Uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania

Awatar użytkownika
MG Projekt
Posty: 950
Rejestracja: 17 sty 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

20 lut 2012, 12:54

Uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu , lub wypisu i wyrysu z planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego :

Procedury mogą różnić się w zależności od tego z jakim urzędem mają Państwo do czynienia i w jakim miejscu Polski.
Przeważnie jednak wyglądają następująco:
Mając zakupioną działkę oraz projekt z MG Projekt, macie Państwo wszelkie dane aby ubiegać się o warunki urbanistyczne dla Waszej parceli.

Jeśli teren, na którym znajduje się wasz plac obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy:
- uzyskać w lokalnym ośrodku geodezyjnym ( "składnica map" ), podkłady geodezyjne do celów opiniodawczych w skali 1:500 lub 1:1000, w dwóch egzemplarzach, pokazujące całą Waszą działkę, oraz najbliższe otoczenie, z mediami, do których będziecie przyłączać swój budynek
- wypełnić wniosek o uzyskanie wypisu i wyrysu z planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego
- wystąpić o aktualny wypis z rejestru gruntu
- wypełnić oświadczenie o prawie do dysponowanie gruntem, gdzie powołujecie się na numer aktu notarialnego kupna działki. Uzyskanie wypisu i wyrysu z planu miejscowego trwa maksymalnie do 30 dni. Przeważnie jest to nawet krótsze. Tak naprawdę sprowadza się do wybrania przez urzędnika wydziału geodezji ( lub urbanistyki, albo architektury - w zależności od urzędu ) zapisów z ogólnodostępnego planu miejscowego, dotyczących tylko Waszej działki.

Nie jest tu potrzebna żadna analiza urbanistyczna.

Jeśli teren, na którym planujecie budowę nie jest objęty planem miejscowym, należy wystąpić o Decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu dla inwestycji planowanej na Waszej działce.
Po kolei, należy:
- uzyskać w lokalnym ośrodku geodezyjnym ( "składnica map" ), podkłady geodezyjne do celów opiniodawczych w skali 1:500 lub 1:1000, w dwóch egzemplarzach, pokazujące całą Waszą działkę, oraz najbliższe otoczenie, z mediami, do których będziecie przyłączać swój budynek
- wypełnić wniosek o uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu
- wystąpić o aktualny wypis z rejestru gruntu
- wypełnić oświadczenie o prawie do dysponowanie gruntem, gdzie powołujecie się na numer aktu notarialnego kupna działki

We wniosku o uzyskanie decyzji o WZIZT często trzeba wrysować schematyczne planowany dom na mapę ( przy skali 1:500 - 1cm=5 m, przy skali 1:1000 - 1cm=10 m ).
Należy pamiętać aby oddalić budynek od granic sąsiadów: odległość ściany z oknem to minimum 4m, odległość ściany bez okna to 3 m. Jeśli Państwa działka jest wąska i ma szerokość poniżej 16 m, możecie Państwo ubiegać się o redukcję odległości ściany bez okna do granicy działki do połowy, czyli do 1,5m. Potrzebne jest przy tym zgoda sąsiadów.
Jeśli na danym terenie jest taka zgoda, lub Wasza działka sąsiaduje z budynkiem w "ostrej linii zabudowy" tj. w granicy działki, Wasz dom również może być częściowo lub w całości postawiony w "ostrej granicy".
Dobudowywany budynek nie może jednak wykraczać poza powierzchnię ściany sąsiada ( ani swą szerokością, ani wysokością).

We wniosku o uzyskanie decyzji o WZIZT trzeba także podać parametry budynku, takie jak jego powierzchnie, wysokość, kąty nachylenia połaci dachowych, ilości zużywanych mediów komunalnych, jak prąd czy woda. Wszystkie te informacje odnajdziecie Państwo w projekcie Waszego domu.
Kilka wskazówek dla ułatwienia:
- powierzchnia zabudowy, użytkowa, całkowita, kubatura - wystarczy je spisać z projektu
- wysokość budynku do kalenicy - można uzyskać z przekroju przez budynek z projektu, gdzie podane są rzędna wysokościowe poszczególnych części domu. Należy pamiętać, że wysokości odnoszone są do "zera" posadzki parteru, a urzędy często życzą sobie podania wysokości od poziomu ziemi do czubka dachu ( należy dodać wysokość podmurówki ).
- kąty nachylenia dachu - można uzyskać z rzutu dachu w projekcie
- liczba kondygnacji - jeśli Wasz dom ma tylko parter, lub parter i poddasze użytkowe, to jest to budynek parterowy, jeśli dom ma pełne piętro zakończone stropem, a piętro nie posiada "skosów", to dom jest piętrowy.
- zapotrzebowanie na media: energia elektryczna - jest podana w projekcie na rysunku schematu rozdzielni elektrycznej (oczywiście trzeba wziąć pod uwagę własne plany co do ilości urządzeń elektrycznych w domu ),
woda użytkowa i ścieki komunalne - jeśli jest możliwość podłączenia domu do sieci wodociągowej, lub/oraz kanalizacyjnej, wówczas przewidujemy średnie zużycie wody na poziomie 0,15 m3 wody / dobę dla jednej osoby. Mnożymy tę wartość przez liczbę mieszkańców i uzyskujemy daną do wpisania we wniosek. Tak samo jest ze ściekami. Zużycie wody może być nieco większe jeśli będziemy podlewać nią ogród,
- źródło ogrzewania - wyróżniamy tu ( w zależności od możliwości i preferencji ): gaz ziemny z sieci, gaz płynny ze zbiornika na działce, olej opałowy, paliwo stałe ( czyli: węgiel, koks, ekogroszek, pelety, drewno ),
ogrzewanie prądem elektrycznym, lub z zastosowaniem pompy ciepła.
- sposób odprowadzenia nieczystości płynnych ( ścieków ) i stałych ( śmieci ):
Jeśli jest w ulicy przy działce kanalizacja - wówczas ścieki odprowadzamy do sieci kanalizacyjnej, jeśli sieci brak, wówczas ścieki będą zbierane w szczelnym szambie i wywożone przez firmę ascenizacyjną na podstawie umowy o stałym odbiorze. Możliwa jest także budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, ale wymaga ona : 1/ dużej działki, 2/ odpowiednich odległości od sąsiednich budynków i miejsc poboru wody, 3/ projektu, który należy przedłożyć do urzędu w formie zgłoszenia , 4/ braku sprzeciwu sąsiadów.
Jeśli chodzi o nieczystości stałe - należy potwierdzić chęć podpisania umowy z firmą ascenizacyjną na stały odbiór śmieci.
- wpływ budynku na środowisko i interesy osób trzecich:
Przeważnie dom jednorodzinny służy jedynie do mieszkania, zatem w wyniku jego użytkowania nie powstają żadne niebezpieczne odpady, ani uciążliwe zanieczyszczenia gleby, wód czy powietrza. Zatem zwykło się wpisywać, że budynek nie będzie niekorzystnie wpływał na otoczenie i sąsiedztwo, a ewentualny wpływ na otoczenie nie wykroczy swoją strefą oddziaływania poza obręb działki Inwestora.
Czasami urzędy żądają oświadczenia, że wody opadowe z dachów i powierzchni utwardzonych na działce będą rozprowadzone czy zagospodarowane na działce Inwestora i nie wykroczą poza nią - na przykład na działkę sąsiednią , czy na ulicę.

Na wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu czeka się przeważnie do 60 dni, wszystko oczywiście zależy od urzędu i urzędników, oraz od złożoności sprawy. Na pewno mniej czasu potrzeba urbanistom na wydane decyzji o WZIZT dla działki na terenie wiejskim czy podmiejskim, niż dla działki znajdującej się na intensywnie zabudowanym terenie.


MGProjekt Pracownia Architektoniczna | https://www.mgprojekt.com.pl
Robin
Posty: 9
Rejestracja: 23 lut 2012, 08:39

23 lut 2012, 09:48

Sporo tych wszystkich formalności w naszym kraju... ale jak ktoś jest zdecydowany na budowę domu to niestety trzeba się z tym liczyć. Dobrze, że powstał taki poradnik - zawsze można zerknąć co i jak.
Ale, gdy już wejdziemy do naszego nowego domu to, to wszystko pójdzie w zapomnienie :) Na razie jestem na etapie wyboru projektu...
Anetka
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2012, 11:45

20 mar 2012, 12:13

Przerażające że czeka się blisko 60 dni;/ to przecież 3 miesiące, po to by uzyskać zgodę na budowę. Pociesza mnie że moja działka jest pod Warszawa, ale teren juz zachodzi na podwiejski ;)
matteo
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2012, 11:27

22 mar 2012, 11:51

No niestety, formalności to tragedia, szczególnie jeśli trzeba odrolnić działkę albo kiedy część terenu jest pod ochroną. A już budowanie domu w określonym kształcie żeby pasował do reszty jest dla mnie tragedią, a co jak chciałbym na przykład zbudować coś z płaskim dachem albo piętrowego, mam super działkę i nie mogę tego zrobić, bo akurat sąsiedzi mieli inny gust w tej sprawie? Bez sensu komplentnie, ale co proadzić... Życzę powodzenia budującym!
Vickson
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2012, 19:58

01 kwie 2012, 20:01

Witam. Czy znacie może Państwo firmę zajmującą się pośrednictwem w formalnościach budowlanych ? Chciałbym wybudować dom wg. projektu Smyk na mojej działce lecz nie mam za bardzo czasu na bieganie po urzędach. Działka znajduje się w okolicach Jabłonnej (woj. Mazowieckie).
Awatar użytkownika
Sissy
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2012, 12:39
Lokalizacja: Wawa

02 kwie 2012, 13:53

Vickson, sprawdzałeś może na stronie MG Projekt? Oni tam mają mapkę z przedstawicielami i wykonawcami, może będzie tam ktoś kto cię zainteresuje. Tu na forum jest chyba też taki temat o sprawdzonych wykonawcach z różnych miejsc w Polsce (polecają forumowicze), spróbuj podpytać tam. Tak czy tak życzę powodzenia w realizacji wymarzonego domu!
Jeśli nie masz nic do powiedzenia, lepiej nie mów nic.
redlips
Posty: 15
Rejestracja: 11 lip 2013, 14:04

11 lip 2013, 14:08

Vickson, na stronie mg projekt jest lista zaprzyjaźnionych pracowni i firm budowlanych :)
martalipiec
Posty: 34
Rejestracja: 23 mar 2013, 21:57

22 wrz 2013, 17:59

redlips pisze:Vickson, na stronie mg projekt jest lista zaprzyjaźnionych pracowni i firm budowlanych :)
Moi znajomi właśnie stamtąd wzięli ekipę i byli bardzo zadowoleni, wszystko przebiegło sprawnie, panowie budowlańcy bardzo mili i nie leniwi :) a to ważne jednak!
szybkibill
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:12

27 sty 2014, 10:23

redlips pisze:Vickson, na stronie mg projekt jest lista zaprzyjaźnionych pracowni i firm budowlanych :)

Gdzie dokładnie na stronie bo nie potrafię tego zlokalizować?
Awatar użytkownika
szop999
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2015, 14:30

09 mar 2015, 19:41

najczęściej max 30 dni.
Jeżeli jest głowa, to jedzenie się znajdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozwolenia”