Pakiet płaszcz wodny

399

Płaszcz wodny staje się coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania domu: jest jednym z najtańszych dostępnych obecnie źródłem energii, daje niezależność od dostaw gazu, oleju, czy paliwa stałego, jest ekologiczny.

Inwestycja w płaszcz wodny zwraca się po 6-7 latach, a okres bezawaryjnej eksploatacji to 18-20 lat.

Pakiet wraz z projektem jest jednocześnie punktem wyjściowym do wykonania oferty na wykonanie gotowej instalacji.

Pakiet wysyłamy wraz z projektem architektonicznym domu, można go również zamówić osobno (przedpłata przelewem).

Kominek z płaszczem wodnym

Schemat instalacji kominka z płaszczem wodnym:

  1. Kocioł centralnego ogrzewania.
  2. Zbiornik buforowy - wymiennik ciepła i zasobnik C.W.U
  3. Kominek z płaszczem wodnym.
  4. Zestaw zaworów mieszających.
  5. Instalacja centralnego ogrzewania i C.W.U.

 

Podjęcie decyzji o wyborze kominka z płaszczem wodnym pozwala uzyskać dobre źródło ciepła i to na tanie paliwo, efektywne ogrzewanie mające wszelkie zalety grzejników wodnych, a przy okazji elegancki kominek w salonie.

Elementy konieczne do sprawnego działania instalacji z płaszczem wodnym
Rozwiązanie ma wiele zalet, ale wymaga też solidnych zabezpieczeń odprowadzających nadmiar ciepła i akumulujących ciepło, a także chroniących instalację przed wzrostem ciśnienia wody w niej.
Otwarte naczynie wyrównawcze (zwane też wzbiorczym lub przelewowym), zamontowane ponad najwyższym punktem instalacji, skutecznie chroni ją przed wzrostem ciśnienia. Kiedy woda w instalacji pozostaje zimna, to zbiornik nie jest nią całkowicie wypełniony. To się zmienia po podgrzaniu wody – wtedy jej nadmiar trafia właśnie do naczynia, które jest otwarte, aby mogło swobodnie uchodzić powietrze. Dlatego nie wzrasta ciśnienie w instalacji. Po obniżeniu temperatury wody następuje jej przepływ z powrotem do rur, a przez otwór łączący wnętrze naczynia z otoczeniem zostaje zassane powietrze. Jeżeli wielkość zbiornika jest dobrze dobrana (zgodnie z normą PN-91/B-02413), a sama instalacja pracuje prawidłowo, to nie ma zagrożenia przepełnieniem zbiornika. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi rura przelewowa, poprzez którą woda spływa do kanalizacji. Uzupełnianie wody następuje automatycznie, o ile zostanie zamontowany zawór pływakowy. Ważne, aby średnica rur łączących zbiornik z instalacją wynosiła co najmniej 25 mm (taka wystarczy do instalacji ze źródłem ciepła o mocy max 30 kW).
Zabezpieczeniem instalacji z płaszczem wodnym jest urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła. Obowiązuje system niewyłączalny, ale nominalna moc cieplna nie może przekraczać 100 kW. Jednocześnie urządzenie grzewcze ma regulator temperatury oraz mechanizm służący do odprowadzania jak największej mocy cieplnej, który uruchamia się w przypadku jakichś zakłóceń – nie dopuszcza do pojawiania się temperatury wyższej niż 110oC. Najczęściej wykorzystuje się wężownicę schładzającą będącą wymiennikiem ciepła o większej mocy niż znamionowa urządzenia grzewczego. Montuje się ją wokół płaszcza wodnego (ma postać miedzianej rury), bo tam woda osiąga najwyższe wartości. Przepływ zimnej wody do wężownicy umożliwia automatyczny zawór i jest uruchamiany, jeżeli temperatura w płaszczu wodnym osiągnie 95oC. To pozwala na szybkie obniżenie temperatury, po czym zawór zostaje zamknięty. Zimna woda, która odbiera ciepło, zostaje odprowadzona przez studzienkę schładzającą do kanalizacji.
W przypadku instalacji zamkniętej, w której źródłem ciepła jest paliwo stałe z ręcznym załadunkiem paliwa, niezbędny okazuje się zasobnik buforowy przejmujący i akumulujący ciepło. To specjalny, zamknięty zbiornik na wodę. Jego pojemność dobiera się, aby 40 l przypadało na 1 kW mocy cieplnej. W związku z tym, że podgrzana w kominku woda nie trafia od razu do grzejników, ale do tego zbiornika, to nawet przy mocy nominalnej pracującego kominka nie dochodzi do zbyt dużego wzrostu temperatury wody w instalacji (również w sytuacji zamkniętych zaworów termostatycznych przy grzejnikach). Praca z mocą nominalną daje wysoką sprawność kominka i jednocześnie niewiele zanieczyszczeń zostaje emitowanych do atmosfery. Możliwość akumulowania ciepła daje nawet 20% oszczędności na zużyciu paliwa.
Jeżeli krążenie wody w instalacji grzewczej w obiegu kotła (w układzie zamkniętym) jest wymuszone przez pompę obiegową zasilaną energią elektryczną, to nadmierny wzrost temperatury wody następuje w efekcie braku zasilania – wytworzone w kominku z płaszczem wodnym ciepło nie jest odebrane przez wymiennik ciepła. W takiej sytuacji konieczne okazuje się zastosowanie zasilania awaryjnego UPS, które składa się z akumulatora i układu elektronicznego automatycznie uruchamiającego się w razie zaniku napięcia. Akumulator też ładuje się automatycznie, kiedy napięcie ponownie się pojawia.

 

Działanie instalacji z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym nie są może najtańsze w montażu i wymagają skorzystania z usług doświadczonego instalatora, jednak koszty zwracają się dość szybko. Doskonale współpracują z tradycyjną, grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania. Jednocześnie zachowują wszelkie walory ekonomiczne i estetyczne klasycznego kominka. Moc cieplna w takim kominku nie jest stała i może osiągnąć wartość do 40 kW.
W kominkach z płaszczem wodnym gorące spaliny ogrzewają zatem wodę, a nie powietrze. Z kolei wodą z wymiennika można zasilać instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Bardzo łatwo precyzyjnie regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach dzięki zaworom z termostatami. Przy wyborze konstrukcji należy zwrócić uwagę, że wyższa pojemność cieplna instalacji oznacza możliwość dłuższych przerw w pracy kominka. W każdym razie nawet po wygaśnięciu ognia w kominku grzejniki pozostaną długo gorące (dzięki wodzie rozgrzanej podczas pracy), a czas ten można nieco wydłużyć – wystarczy zamontować duży bufor, czyli zbiornik na wodę o pojemności kilkuset litrów.
Jeżeli kominek z płaszczem wodnym podłączony jest do instalacji c.o. w sposób pośredni, czyli przez wymiennik ciepła, to powstają dwa obiegi wody – jeden w układzie otwartym przez kominek i wymiennik, a drugi w układzie zamkniętym przez grzejniki i wymiennik. Wykorzystanie wymiennika eliminuje praktycznie straty ciepła. Grzejniki można przy tym zasilać wodą o niższej temperaturze, o ile zastosuje się pompy obiegowe o odpowiedniej wydajności. To ważne dla komfortu domowników. Jednocześnie utrzymuje się wyższą temperaturę wody w obiegu kominka, co zapobiega skraplaniu się pary wodnej w kominku – niweluje się ryzyko szybkiej korozji, a przede wszystkim wydzielanie się szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych.
Instalacja działająca w dwóch układach pozwala również na bezproblemową współpracę kominka z płaszczem wodnym z innym źródłem ciepła, przeznaczonym do pracy w układzie zamkniętym. To może być kocioł na gaz lub olej czy też pompa ciepła. Dzięki temu nie trzeba się ograniczać do współistnienia wkładu z płaszczem wodnym i pracującego również w instalacji c.o. typu otwartego kotła na paliwo stałe.
Ważna uwaga – przy wyborze określonej mocy grzewczej warto mieć na uwadze, że część wytworzonego w kominku ciepła nie zostanie odebrana przez wodę, ale wypromieniuje przez szybę i ogrzeje bezpośrednio pomieszczenie, w którym się kominek znajduje. W dobrze ocieplonych domach współczesnych nie ma to wielkiego znaczenia, gorzej gdy kominek z płaszczem wodnym instaluje się w starych budynkach (jest taka opcja, aczkolwiek sam montaż okazuje się znacznie trudniejszy w realizacji) – wyższa moc grzewcza to zarazem więcej ciepła oddawanego przez szybę, co może mieć znaczenie w przypadku niewielkiego pomieszczenia. Aby nie było zbyt gorąco, należy zatem ograniczyć wielkość szyby i nie stosować modeli panoramicznych, pryzmatycznych czy dodatkowymi szybami bocznymi.

 

Korzyści z płaszcza wodnego

Płaszcz wodny jest chętnie wykorzystywanym sposobem na efektywne ogrzewanie domu oraz podgrzanie wody użytkowej. To ekologiczne źródło energii i niezależne od dostaw oleju, gazu bądź paliwa stałego. Doskonale współpracuje z instalacją c.o., ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym i ściennym), a także z kolektorami słonecznymi.
Wysoka sprawność. Zastosowanie płaszcza wodnego zwiększa sprawność kominka do ponad 80% w stosunku do tradycyjnego wkładu, a przede wszystkim pozwala na efektywne ogrzanie wszystkich pomieszczeń, a nie jedynie tego, w którym kominek się znajduje.
Obniżenie kosztów ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym można zastosować jako główne bądź uzupełniające źródło ciepła w domu. Warto sobie uświadomić, że cena gazu, oleju opałowego albo energii elektrycznej osiąga znacznie wyższe wartości niż drewna opałowego, więc płaszcz wodny pozwala mocno ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Wystarczy zaledwie kilka godzin dziennie użytkować kominek z płaszczem wodnym, aby koszty ogrzewania gazem ziemnym obniżyć nawet do 40%, a to już duży zysk. Ta inwestycja opłaca się w przypadku domów całorocznych, także tych o dużym metrażu.
Przygotowanie ciepłej wody. Kominek najczęściej zostaje podłączony do zbiornika, w którym znajduje się woda podgrzana w płaszczu wodnym. Kiedy wkład nie pracuje, to ciepła woda dostarczana jest z kotła grzewczego, ogrzewana za pomocą grzałki elektrycznej albo przygotowana przepływowo dzięki specjalnej wężownicy umieszczonej w górnej części płaszcza. Inwestorzy, którym zależy nie tylko na oszczędnościach, ale także o jak najbardziej ekologicznych rozwiązaniach, powinni zaś rozważyć współpracę kominka z płaszczem wodnym i kolektorów słonecznych. W takiej sytuacji to właśnie kolektory zastępują płaszcz wodny w przygotowaniu ciepłej wody w okresie od kwietnia do września.

 

Niedogodności związane z obsługą kominka z płaszczem wodnym

Na pewno nie można go wykorzystać jako jedyne źródło ciepła i potrzeba zatem dodatkowego źródła. To nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim rozsądku. Wystarczyłoby opuścić dom na kilka dni w okresie zimowym, aby doprowadzić do całkowitego wychłodzenia domu, a często też uszkodzenia instalacji grzewczej.
Należy także pamiętać o konieczności stałej obsługi. Podczas silnych mrozów uzupełnianie opału w kominku zazwyczaj przeprowadza się co 3-4 godziny. Na szczęście bardzo duże spadki temperatury odnotowuje się coraz rzadziej, a przy wartościach oscylujących w okolicach 0oC wystarczy to robić mniej więcej co 8 godzin. Poza dokładaniem drewna do paleniska, trzeba też regularnie czyścić komorę spalania, usuwać popiół, a także myć szybę w drzwiczkach.
Nie można ponadto dokonywać samodzielnego montażu ze względu na stopień skomplikowania całej instalacji oraz wysokie prawdopodobieństwo popełnienia błędu. W każdym razie bez wykwalifikowanego fachowca nie ma szans, a to oczywiście podwyższa koszty inwestycyjne. Samo urządzenie również jest droższe niż tradycyjny kominek. Jednak zwrot z inwestycji następuje już po kilku latach i dzięki temu płaszcz wodny jest opłacalny.
Trzeba też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego miejsca do składowania drewna – nie musi być w pomieszczeniu, ale osłonięte przed zamakaniem.
System z płaszczem wodnym jest na pewno interesującą propozycją dla Inwestorów szukających efektywnego i ekonomicznego sposobu na ciągłe ogrzewanie domów całorocznych oraz podgrzewanie wody użytkowej. Dlatego polecamy nasz Pakiet Płaszcz Wodny, który zapewni prawidłowe wykonanie całej instalacji.