MG Projekt na Facebooku MG Projekt na Twetterze Teczka projektów
Musisz wybrać przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania.Zobaczcie wybrany dom:

 

Projekt domu  Projekt domu  Projekt domu  


Wywiad z Panem Piotrem Wieteską przeprowadził właściciel pracowni Michał Gąsiorowski

 

MG: Panie Piotrze, jak się mieszka w  Waszej „Julce”? 
PW: Witam, dziękuję. Mieszka nam się z żoną i córką bardzo dobrze i wygodnie. Przyjemnie jest mieć świadomość posiadania swojego domu oraz kawałka przestrzeni wokół niego.

 

Projekt domu MG: Co zdecydowało o wyborze tego akurat projektu? Co Państwa szczególnie zachęciło do budowy „Julki”? 
PW:O wyborze Julki zadecydowały zwłaszcza jej walory estetyczne oraz powierzchnia, która w tego typu projektach w owym czasie była najmniejsza. Razem z żoną szukaliśmy projektu domu, który miałby nie większą niż 140 m2 powierzchnię użytkową, garaż na 2-3 pojazdy, częściowo zadaszony taras z kolumną, duże okno w salonie, mały balkon z kolumnami od frontu, jadalnię z wykuszem oraz stylowy kopertowy dach. Bardzo przypadła nam do gustu wizualizacja wnętrza tego projektu.

 

MG: Czy to Wasz pierwszy dom, czy macie już doświadczenia  mieszkania w innych domach jednorodzinnych?
PW: Zarówno ja jak i żona mieszkaliśmy już w domach jednorodzinnych. Oboje wynieśliśmy pewne doświadczenia z domów rodzinnych z nadziemnymi piwnicami budowanymi w PRL-u.

 

MG: Jakie Pana zdaniem są zalety posiadania własnego domu poza miastem, w stosunku do życia w mieście - w mieszkaniu, czy apartamencie?
PW: Najważniejszą zaletą jest przestrzeń ta w domu jak i wokół niego. W trakcie studiów mieszkałem w wynajmowanych mieszkaniach w których brakowało mi najbardziej zwykłej prywatności. Obecnie jeśli chcę pomajsterkować, umyć auto czy potrzebuję trochę miejsca w związku z pracą jaką wykonuję mam do tego warunki. Nikt nie patrzy co robię i czym się w danej chwili zajmuję. W mieszkaniu czy apartamencie trudno też o dyskrecję.

 

MG: Czy projekt „Julka” okazał się trafionym wyborem? Gdy powstał już budynek, czy tak właśnie wyobrażaliście sobie Wasz przyszły dom? 
PW: Tak, projekt Julka był trafiony. Oboje nigdy nie chcieliśmy dużego domu. Z uwagi, ze nasz dom jest przy dość ruchliwej drodze, czasami ( powiedziałbym nawet, że dość często) ktoś skręca i dopytuje się o ten projekt ewentualnie o wykończenie. Jakiś czas temu jakaś para pokazał nam projekt „Ofelia” z MG Projekt. Bardzo ładny dom z tym, że większy; za duży jak dla nas (obecnie trojga). Jeśli mielibyśmy znowu wybierać to z pewnością zdecydowalibyśmy się ponownie na Julkę, może staralibyśmy się jedynie zrobić garderobę w sypialni przenosząc pomysł z wspomnianej wcześniej „Ofelii”

 

MG: Czy były jakieś niespodzianki podczas budowy, zaskoczenia?  Rzeczy, których wcześniej nie przewidzieliście?  
PW: Właściwie większych niespodzianek nie było. Dużym zaskoczeniem dla naszego murarza było powtarzające się „połamanie” ścian na liczne małe fragmenty. Praktycznie cały dom od samych fundamentów były wykonywany zgodnie z projektem i po sam dach nie napotkaliśmy na poważne niespodzianki. Poza frustracją majstra przy stawianiu murów .

 

MG: Jakie rozwiązania funkcjonalne projektu „Julka” uznaje Pan za szczególnie udane i godne polecenia, a które zmienilibyście lub zmieniliście w swoim domu?
PW: Obojgu nam, mi i żonie bardzo pasuje układ parteru (kuchnia, jadalnia, salon, taras) cała otwarta przestrzeń. Zmieniłem powierzchnię dolnej toalety przesuwając ścianę pod schodami i 15 cm w stronę jadalni oraz wyrównałem podest nad toaletą co skutkowało zmianą ilości stopni i układem schodów. Dzisiaj do zmian dodałbym jeszcze garderobę w sypialni. Z zewnątrz nadal nic bym nie zmieniał, zwłaszcza nadal pozostawiłbym ścianę kolankową na wysokości takiej jak w projekcie by nie zmieniać optycznie udanej bryły budynku.

 

Projekt domu

MG: Na zdjęciach widać, że zmieniliście Państwo detale wykończenia, jak na przykład balustrady, czy okładziny na elewacjach, oraz wykończenia przy oknach.  Co spowodowało takie zmiany? 

PW: Balustrady drewniane z projektu są bardzo ładne, długo dyskutowaliśmy z żoną nad ich wykonaniem. Początkowo nie miało być tej zmiany. Decyzję taką podjęliśmy z uwagi na wygodę. O drewno trzeba dbać (czyścić, impregnować, malować). Balustrady metalowe, ocynkowane dają pewność, że bardzo długo nie będzie trzeba ich konserwować. Wykończenia wokół okien to podpatrzony pomysł. Nadają naszemu domowi elegancki wygląd, oraz powiększają optycznie okna. Myślę, że to udany dodatek. Brak okładzin na elewacji frontowej był przypadkowy. Gdy szukaliśmy odpowiedniego materiału na ich wykonanie prace wykończeniowe były na finiszu. Ostatecznie po zamontowaniu i pomalowaniu profili fasadowych, okiennych (gzymsów) zrezygnowaliśmy z dalszych poszukiwań aprobując elewację w obecnej formie. 

 

MG: Czy zastosowaliście w swoim budynku jakieś innowacyjne rozwiązania, lub systemy które moglibyście polecić innym budującym? 
PW: Szczególnie polecam kolektory słoneczne, wentylację mechaniczną z gruntowym wymiennikiem ciepła oraz ogrzewanie podłogowe. Wszystko to w połączeniu z dobrym ociepleniem budynku zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu w zimie.

 

MG: Jakie instalacje zastosowaliście w domu? 
PW: Instalację solarną do ogrzania wody bieżącej ( 4 panelowe kolektory słoneczne oraz zbiornik 400 L)
- Wentylację mechaniczną z rekuperatorem wraz z gruntowym wymiennikiem ciepła
- W całym domu jest ogrzewanie podłogowe. Jest tylko jeden grzejnik na ręczniki w łazience. W przyszłości planuję montaż gruntowej pompy ciepła
- Instalacja odkurzacza centralnego
- Instalacja klimatyzacji

Projekt domu MG: Panie Piotrze  - czas na stronę kosztową. Czy zmieściliście się Państwo z budową w zaplanowanym budżecie? Co stanowiło największy koszt podczas budowy?
PW:Niestety koszty były wyższe niż kosztorys przewidywał z uwagi na stosowane materiały do ocieplenia domu oraz dodatkowe instalacje. Wykończenie też kosztowało trochę więcej.

 

MG: Jaką metodą budowaliście swój dom  -  gospodarczą, czy za pomocą jednej firmy budowlanej?
PW: Prace były wykonywane w zależności od potrzeb przez małe firmy budowlane oraz niezależnych majstrów. Część prac jak instalacje i różne drobne prace wykończeniowe wykonywałem sam.

 

MG: Podsumowując przebieg budowy, czy uważacie, że mieliście Państwo szczęście do dobrych wykonawców? Czy wystąpiły po drodze jakieś problemy?
PW: Z wykonawcami bywało różnie. Jedni byli lepsi inni gorsi. Na szczęście przewaga była po stronie lepszych. Najsłabszą stroną dużej częśći wykonawców była terminowość wykonania prac.

 

MG: Jak długo mieszkacie w swoim nowym domu? 

PW: Mieszkamy od ślubu czyli maja 2013 r.

 

MG: Czy jeszcze planujecie coś zrobić w Waszym domu i w jego otoczeniu?
PW: W przyszłości planuję wykonanie odwiertów i montaż pompy ciepła.

 

MG: Czy z perspektywy czasu oceniacie, że Wasza „Julka” to dom dla wroga, dla przyjaciela, czy dla Was? 
PW: Dla nas w 100%.

 

MG: Czy gdybyście mieli budować w przyszłości kolejny dom, zdecydowalibyście się ponownie na projekt z  naszej firmy? 
PW: Myślę, że Tak.

 

Projekt domu

 

***

 

Bardzo dziękujemy Panu za wyczerpującą wypowiedź.
Gratulujemy pięknego domu i życzymy szybkiego zakończenia inwestycji.
Mamy nadzieję, że nasz prezent będzie służył na tarasie jako miłe miejsce do wypoczynku !

 

Michał Gąsiorowski. MG Projekt

Formularz kontaktowy

Szanowni Państwo ze względów bezpieczeństwa zarówno naszej jak i Państwa poczty internetowej wprowadziliśmy zabezpieczenie w postaci pola captcha znajdującego się na dole formularza.

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi

Poleć ten projekt

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi

Zamów Katalog

Szanowni Państwo ze względów bezpieczeństwa zarówno naszej jak i Państwa poczty internetowej wprowadziliśmy zabezpieczenie w postaci pola captcha znajdującego się na dole formularza.

Zamów Katalog

Szanowni Państwo ze względów bezpieczeństwa zarówno naszej jak i Państwa poczty internetowej wprowadziliśmy zabezpieczenie w postaci pola captcha znajdującego się na dole formularza.

Informacja


Aby dodać komentarz musisz się wcześniej zalogować.

Zapisz się do newslettera

X

Ta strona używa cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.