Pakiet ogrzewanie podłogowe

470

Pakiet zawiera kompletny projekt centralnego ogrzewania podłogowego wodnego, z obliczeniami zapotrzebowania ciepła dla poszczególnych powierzchni posadzek, z doborem orurowań i ilości pętli / sekcji dla domu.

W projekcie dobrany jest także odpowiednio kocioł c.o. pracujący w przedziale temperatur odpowiednich dla ogrzewania podłogowego.Projekt jest jednocześnie punktem wyjściowym do sporządzenia oferty na wykonanie samej instalacji.

Pakiet wysyłamy wraz z projektem architektonicznym domu, można go również zamówić osobno.

Ogrzewanie podłogoweSchemat instalacji ogrzewania podłogowego:

  1. Kocioł centralnego ogrzewania
  2. Zestaw zaworów mieszających
  3. Zestaw rozdzielaczy
  4. Instalacja c.o. podłogowa

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe zapewnia nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale i większy komfort termiczny dla domowników. To nowoczesne rozwiązanie grzewcze, które jednak wymaga dobrze przemyślanego projektu, aby działać optymalnie. Niewłaściwe zwymiarowanie skutkuje niedogrzaniem pomieszczenia, a wtedy naprawa błędów jest znacznie bardziej skomplikowana niż przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym, kiedy wystarczy wymienić grzejnik na większy i efektywniejszy.
Zapraszamy zatem do skorzystania z naszej oferty – proponujemy kompletny projekt centralnego ogrzewania podłogowego wodnego wraz z koniecznymi obliczeniami dotyczącymi zapotrzebowania ciepła dla poszczególnych powierzchni posadzek, z doborem orurowań oraz ilości pętli / sekcji dla domu. Nasz projekt uwzględnia również odpowiednio dobrany kocioł c.o. pracujący w odpowiednim dla ogrzewania pokojowego przedziale temperatur.

Kiedy warto rozważyć ogrzewanie podłogowe?

Oszczędność na kosztach ogrzewania – około 70% wszystkich kosztów związanych z użytkowaniem domu to koszty ogrzewania, więc każda opcja zmniejszająca wydatki w tym aspekcie jest warta uwagi. Podłogówka pozwala osiągnąć niemal idealny rozkład temperatury we wnętrzach, ponieważ najcieplej jest tam, gdzie chłód szczególnie się odczuwa, czyli przy podłodze.
Przy ogrzewaniu tradycyjnym im wyżej, tym cieplej – wiele osób narzeka więc, że mimo teoretycznie wysokiej temperatury w pomieszczeniu, to i tak jest im zimno. Wynika to z faktu, że naprawdę trudno ogrzać nogi. Podkręcenie grzejników niewiele daje, ponieważ zaczyna być duszno i nieprzyjemnie, natomiast w okolicy stóp nadal czuje się chłód. Tego problemu nie ma przy podłogówce.
W efekcie temperatura na poziomie 18 stopni C pozwala uzyskać identyczny komfort cieplny, jak przy 20 stopniach C przy ogrzewaniu grzejnikowym. Co więcej, podłogówka pracuje przy niższych temperaturach czynnika grzejnego w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. W tym przypadku to maksymalnie 45 stopni C. Mniejsza temperatura oznacza większą sprawność kotła i zarazem mniejsze zużycie np. gazu. To oznacza nawet 10-15% niższe rachunki za ogrzewanie!
Zimna podłoga – nieprzypadkowo ogrzewanie podłogowe szczególnie jest polecane do łazienki, kuchni czy przedpokoju. W tych pomieszczeniach posadzka zazwyczaj zostaje pokryta płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, które są eleganckie, ale chłodne w dotyku. Jednak doskonale przewodzą ciepło i tym samym oddają go pomieszczeniu. Oczywiście nie oznacza to, że podłogówka nie sprawdzi się w salonie czy sypialni, ale należy wtedy przemyśleć kwestię wykończenia podłogi – nie każdy materiał się nadaje. Warstwa wykończeniowa nie może mieć większego niż 0,15 m2K/W oporu przewodzenia, aby ogrzewanie podłogowe działało efektywnie.
Wysokie i / lub duże pomieszczenia – w związku z tym, że ogrzewanie podłogowe daje korzystny dla domowników pionowy profil temperatury powietrza (cieplej w nogi, a chłodniej przy głowie), to jest idealnym rozwiązaniem dla wysokich wnętrz. O ile przy tradycyjnych grzejnikach ciepło gromadzi się pod sufitem, to podłogówka pozwala utrzymywać stałą temperaturę w komfortowym zakresie tam, gdzie jest ono naprawdę potrzebne, a więc od nóg do głowy. Podobnie będzie z dużymi pomieszczeniami np. otwartym salonem – nie dość, że ciepło od grzejników ucieka do góry, to jeszcze im dalej od grzejnika, tym chłodniej. W przypadku ogrzewania podłogowego nie ma tego problemu, bo ciepło jest równomiernie rozłożone na całą przestrzeń,
Domownicy są alergikami lub astmatykami – grzejniki mają mniejszą powierzchnię grzewczą, a tym samym wymagają zasilania wodą o wyższej temperaturze. Jednocześnie ciepło oddają nie tylko poprzez promieniowanie, ale także konwekcję, czyli unoszące się powietrze. Wzrost temperatury oznacza zatem szybciej unoszące się powietrze, a razem z nim osadzony na grzejnikach kurz, Kiedy temperatura na grzejniku przekroczy 55 stopni C, to zaczyna się zjawisko przepiekania kurzu. Dla osób z problemami alergicznymi oznacza to spore kłopoty, które można wyeliminować poprzez montaż ogrzewania podłogowego oddającego ciepło głównie poprzez promieniowanie i ograniczającego tym samym ruch powietrza, co zapewnia mniejszą cyrkulacje kurzu i zdrowsze powietrze w domu. Jednocześnie wilgotność względna wykończenia podłogi utrzymuje się poniżej 45%, co w dużym stopniu ogranicza rozwój roztoczy.
Ważna jest estetyka wnętrz – nawet najładniejsze grzejniki nie będą ozdobą wnętrza. Czasami wręcz uniemożliwiają ustawną aranżację, a na pewno w dużym stopniu ograniczają możliwości eleganckiej stylizacji. Przy ogrzewaniu podłogowym elementy grzewcze są niewidoczne i nie przeszkadzają w swobodnej aranżacji przestrzeni. Łatwiej zaprojektować wnętrze estetyczne i w pełni funkcjonalne.
Źródłem ciepła jest pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny – w obu przypadkach temperatura wody do zasilania instalacji nie przekracza 55 stopni C, jest więc idealna do ogrzewania niskotemperaturowego, jakim jest podłogówka. Warto też podkreślić, że podłogówka zasilana pompą ciepła może służyć do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.
Dom jest dobrze ocieplony – to w zasadzie podstawa, ponieważ przy kiepskich warunkach termoizolacyjnych montaż ogrzewania podłogowego nie miałby większego sensu. Nie można byłoby zapewnić odpowiedniej temperatury we wnętrzach. Należy pamiętać, że nie wolno zwiększać za bardzo mocy systemu, aby nie doszło do przegrzewania powierzchni podłogi, a nawet awarii podłogówki.

Ograniczenia związane z podłogówką

Brak dowolności w wykończeniu podłogi – teoretycznie wykończenie może być nie tylko ceramiczne czy kamienne, ale także dywanowe i z tworzyw sztucznych. Kłopoty pojawiają się zaś przy drewnie. Zupełnie nie nadaje się tradycyjna klepka drewniana, która ma za wysoki opór przewodzenia. Wyjściem z sytuacji nie jest gęstsze ułożenie rur lub zwiększenie temperatury zasilania ogrzewania – norma ogrzewania podłogowego ogranicza ją do 29 stopni C, ale producenci podłóg drewnianych zalecają jeszcze niższą – 27 stopni C. Dlatego należy wybierać wyłącznie taki rodzaj drewna, który nadaje się do podłogówki, a wybór jest znacznie mniejszy.
Brak dowolności rozstawienia mebli – aby ogrzewanie było efektywne, to nie można podłogi zastawiać meblami czy urządzeniami sanitarnymi. Kiedy powierzchnia przewidziana pod montaż podłogówki jest zbyt mała, to trudno o odpowiednie ogrzanie wnętrza.
Duża bezwładność cieplna – pomieszczenie dłużej się nagrzewa, ale zarazem nie traci tak szybko ciepła jak w przypadku skręcenia grzejników. Ma to swoje plusy i minusy, jednak trzeba pamiętać, że nie można szybko zmniejszyć lub zwiększyć ciepła i wymaga to czasu.
Wyższe koszty inwestycyjne – o ile samo użytkowanie pozwala na znaczne oszczędności, to nie wolno zapominać, że koszty początkowe mogą być wyższe nawet o 30% w stosunku do tradycyjnych grzejników. Zwrot poniesionych nakładów następuje szybko, ale nie każdy może sobie pozwolić na zwiększenie wydatków inwestycyjnych. Nie warto również oszczędzać na fachowcu, ponieważ błędy zarówno projektowe, jak i montażowe są wyjątkowo drogie oraz inwazyjne (wiążą się często z demontażem podłogi i koniecznością położenia nowej).

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

W ofercie rynkowej są dostępne dwa systemy ogrzewania podłogowego - wodny i elektryczny. Ten pierwszy składa się z sieci rur zatopionych w betonie pokrywającym posadzkę, przez które przepływa podgrzewana woda. Z kolei podłogówka elektryczna to maty grzewcze z przymocowanym kablem, folie z drutem aluminiowym albo kable z zaizolowanego drutu oporowego.
O ile koszty inwestycyjne systemu ogrzewania podłogowego elektrycznego są niższe, to jednak eksploatacja już znacznie droższa niż ogrzewania podłogowego wodnego. Podłogówka elektryczna na pewno ma uzasadnienie w domu użytkowanym okresowo np. w weekendy. W takim przypadku nie trzeba przez cały czas ogrzewać domu, co byłoby nieuniknione przy podłogówce wodnej ze względu na ryzyko zamarznięcia wody w rurach, co prowadziłoby do pękania instalacji oraz zalania domu. Pewnym wyjściem z sytuacji okazuje się jednak utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury na poziomie około 10 stopni C, a to w sumie rozsądne rozwiązanie, ponieważ znacznie szybciej można dogrzać dom po przyjeździe. Taka opcja jest możliwa, kiedy system grzewczy jest zasilany przez pompę ciepła bądź kocioł gazowy. W przypadku kotła na paliwo stałe lub kominka z płaszczem wodnym nieobecność domowników wiąże się z brakiem uzupełnienia paliwa, więc system podłogowy przestaje działać.
Jeżeli dom jest użytkowany stale, ogrzewanie podłogowe ma się znaleźć na większej powierzchni i chodzi nie tylko o zniwelowanie efektu zimnej podłogi, a przy tym źródłem ciepła jest proekologiczna pompa ciepła bądź kocioł gazowy, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się wodny system ogrzewania podłogowego. Decydują tutaj dużo niższe koszty eksploatacyjne.

Planowanie ogrzewania podłogowego

Optymalne jest pomyślenie o tym jeszcze przed przystąpieniem do budowy domu. Dlatego Pakiet Ogrzewanie Podłogowe najlepiej zakupić razem z projektem architektonicznym domu jednorodzinnego. Unika się wtedy problemu z wysokością podłóg oraz koniecznością wyrównywania ich poziomu, jeżeli tylko część pomieszczeń ma podłogówkę. Jeżeli stosuje się system wodny, to należy starannie wyrównać warstwę podkładu podłogowego, w której znajdą się rury – płyty izolacji termicznej muszą na całej powierzchni przylegać do podkładu, aby nie doszło pękania jastrychu z zatopionymi rurami bądź pękania rur w miejscu załamania wylewki. Trochę mniej tego typu problemów jest przy bardziej elastycznych kablach elektrycznych.
Przed utratą ciepła chronią płyty izolacji termicznej, które układa się na wyrównanym podłożu. Są to sztywne płyty styropianowe lub z usztywnionej żywicami wełny mineralnej. Pracę usprawniają specjalne płyty rozwijane z rolki z nadrukowaną siatką ułatwiającą precyzyjne ułożenie oraz montaż rur.

Ogrzewanie podłogowe jest na pewno inwestycją wartą rozważenia ze względu na korzyści finansowe, zdrowotne, jak i dla samego komfortu mieszkania. Zachęcamy zatem do zakupu Pakietu Ogrzewanie Podłogowe, który gwarantuje dobre zwymiarowanie i zaplanowanie systemu podłogówki.