MG Projekt na Facebooku MG Projekt na Twetterze Teczka projektów
Musisz wybrać przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania.Zobaczcie wybrany dom:

 

Projekt domu Gucio Projekt domu Gucio Projekt domu Gucio 


Wywiad z Panią Grażyną Bończyk przeprowadził właściciel pracowni Michał Gąsiorowski

 

MG: Pani Grażyno, czy mieszkacie już w Waszym, "Guciu 2"?
GB: Jeszcze nie przeprowadziliśmy się do Gucia.


MG: Czy miejsca jest dość dla całej rodzinki?
GB: Jesteśmy we dwójkę, z mężem, natomiast częstym gościem będzie syn z rodziną i z pewnością w domku będzie wystarczająca ilość miejsca dla nas i gości.

 

MG: Co Państwa skłoniło do decyzji o budowie domu jednorodzinnego, za miastem?
GB: Jesteśmy już w wieku przedemerytalnym i w tej sytuacji nie musimy odwozić dzieci do szkoły, jeździć na zajęcia pozalekcyjne, kontakt z miastem ogranicza się do wyjazdów do pracy i co jakiś czas zakupów. Nie jest, więc kłopotem mieszkanie za miastem, a fakt mieszkania w cichym, pięknym miejscu, obok rezerwatu, ma zalety nie do przecenienia.

 

Projekt domu Gucio 2MG: Jakie są podstawowe plusy życia w domu jednorodzinnym w stosunku do posiadania mieszkania?


GB: Mieszkanie w bloku zawsze miało dla nas coś z tymczasowości, trochę tak jak w hotelu, niby własne mieszkanie, ale odczucie jakby mieszkało się gdzieś, u kogoś, z sąsiadami za ścianą. Własny dom, na własnej działce to poczucie swobody, bycia u siebie.

 

 

MG: Czy to Wasz pierwszy dom?
GB: Nie, to jest nasz drugi dom.

 

MG: Co zdecydowało o wyborze projektu ,,Gucio 2"?
GB: Po wyprowadzce syna, stwierdziliśmy, że posiadany dom jest dla nas zbyt duży, chcieliśmy wybrać dom o mniejszej powierzchni, ale z dobrze wykorzystaną powierzchnią wewnętrzną, żeby mimo tego, że będzie mniejszy, w pełni spełniał nasze oczekiwania. Gucio podobał nam się zarówno, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, inny niż większość powstających obecnie domów, jak i pod względem zaplanowania powierzchni wewnętrznej,

 

MG: Czy projekt okazał się trafionym wyborem?
GB: Tak, choć dopiero po wprowadzeniu zmian związanych z możliwością zaadaptowania pomieszczenia strychowego nad garażem, na w pełni użytkowe pomieszczenie pomocnicze.

 

MG: Gdy powstał już budynek czy tak właśnie wyobrażaliście sobie Wasz przyszły dom?
GB: Gucio dokładnie spełnia nasze oczekiwania i wyobrażenia o domu, który zaplanowaliśmy wybudować.

 

Wnętrze projektu gucio 2

MG: Czy jakieś były niespodzianki podczas budowy, zaskoczenia? Rzeczy, których wcześniej nie przewidzieliście? 
GB: Tak naprawdę to budowa przebiegała bez niespodzianek, jeśli już to właśnie fakt, że była tak bezproblemowa jest niespodzianką.

 

MG: Jakie rozwiązania funkcjonalne projektu ,,Gucio 2", uznajecie Państwo za szczególnie udane i godne polecenia, a jakie zmienilibyście lub zmieniliście w swoim domu?
GB: Podoba nam się rozplanowanie parteru, duże okna, schody widoczne z salonu. Również konstrukcja budynku ze ścianą kolankową na piętrze, na tyle wysoką, że skosy dachowe praktycznie w niczym nie przeszkadzają. Zmiany, które wprowadziliśmy dotyczą głownie funkcjonalności garażu i pomieszczenia nad garażem. Powiększyliśmy garaż, dzięki temu udało się zrobić wejście do garażu z mieszkania poprzez pomieszczenie kotłowni. Ponadto wprowadziliśmy pewne dodatkowe zmiany, które pozwoliły wykorzystać strych nad garażem na w pełni funkcjonalne pomieszczenie pomocnicze z wejściem ze spocznika schodów. Zmieniliśmy też układ pomieszczeń na piętrze, z trzech mniejszych sypialni, na dwie większe, taki układ dla naszej małej rodzinki jest bardziej funkcjonalny. Dokonaliśmy tez pewnych zmian związanych z kosztami. np. zrezygnowaliśmy z siwych paneli elewacyjnych, zastępując je tynkiem strukturalnym z zachowaniem odpowiedniej palety kolorów.

 

MG: Widzimy, że zmieniliście Państwo materiał na dachu, ale z płaską dachówką pięknie to wygląda. Czy efektem końcowym ma być,,Gucio 2" z nowoczesnym look'iem?
GB: Myślę, że zmiana dachówki dała dwie rzeczy i lepszy wygląd i wrażenie nowoczesności. Cały Gucio na nowoczesny wygląd i również, dlatego taka dachówka dobrze na nim wygląda.

 

MG: Pani Grażyno, co skłoniło Was do takiej zmiany?
GB: Widzieliśmy taki dach, z taką dachówką, w takim kolorze i bardzo nam się spodobał, stwierdziliśmy, że będzie super pasował do Gucia. Ponadto nie mamy dobrych doświadczeń z dachem krytym blachą, a zwykła dachówka na Guciu nam się nie podobała.

 

MG: Czy zastosowaliście w swoim budynku jakieś innowacyjne rozwiązania, systemy, które moglibyście polecić innym budującym?
GB: W domku zastosowaliśmy generalnie rozwiązania zaproponowane w projekcie. Uważaliśmy, że są dobre, skonsultowaliśmy to z doświadczonym kierownikiem budowy i w efekcie nie mamy żadnych systemów innowacyjnych.

 

Schody do projektu domu Gucio 2MG: Jakie instalacje zastosowaliście w domu?
GB: Z posiadanej przez nas wiedzy, również zawodowej, wynika, ze często innowacyjne systemy świetnie sprawdzają się w teorii, gorzej w praktyce, szczególnie pod względem kosztowym. W efekcie pozostaliśmy przy rozwiązaniach standardowych, zgodnych z projektem.

 

MG: Czas na stronę kosztów - "karty na stół". Czy zmieściliście się Państwo z budową w zaplanowanym budżecie?
GB: Zaplanowany budżet został nieznacznie przekroczony, jednak mimo wszystko zmieścił się w dopuszczonym przez na początku marginesie błędu.

 

MG: Pani Grażyno, co stanowiło największy koszt podczas budowy?
GB: Ponieważ zlecaliśmy firmie jednorazowo duże zakresy prac z wyceną ryczałtową to trudno jednoznacznie określić, co stanowi to największy koszt, Niewątpliwie duży koszt stanowią prace i materiały wykończeniowe, niemniej zależy to w decydującej mierze od oczekiwanego standardu.

 

MG: Jaką metodą budowaliście swój dom - gospodarczą, czy za pomocą jednej firmy budowlanej?
GB: Wszystkie prace budowlane wykonywała jedna, duża firma budowlana. lnstalacje wewnętrzne oraz prace wykończeniowe wewnętrzne- podłogi drewniane, schody, płytki na ścianach i podłogach inni wykonawcy.

 

MG: Często powtarzające się pytanie przez lnwestorów - co zrobić żeby mieć szczęście do dobrych wykonawców i żeby budowa szła gładko, bez problemów?
GB: Uważamy, że ulokowanie zlecenia w odpowiednio dużej i doświadczonej firmie wykonawczej na cały zakres prac budowlanych jest najlepszym rozwiązaniem, również pod względem kosztowym. Firmy takie mają zarówno dobrych pracowników, nadzór kierownika budowy, dostęp do niższych cen na materiały, ponadto odpada problem z dowozem materiałów, ochroną, magazynowaniem, zapleczem socjalnym dla pracowników, w efekcie rzeczywisty koszt nie jest w sposób istotny wyższy niż budowanie w systemie gospodarczym, a odpada mnóstwo kłopotów z prowadzeniem budowy. Niestety należy negocjować koszty, często ceny po negocjacjach są znacznie niższe niż oferowane" Należy również zapisywać w umowie dokładnie, jakie materiały będą zabudowane, choć warto korzystać z doświadczenia wykonawców. l jeszcze jedna kwestia. Płacenie i rozliczanie prac wyłącznie po całkowitym odebraniu określonego w umowie etapu prac. Wszelkie płatności zaliczkowe bardzo przeszkadzają w prowadzeniu budowy.

 

MG: Kiedy planujecie zamieszkać w swoim nowym domku?
GB: Domek jest gotowy do zamieszkania już od kilku miesięcy, i przypuszczalnie w najbliższych tygodniach już się przeprowadzimy

 

MG: Jakie prace 5ą jeszcze przed Wami w domu i jego otoczeniu?
GB: W domu zostały już tylko prace związane w wyposażeniem wnętrz i system alarmowy, na zewnątrz oświetlenia oraz nigdy nie do zakończenia prace w ogrodzie.

 

MG: Kiedy planujecie zakończyć całość inwestycji?
GB: Przed przeprowadzką - czyli w najbliższych tygodniach.

 

MG: Czy z perspektywy czasu oceniacie, że Wasz ,,Gucio 2" to dom dla wroga, dla przyjaciela, czy dla Was?
GB: To dom zdecydowanie dla nas, wybrany świadomie, po określeniu przez nas samych oczekiwań, jakie ma spełniać dom, do tego wybudowany najbardziej solidnie jak można. Jesteśmy pewni, że spełni nasze oczekiwania, gdy już się wprowadzimy.

 

MG: Czy gdybyście mieli budować w przyszłości kolejny dom, zdecydowalibyście się ponownie na projekt z MG Projektu?
GB: TAK! Jesteśmy w pełni zadowoleni z projektu, również z jego kompletności, tzn. z części konstrukcyjnej, wykazu materiałów itp., czego często w projektach nie ma (a mamy w tym doświadczenie, ponieważ przed wyborem Gucia dokonaliśmy zakupu projektu w innym biurze projektowym i projekt okazał się być bardzo ubogi, jeśli chodzi o zakres opracowania, z projektu w rezultacie zrezygnowaliśmy. Ponadto bardzo przydatnym i rzetelnie opracowanym okazał się kosztorys inwestorski, który był niezbędnym elementem negocjacji cenowych z wykonawcami.

 

Projekt domu Gucio 2

 

***

 

Bardzo dziękujemy Pani za wyczerpującą wypowiedź.
Gratulujemy pięknego domu i życzymy szybkiego zakończenia inwestycji.
Mamy nadzieję, że nasz prezent będzie służył na tarasie jako miłe miejsce do wypoczynku !

 

Michał Gąsiorowski. MG Projekt

Formularz kontaktowy

Szanowni Państwo ze względów bezpieczeństwa zarówno naszej jak i Państwa poczty internetowej wprowadziliśmy zabezpieczenie w postaci pola captcha znajdującego się na dole formularza.

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi

Poleć ten projekt

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi

Zamów Katalog

Szanowni Państwo ze względów bezpieczeństwa zarówno naszej jak i Państwa poczty internetowej wprowadziliśmy zabezpieczenie w postaci pola captcha znajdującego się na dole formularza.

Zamów Katalog

Szanowni Państwo ze względów bezpieczeństwa zarówno naszej jak i Państwa poczty internetowej wprowadziliśmy zabezpieczenie w postaci pola captcha znajdującego się na dole formularza.

Informacja


Aby dodać komentarz musisz się wcześniej zalogować.

Zapisz się do newslettera

X

Ta strona używa cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.