Pakiet odkurzacz centralny

470

Pakiet Odkurzacz centralny, zawierając informacje o systemie, oraz projekt konkretnego, zamówionego przez Państwa domu jest punktem wyjściowym do sporządzenia oferty na montaż instalacji w budynku.
W projekcie i na naszej stronie www znajdziecie Państwo wszelkie szczegółowe informacje dotyczące zamówienia instalacji. Wszystkie instalacje oparte są na urządzeniach Aero-Vac i Vacu-Maid - niezawodnych jednostkach centralnych i osprzęcie.

Pakiet odkurzacz centralny wysyłamy wraz z projektem architektonicznym domu, ale można go również zamówić osobno.
Kontakt w sprawie instalacji: Santech Sp. z o.o., ul. Tomaszowska 2, 04-840 Warszawa, tel. 22 615-80-90, e-mail: biuro@aeroVac.pl, infolinia: 800 266 009

 

Jak działa odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralnySystem centralnego odkurzania zawiera: jednostkę centralną, zamontowaną w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni, sieć przewodów ukrytą w ścianach, gniazda ssawne zamontowane w ścianach pomieszczeń mieszkalnych.
Przy sprzątaniu odkurzaczem centralnym wykorzystuje się tzw. zestaw do sprzątania, czyli wąż giętki znany z odkurzaczy przenośnych, którego długość dochodzi do 15 metrów. Najczęściej wykorzystuje się węże o długości 9 metrów.
Dodatkowym elementem systemu są tzw. automatyczne szufelki, które pełnią rolę szczelinowych gniazd ssawnych montowanych przy powierzchni podłogi, które pozwalają na wmiatanie zwykłą miotłą zanieczyszczeń wprost do działającej instalacji.

Najistotniejszą cechą odkurzaczy centralnych, która wyróżnia je na tle konstrukcji przenośnych, jest zupełne wyeliminowanie z cyrkulacji użytego zassanego powietrza.
O ile w najdoskonalszym nawet modelu odkurzacza tradycyjnego, powietrze przechodzące przez worek z kurzem lub filtr wydmuchiwane jest z powrotem w pomieszczeniu sprzątanym, o tyle w odkurzaczach centralnych, po wstępnym oczyszczeniu, powietrze jest wydmuchiwane systemem przewodów na zewnątrz budynku.
Zatem powietrze którym oddychamy jest czyste, wolne od najmniejszych drobin pyłu i alergenów.

Jednym z podstawowych walorów odkurzania centralnego jest to, że nie towarzyszy mu hałas, pracuje bezgłośnie, gdyż jednostka centralna jest zazwyczaj ukryta w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy, skąd system przewodów łączy ją z gniazdami ssącymi w poszczególnych częściach domu.
Dlatego też tylko szum powietrza towarzyszący odkurzaniu pozwala sprzątać bez obawy o zakłócenie spokoju czy snu innych domowników.

Pakiet odkurzacz centralny polecamy wszystkim, dla których kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania ma dobrze wysprzątany dom i to bez konieczności nieustannego przenoszenia tradycyjnego odkurzacza. System odkurzania centralnego to nie tylko wyjątkowa wygoda użytkowania, ale także spektakularne efekty, które docenią szczególnie alergicy.

 

Zasada działania centralnego odkurzacza

W tym przypadku nie mamy do czynienia z jednym urządzeniem, ale całym systemem składającym się z wytwarzającej podciśnienie jednostki centralnej, ukrytych w ścianach rur ssących oraz specjalnych gniazd ssących. Brzmi skomplikowanie, ale korzystanie z odkurzacza centralnego jest banalnie proste – wystarczy wpiąć wąż ssący do gniazdka, aby urządzenie automatycznie się włączyło. Istnieje też opcja włączania i wyłączania za pomocą przycisku znajdującego się na rączce albo pilota. Kiedy powietrze razem z kurzem zostaje zassane, to następuje jego przepływ rurami ukrytymi w ścianie aż do jednostki centralnej, która oczyszcza powietrze zassane, po czym zostaje ono wydmuchane na zewnątrz budynku.

 

Elementy systemu odkurzacza centralnego

Kluczowa jest oczywiście jednostka centralna, którą montuje się w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni, na strychu lub w garażu. Ważne, aby była jedna ściana zewnętrzna, dzięki której oczyszczone powietrze zostaje wydmuchane na zewnątrz. W ofercie rynkowej dostępne są jednostki centralne o różnej wielkości, odmiennych rozwiązaniach konstrukcyjnych i metodach filtracji, a także różniące się mocą i oczywiście ceną.
W przypadku domów jednorodzinnych doskonale się sprawdzają jednostki centralne wyposażone w silniki komutatorowe. Warto jednak zwrócić uwagę na system chłodzenia silnika. Tańszą opcją odkurzacze przelotowe z chłodzeniem silnika analogicznym jak w tradycyjnych odkurzaczach, a więc poprzez zasysane powietrze. Trzeba jednak pamiętać o dobrych filtrach, a przede wszystkim regularnym ich ciśnieniu. Co więcej, trudno też o wytworzenie naprawdę wysokiego podciśnienia w instalacji. Znacznie efektywniejsze, choć nieco droższe, są modele bypass z separatorami cyklonicznymi i z chłodzeniem powietrzem z otoczenia (powietrze zasysane razem z kurzem jest zatem oddzielone od tego chłodzącego silnik). To rozwiązanie nie tylko pozwala uzyskać większe podciśnienie, ale także zapewnia dłuższą pracę bezawaryjną.
W zależności od potrzeb można zdecydować się na odkurzacz o budowie kompaktowej lub zaawansowane technologicznie i niezwykle wydajne odkurzacze modułowe typu split, w których zazwyczaj stosuje się separatory cykloniczne. W ten sposób można wyposażyć odkurzacz w filtr włosów, co szczególnie jest pożądane w domach z psem lub kotem. Co więcej, oddzielenie silnika od separatora zanieczyszczeń daje też większą swobodę w rozmieszczeniu jednostki centralnej – nie ma żadnych przeszkód, aby silnik i zbiornik i kurz zlokalizować w odrębnych pomieszczeniach, jeżeli jest taka potrzeba (np. ze względu na uniknięcie hałasu generowanego przez silnik). Silnik w odkurzaczu modułowym jest nie tylko nieduży, ale i bardzo prosty w instalacji. Można go nawet zamontować bezpośrednio przed wyrzutnią powietrza.
Kolejny element systemu odkurzacza centralnego stanowią rury (przewody) ssące, które są najczęściej ukryte w ścianach, ewentualnie w stropie lub w podłodze. Najlepiej je zlokalizować w pionowych bruzdach ściennych, w wylewce podłogi bądź w szachtach instalacyjnych. To właśnie nimi jest transportowane powietrze z zebranymi zanieczyszczeniami do jednostki centralnej. Rury zazwyczaj są wykonane z bardzo wytrzymałego i trwałego PVC i mają zakończenia w postaci puszek. Do właśnie do nich instaluje się gniazda ssące, które widać na ścianach i które zasilają odkurzacz. Gniazda należy dobrze i równomiernie rozplanować, aby nie było żadnych problemów z wygodnym dostępem węża do każdego zakątka domu. Wbrew pozorom nie musi ich być wyjątkowo dużo, ponieważ w domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się węże o długości 7-9 m. Warto jednak nie zapominać o instalacji jednego gniazda w garażu, co pozwoli na wygodne czyszczenie wnętrza samochodu.
Kiedy są już rozplanowane gniazda, to można zamontować automatyczne szufelki w miejscach, w których najłatwiej o kurz i piasek np. w przedsionku czy w kuchni. Aby usprawnić sobie całą pracę, należy zaopatrzyć się w różnorodne końcówki czyszczące. Przydatne są takie do czyszczenia klawiatury komputera, rolet czy dywanów.

 

Montaż systemu odkurzacza centralnego

W związku z koniecznością montażu przewodów ssawnych najlepiej zdecydować się na odkurzacz centralny jeszcze przed wykończeniem budowy domu. Wtedy prace będą nie tylko najłatwiejsze, ale i najtańsze, ponieważ unika się kucia bruzd w ścianach bądź podłogach, a także wiercenia otworów w celu ułożenia rur. Oczywiście można je też schować we wnękach zabudowanych albo warstwie zewnętrznej izolacji domu, jednak każda z tych opcji nie jest tak komfortowa w realizacji, jak montaż systemu odkurzacza centralnego na etapie wykończenia budynku. Tym bardziej, że należy wtedy dodatkowo uważać, aby nie uszkodzić wcześniej położonych przewodów instalacji elektrycznej i grzewczej. Dlatego zalecamy zakup naszego pakietu odkurzacz centralny razem z projektem architektonicznym domu. Można prace dobrze rozplanować, cieszyć się od razu wygodą sprzątania i przy okazji zaoszczędzić pieniądze.
Kluczowym elementem montażu systemu jest rozplanowanie sieci przewodów. Można do tego przystąpić, kiedy już wiadomo, gdzie zostanie umieszczona jednostka centralna oraz gniazda ssawne. Ważne, aby pamiętać, że im więcej odcinków prostych, a mniej kształtek, tym lepiej. Chodzi o to, żeby unikać oporów hydraulicznych, które zmniejszają prędkość (ta dochodzi do 100 km/h) i zarazem moc ssania. To ma przełożenie na efektywność działania systemu. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, aby przy łączeniu poszczególnych odcinków rur nie dochodziło do spadków grawitacyjnych. I kolejna istotna kwestia – nie wolno krzyżować systemu centralnego odkurzacza z innymi instalacjami, a przede wszystkim z instalacją ogrzewania podłogowego. W tym przypadku konieczne jest zachowanie odległości co najmniej 50 cm pomiędzy podłogówką a odkurzaczem centralnym.
Kiedy jednostka centralna zostaje zlokalizowana w garażu wolnostojącym (lub budynku gospodarczym), trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią osłonę przewodów umieszczonych pomiędzy budynkami. W związku z tym, że PVC charakteryzuje się słabą odpornością na niskie temperatury i może odkształcać się pod naciskiem gruntu, to osłona powinna być wykonana z innego tworzywa i oczywiście mieć większą średnicę niż rury i kształtki, które ma osłaniać.
Rurę wylotową umieszcza się na zewnątrz, ale ze względów estetycznych nie warto tego robić w pobliżu drzwi o okien, a także na ścianie frontowej. Dobrze, kiedy rura wystaje na kilkadziesiąt centymetrów – wtedy nie brudzi się ściana. Wylot nie powinien być też poniżej 50 cm nad gruntem, aby nie przykrył go śnieg.
Bardzo ważne też, aby przewody i kształtki miały odpowiednią średnicę, czyli około 2 cale. Zakończeniem prac instalacyjnych jest ułożenie wzdłuż rur przewodów elektrycznych pomiędzy jednostką centralną a gniazdami ssawnymi (i szufelkami), dzięki którym możliwe jest przesłanie sygnału włączającego jednostkę centralną w momencie włożenia węża do gniazda. Najlepiej, kiedy do każdego gniazda i szufelki poprowadzi się oddzielny przewód elektryczny. W przypadku napięcia 24 V potrzeba przewodów i przekroju min. 0,75 mm2.

 

Dlaczego warto zdecydować się na system odkurzacza centralnego?

Osoby, które decydują się na odkurzacz centralny bardzo sobie chwalą to rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim to duża wygoda i szybkość sprzątania – nie trzeba dźwigać ciężkiego odkurzacza i martwić się, w jaki sposób wyczyścić np. schody, co na pewno docenią właściciele domów piętrowych, ale i bardzo dużych. Z wężem można bez problemu dostać się każdy zakamarek, szczególnie gdy zadba się o dodatkowe końcówki czyszczące. Jedyne, co należy zrobić, to wpiąć wąż w gniazdo.
W związku z tym, że jednostka centralna zlokalizowana jest zazwyczaj w jakimś oddalonym pomieszczeniu gospodarczym, to podczas sprzątania nie ma hałasu (chyba że na chwilę włączy się szufelki) – słychać tylko delikatny szum powietrza.
To również doskonała opcja dla alergików, ponieważ odkurzacz centralny gwarantuje zdrową cyrkulację powietrza. W przypadku tradycyjnych odkurzaczy powietrze wessane powraca do pomieszczenia i nawet najwyższej jakości filtry nie są w stanie całkowicie ochronić przed przedostaniem się z powrotem drobin kurzu i alergenów. Odkurzacz centralny całkowicie zaś oczyszcza powietrze, ponieważ to, co zostaje wchłonięte zostaje wydmuchane po odfiltrowania na zewnątrz domu. Ze względu na swoją moc ssącą gwarantuje naprawdę skuteczne wyczyszczenie, a nie jedynie przeniesienie kurzu z jednego kąta w drugi. No i nie dochodzi do spadków mocy z powodu zapełnienia pojemnika lub worka na śmieci (jak w klasycznych odkurzaczach).
Cały system jest też wyjątkowo łatwy w obsłudze i eksploatacji, a także bezpieczny. Napięcie sieciowe zostaje dostarczone jedynie do jednostki centralnej. Odkurzacz centralny ma również mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną (szczególnie w filtracji cyklonicznej), a to daje określone oszczędności. Elementy filtrujące wymagają czyszczenia zaledwie raz na pół roku, natomiast wymiana wkładu następuje po 3-4 latach użytkowania.
Jeżeli przewody ułożone są prawidłowo, to w zasadzie nie dochodzi do rozwoju pleśni, bakterii czy roztoczy – duża prędkość zasysanego powietrz uniemożliwia ich osadzanie się na gładkiej powierzchni wewnętrznej rur. Warto też wspomnieć o wyższej wartości domu z systemem odkurzacza centralnego.
Czy system odkurzacza centralnego ma jakieś wady? Niewiele. Dla niektórych problemem jest wyższa cena w porównaniu z tradycyjnym odkurzaczem. Montaż razem z wszystkimi koniecznymi akcesoriami oznacza wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jednak w ogólnym rozrachunku, to naprawdę bardzo korzystna i opłacalna inwestycja. Rzadko dochodzi do jakichś awarii, chyba że niewłaściwie się użytkuje odkurzacz centralny – trzeba mieć świadomość, że naprawy są kłopotliwe i dość drogie.
Jednak lista zalet jest długa i dlatego gorąco zachęcamy wszystkich Inwestorów do zakupu naszego Pakietu odkurzacz centralny, aby zapewnić sobie komfortowe i rzeczywiście efektywne sprzątanie domu.