Wycięcie drzew na nowej działce

Bob Budowniczy

08 mar 2012, 11:04

Hej,
Moje pytanie dotyczy wycięcia drzew. Jakie zgody są wymagane i gdzie to wszystko kierować? Kupiłem działkę wraz z 3 drzewkami ( plus ładnych parę chwastów ;) ) koniecznie chcę je wyciąć bo nie dość że są na widoku to jeszcze burzą mi plan zagospodarowania działki....
2 drzewka wyglądają na młode ( ale kompletnie się na tym nie znam) a jedno na baaardzo stare. Sąsiad mówi mi bym je wycinał i nie marudził, no ale sumienie mi podpowiada że to trzeba gdzieś zgłaszać. Miał ktoś podobną sytuację? Jakoś nie chciałbym dostać kary pieniężnej :?

Obrazek
Bywalec

08 mar 2012, 14:58

Dobre pytanie, jedna działka którą oglądamy też ma drzewa ktore niespecjalnie nam pasują do koncepcji domu... jak napisałeś to się zainteresowaliśmy i generalnie znaleźliśmy kilka artykułów. generalnie zgoda jest potrzebna i kupa formalnosci z tym... poczytaliśmy sobie tu: otodom.pl/wiadomosci/porady-budowlane/czy-mozna-wyciac-drzewa-na-dzialce-id1266.html i chyba bedziemy sie zastanawiac najpierw nad dzialkami bez drzew, bo to bez sensu co chcwilę formalności załatwiać ://
Bob Budowniczy

08 mar 2012, 15:09

No ja już niestety taką działkę mam, więc bez formalności się nie obejdzie. Mam nadzieje że te młode drzewa mają poniżej 10 lat, niestety nie znam się na tym ale siostra znajomego siedzi w tej bajce. Najlepiej chyba zeby mi na piśmie jakieś zaświadczenie dała na to...

Jest jeszcze jedna kwestia....oglądając plan działki, mam na niej tylko dwa drzewa, te stare i jedno młode....jedno jest w ogóle nie ujęte, takie mogę beztrosko wyciąć? Bo skoro na mapie go nie ma to chyba nie istnieje, nie? :twisted:
Obrazek
Krysiek

09 mar 2012, 10:56

Czytałem sporo kiedyś o tym swego czasu
Pozwolenie trzeba co wynika z ustawy
"Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, z zastrzeżeniem ust. 2, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem - do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela."

tutaj masz wiecej informacji odnosnie tego co ma sie w takim wniosku znajdować wycinkadrzew.com/wycinka_drzew-podstawy_prawne.html

Jeśli drzewka nie ma na mapie, to wydaje mi się że możesz je wyciąc bez pozwolenia, ale lepiej jeszcze kogoś zapytaj!
Ostatnio zmieniony 09 mar 2012, 13:34 przez Krysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Bob Budowniczy

09 mar 2012, 13:34

Dzięki za rady,
dzis wypełniłem wniosek i czekam teraz na decyzję. Okazało się że oby dwa drzewka mają więcej niż 10 lat ( jak te "młode" ma powyzęj 10, to te drugie ma chyba 150 :roll: )
Dam znać jak już wszystko pozałatwiam
Obrazek
Maska

16 mar 2012, 12:37

I jak poszły sprawy?
Ja tez mam 2 drzewka na działce, ale póki co mi nie przeszkadzają, zobaczę jak już dom będzie stał i czy te drzewka nie kolidują z naszym projektem ogrodu....
Felicja

20 mar 2012, 11:41

Ja mam jedno drzewko i bardzo je cenie, natura to natura, nie powinno jej się w miarę możliwości niszczyć. Sama jestem za tym by nie wycinać drzew jeśli to niekonieczne, wiec cieszę się że jest to kontrolowane. Drzewa to same zalety na działce! Można zrobić domek na nich, huśtawkę itp ;)
Anetka

20 mar 2012, 12:34

Po części zgadzam się z moją przedmówczynią, drzewa to rzecz święta, mają wiele zalet i można je na różne sposoby wykorzystać..a jak go wytniemy i zmienimy zdanie, to zanim nam urośnie, to niestety trochę minie....
Bob Budowniczy

20 mar 2012, 15:53

Czekam dalej na odpowiedz, ciagnie się to w tych urzędach. Ale z tego co mi mówili, to z tym młodszym nie bezie problemu, ale te stare to nie ma szans żadnych...
Obrazek
szymeq80

12 kwie 2012, 21:01

Ja miałem drzewa owocowe, niestety kilka z nich musiałem wyciąć, akurat w tej sytuacji nie jest wymagana żadna zgoda. Natomiast co do "drzew nieowocowych", rodzice na działce wycinając kilkadziesiąt brzóz (12-15 lat) i dwa modrzewie (12 lat), musieli mieć zgodę gminy w formie decyzji administracyjnej, gdzie określono rozmiary i wartość tych drzew, jednakże nie pobierano chyba żadnej opłaty za to. Warunkiem było wycięcie tych drzew do końca marca tego roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakup działki”