej domu do jego objętości, zastosowanie okien i drzwi wysokiej jakości i nowoczesnych, wydajnych systemów ogrzewania sprawia, że wpływ na środowisko skończonego domu jest niewielki.

W wielu projektach typu nowoczesne stodoły zwraca się również uwagę na to, by już na etapie budowy domu używać materiałów nieszkodliwych i posiadających niezbędne atesty. Dom taki ma więc szanse stać się przestrzenią życiową dla wszystkich tych, dla których przyroda nie jest tylko źródłem zasobów, ale przede wszystkim miejscem do życia, o które powinno się dbać, by jak najdłużej mogło służyć wszystkim.

Gdzie się sprawdzi dom typu nowoczesna stodoła?

Miejscem, w którym dom typu stodoła sprawdzi się wręcz idealnie, są otwarte przestrzenie na terenach wiejskich. W otoczeniu pustej przestrzeni bardzo wyeksponowana jest prosta bryła budynku na planie prostokąta, która dla fanów tego typu budownictwa jest jego najbardziej atrakcyjną cechą.

Bardzo oszczędny w formie dom w stylu nowoczesnej stodoły będzie świetnie prezentował się na dużej działce albo nawet niewielkiej, ale w raczej odosobnionym miejscu. Teren w bliskim sąsiedztwie budynku warto pozostawić pusty, by w żaden sposób nie zasłaniać domu typu modern barn. Gotowy dom jednorodzinny zrealizowany według takiego projektu jest czymś, co wywiera duże, pozytywne wrażenia. 

Projekty domów nowoczesna stodoła sprawdzą się również w nieco bardziej gęstej zabudowie, wszystko zależy tu jednak od sąsiedztwa, a mówiąc bardziej precyzyjnie – od stylu otaczających budynków.

Domy typu nowoczesne stodoły będą też dobrze wyglądały na wąskiej działce.

Miejscem, w którym projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły sprawdzą się doskonale, są przedmieścia dużych miast. Jest to środowisko dość specyficzne, w którym mieszają się różne, czasami diametralnie odmienne nurty. Efektem jest nieraz bardzo widoczna pstrokacizna takich okolic – mozaika niepasujących do siebie stylów architektonicznych i sposobów zagospodarowania przestrzeni.

W takich właśnie miejscach minimalistyczne, niezbyt rzucające się w oczy, ale świetnie wkomponowujące się w otoczenie domy w stylu nowoczesnej stodoły sprawdzają się bardzo dobrze. Tym bardziej, że dom jednorodzinny typu stodoła nie musi być od razu budynkiem o znacznych gabarytach i coraz częściej spotyka się małe domy w stylu nowoczesnej stodoły. Niewielkie domy typu nowoczesne stodoły świetnie sprawdzą się na przedmieściu dużego miasta.

Zalety i wady domów w stylu nowoczesnej stodoły

Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą domów typu stodoła jest ich nowoczesność. Nowoczesne stodoły charakteryzują się pod wieloma względami parametrami, które przekładają się na niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku. W praktyce przekłada się to na znacznie mniejsze koszty utrzymania.

Wadą jest natomiast nieco wyższy koszt budowy, co generalnie dotyczy wszystkich budynków budowanych z uwzględnieniem założeń energooszczędności, lub pasywności.

Jest to wada jednak tylko pozornie. Wyższy koszt materiałów izolacyjnych, okien, drzwi i wentylacji równoważony jest przez znacznie niższy koszt ogrzewania. Po pewnym czasie inwestycja zwraca się, więc można nawet powiedzieć, że w dłuższej perspektywie budynki takie są tańsze.

Wiąże się z tym także w oczywisty sposób to, że domy w stylu nowoczesnej stodoły są przyjazne dla środowiska naturalnego, co w dzisiejszych czasach jest kwestią coraz bardziej istotną – dla wielu ludzi nawet kluczową przy podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji.

Warto wspomnieć, że finalny koszt budowy ogranicza prosta bryła i oszczędna forma budynku. Współcześnie przy realizacji takich projektów domów coraz śmielej wykorzystuje się rozwiązania modułowe, które jeszcze bardziej obniżają koszty budowy domu.

Ważną zaletą projektów domów w stylu nowoczesnej stodoły jest zapewnienie mieszkańcom dużej ilości niezbędnej przestrzeni życiowej. Dom taki łatwo może być dostosowany do potrzeb rodziny niemal każdej wielkości. Łatwo jest w nim zorganizować zarówno miejsce do pracy, jak i do odpoczynku.

Zaletą jest też minimalizm formy domu nowoczesnej stodoły – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Takie projekty domów są budowane z myślą przede wszystkim o jak największej funkcjonalności, przy jednoczesnych bardzo dużych walorach estetycznych.

Zaletą domów w stylu nowoczesnej stodoły, o której często się wspomina, jest duża uniwersalność tego typu architektury. Domy takie świetnie sprawdzą się nie tylko poza miastem. Często wykorzystuje się również tę koncepcję w przestrzeniach industrialnych i postindustrialnych w centrach dużych ośrodków miejskich, w których nowoczesne stodoły świetnie wpisują się w krajobraz. Jest to przy tym ciekawe rozwiązanie architektoniczne, które skutecznie przyciąga wzrok przechodniów.

Domy jednorodzinne zaprojektowane w stylu nowoczesnej stodoły mają również kilka cech, które czasem postrzegane są jako wady, aczkolwiek de facto są raczej trudnościami, wymagającymi specyficznych rozwiązań. Jedną z nich jest brak okapu w niektórych projektach domów, co jest jedną z cech stylu nowoczesne stodoły. W związku z brakiem okapu chroniącego elewację projekt domu musi mieć zaprojektowany bardzo skuteczny system odprowadzania wody z dachu – w przeciwnym razie może dochodzić do zalewania ścian zewnętrznych podczas intensywnych opadów deszczu.

Brak okapu znacznie ogranicza straty ciepła, jednocześnie zwiększając ekspozycję na światło słoneczne całego budynku. W związku z tym dla zapewnienia właściwej temperatury latem, domy w stylu nowoczesnej stodoły powinny być wyposażone w skuteczną izolację termiczną.

Dla wielu osób wadą może być również rodzaj dachu i prosta bryła na planie prostokąta, przez co brak jest tradycyjnych, wystających poza bryłę budynku elementów architektonicznych, jak różnego rodzaju lukarny, wykusze, zadaszenia, czy ganki. Ogranicza to ilość zacienionej przestrzeni wokół domu, choć z drugiej strony polepsza jego właściwości termiczne.

Ile kosztuje budowa domów w stylu nowoczesnej stodoły?

Na koszt budowy domu jednorodzinnego składa się wiele czynników, więc odpowiedź na pytanie o to, ile zapłacić trzeba za wybudowanie domu w stylu nowoczesnej stodoły, nie jest łatwa. Pod uwagę wziąć trzeba w pierwszej kolejności projekt domu.

Zasadniczo im większy dom, tym koszt jego budowy będzie większy. Ogromne znaczenie ma wybór materiałów budowlanych i izolacyjnych. Im ściany i inne przegrody nowoczesnej stodoły będą miały lepsze parametry pod względem termoizolacyjności, tym wyższego kosztu budowy domu należy się spodziewać.

Klasa drzwi i okien również mocno wpływa na cenę. Wybór okien i drzwi pasywnych z najwyższej półki bez wątpienia podniesie koszty budowy domu.

Z kolei wykończenie elewacji nie jest tu najważniejszym czynnikiem – domy w stylu stodoła wykańcza się najczęściej w sposób minimalistyczny, który nie wymaga wielkich nakładów środków. Naturalnie osoby, które wybrały wykończenie elewacji drewnem, albo kamieniem dekoracyjnym powinny spodziewać się trochę wyższych kosztów budowy domu.

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły jest jedną z rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że budowa domu nowoczesnej stodoły z uwzględnieniem wszystkim możliwości, które ta koncepcja daje, nie jest wcale łatwym zadaniem. W projekcie połączyć należy minimalistyczną formę z jak największą praktycznością. Domy takie łączą w sobie nowoczesność z tradycją i ekologicznym nastawieniem do budownictwa. Umiejętne połączenie wszystkich tych cech w jednym budynku, w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał, jest zadaniem dla dobrych architektów. Tym bardziej że pod uwagę należy wziąć nie tylko sam budynek, ale jego umiejscowienie w przestrzeni.

W przypadku domów energooszczędnych kwestie takie, jak orientacja względem kierunków świata i dostosowanie do otaczających obiektów są bardzo ważne.

Znacznie ma również umiejętne zaprojektowanie wnętrza domu w stylu nowoczesnej stodoły, dzięki czemu można wykorzystać duże przeszklenia i zapewnić mieszkańcom odpowiednią ilość światła dziennego. Na komfort przekłada się również takie rozplanowanie pomieszczeń, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza we wnętrzu domu, zwłaszcza jeśli budynek ma antresolę.

Na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt domu stodoła?

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu w stylu nowoczesnej stodoły, jest to, czy faktycznie wykorzystuje on potencjał, jak niesie ze sobą ten typ budownictwa. Domy stodoły mają swoje wady, ale też dają bardzo duże możliwości i to właśnie ich wykorzystanie decyduje o wartości danego projektu architektonicznego.

Gorąco polecamy zainteresować się parametrami termicznymi nowoczesnej stodoły. W praktyce nowoczesne stodoły powinny przynajmniej spełniać warunki przewidziane dla budownictwa energooszczędnego, a koncepcja ta ma wszelkie cechy, dzięki którym można uzyskać nawet pasywność domu.

Projekt domu powinien przewidywać użycie wysokiej klasy materiałów izolacyjnych, które sprawią, że straty ciepła przez ściany i dach będą minimalne. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich drzwi i okien. Na rynku dostępne są modele o bardzo zróżnicowanych parametrach, a w domu pretendującym do energooszczędności powinny znaleźć się okna i drzwi z wyższej półki.

Nie bez znaczenia jest również zastosowanie wydajnej wentylacji i takie zaprojektowanie przestrzeni wewnątrz budynku, by uzyskać optymalną cyrkulację powietrza, która wpływa na wydajność wentylacji i komfort domowników.

Dom jednorodzinny nowoczesna stodoła powinien być funkcjonalny i wygodny, należy więc wybierać projekty domów, które to zapewniają. W tym przypadku trzeba oczywiście najpierw zastanowić się nad swoimi potrzebami – wygoda dla każdego znaczy co innego.

Projekty domów nowoczesne stodoły ze względu na swoją charakterystyczną sylwetkę zapewniają wewnątrz możliwość połączenia otwartych i przestronnych przestrzeni z wygodnymi i przytulnymi sypialniami dla mieszkańców i gości. Warto więc zadać sobie pytanie, czy dany projekt domu spełnia również tę funkcję. Czy wspólna przestrzeń domu (salon, kuchnia i jadalnia) jest wystarczająco duża dla wszystkich mieszkańców? Czy zapewnia swobodne poruszanie się kilku osobom? Czy przestrzeń przeznaczona na sypialnie dla domowników jest wystarczająco dobrze oddzielona, by każdy mógł cieszyć się odpowiednią prywatnością? Czy przewidziano również miejsce dla gości? Zadanie sobie tych pytań pozwoli wybrać najlepszy projekt domy nowoczesna stodoła.

Warto zwrócić uwagę również na kwestię światła w domu jednorodzinnym. Wbrew pozorom umiejętne zaprojektowanie oświetlenia wcale nie jest rzeczą łatwą. Światło potrafi mocno wpływać na to, jak postrzegane są poszczególne pomieszczenia.

Dzięki umiejętnemu oświetleniu nawet niewielkie przestrzenie mogą sprawiać wrażenie przestronnych. Z kolei złe jego rozmieszczenie może sprawić, że spore pomieszczenie wyda się ciasne i przytłaczające.

Należy pamiętać o tym również w kontekście dużych przeszkleń, które są cechą charakterystyczna domów budowanych w stylu nowoczesnej stodoły. Umiejętność posługiwania się światłem dziennym w architekturze jest równie trudna, jak odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia sztucznego. Duże okna powinny więc przede wszystkim spełniać funkcję praktyczną, a nie być tylko dla ozdoby. Dzięki nim można wpuścić do domu typu modern barn dużo światła dziennego, w którym mieszkańcy będą czuli się najlepiej.

Cechami dobrego projektu nowoczesnej stodoły, o których na pewno nie należy zapominać przy wyborze, są całkowity koszt budowy i przewidywane koszty utrzymania. Ważny jest przede wszystkim stosunek pomiędzy tymi dwoma wartościami. Wysoki koszt budowy domu powinien zawsze iść w parze z jak najmniejszymi kosztami utrzymania, co związane jest przede wszystkim z zapewnieniem wysokiego poziomu energooszczędności. Jeżeli z kolei przewidywane kosztu utrzymania są wysokie, to koszt samej budowy powinien być odpowiednio niższy.

Oczywiście w idealnej sytuacji zarówno koszt budowy domu typu stodoła, jak i późniejsze koszty eksploatacji nie będą zbyt wysokie, co przy dzisiejszych możliwościach jest jak najbardziej osiągalne.

Warto przy tym pamiętać, że w dzisiejszych czasach nowe techniki budowlane i możliwości pojawiają się praktycznie cały czas. Warto więc być na bieżąco z rozwojem techniki budowlanej i zdecydować się na taki projekt domu nowoczesnej stodoły, który faktycznie wykorzystuje wszystkie dostępne możliwości.

Ostatnią, ale wcale nie najmniej ważną kwestią są walory estetyczne projektów domów. To oczywiste, że dom nowoczesna stodoła powinien się po prostu podobać jego mieszkańcom. Prosta bryła domu typu stodoła i budowa na planie prostokąta nie wszystkim musi się podobać. 

W rozważaniach na temat ceny dobrze jest więc uwzględnić kwestie estetyczne. Za przyjemność mieszkania w pięknym, dobrze zaprojektowanym domu czasami warto zapłacić więcej.