Technologia budowy ścian

adek

27 gru 2018, 18:18

Wszystkie ściany są zdrowe, bo mają dopuszczenie do użytku przez ITB. Promieniotwórczość naturalna to nic nie znaczący parametr - promieniuje przecież nawet (a może i przede wszystkim!) grunt... Co do zdrowia to raczej polecałbym patrzeć na parametry paroprzepuszczalności materiałów i tutaj najsensowniejszy wybór to ceramika Porotherm i betony komórkowe. Jednak biorąc pod uwagę różne słabości betonu (m.in. słaba izolacja akustyczna) - lepiej pochylić się właśnie nad ceramiką.

lalaland

30 sie 2019, 06:55

Zdrowy może być budynek, a nie jakiś materiał. Jeśli jest dobra wentylacja, a materiały są dopuszczone do użytku to nie ma tematu. Co do Porothermu to on ma dużą paroizolacyjność i w pewnym stopniu samoregulację poziomu wilgoci we wnętrzu. To bardzo przydatna cecha, która utrudnia m.in. kondensację pary wodnej w murze.
konradthe

05 lis 2019, 19:14

hejka
adek

27 lis 2019, 13:02

Dobra paroprzepuszczalność nie gwarantuje i nie zastępuje wentylacji pomieszczeń. Ale rzeczywiście poprawia odprowadzanie pary wodnej z przegrody, tak więc ściana jest bardziej jednolita termicznie i jest mniejsze ryzyko np. zagrzybienia ścian. Dlatego materiały o wysokiej paroprzepuszczalności - jak np. pustaki ceramiczne Porotherm ciągle są popularne, a np. silikaty - konsekwentnie tracą pozycję rynkową. Paroprzepuszczalność to zresztą dość istotny parametr, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie pomieszczeń - utrzymywanie wilgotności na stałym poziomie i nieprzekraczanie poziomie 55-60% wilgotności pozwala też działać bardziej efektywnie klimatyzacji i ogrzewaniu - duża ilość pary wodnej w powietrzu zwiększa pojemność termiczną pomieszczeń, przez co trudniej jest zmienić temperaturę pomieszczenia...
lalaland

30 gru 2019, 06:00

Paroprzepuszczalność to jedno, a kolejna sprawa to nasiąkliwość samego materiału. W procesie budowy zużywa się sporo wody, materiały konstrukcyjne mogą też chłonąć wodę np. podczas składowania na placu. Betony komórkowe potrafią np. podwoić swoją masę z powodu absorpcji wody. Ceramika zamaka dużo mniej, raczej powierzchniowo i nawet przy pełnym zanużeniu pustaka w wodzie, jego masa się jakoś radykalnie nie zmieni. Jaki to ma wpływ na efekt końcowy? Taki, że domy z betonu komórkowego potrafią przez długi czas utrzymywać bardzo wysoki wskaźnik wilgotności potwierza z powodu oddawania wody technologicznej. Nadmiar wody w końcu odparuje z bloczków, ale ten proces będzie trwać naprawdę długo. W przypadku Porothermu tej wody do odparowania jest po prostu znacznie mniej.
polasili

27 sty 2020, 15:58

:ugeek:
Zeus55

03 mar 2020, 12:52

Ja mogę polecić świetną stronę tricolor2 mają tam bowiem narzędzia i spory wybór różnych materiałów. Także odzieży BHP czy np. chemii budowlanej i przemysłowej. Ja mam od nich preparat MARKER CLEANER do zmywania tuszów, farb itp. Jest bardzo wydajny i skuteczny, bezpieczny nawet dla bardziej wrażliwych powierzchni. Skutecznie usuwa naloty, których chcę się pozbyć. Bardzo łatwo się go rozprowadza, do tego jeszcze łatwiej spłukuje. Mają konkurencyjne ceny a towar zawsze otrzymuję na czas. Bardzo polecam.
MeridusBHP
Kontakt:

25 mar 2020, 21:46

Co uważacie o ścianach prefabrykowanych? W sumie dużo roboty z głowy, zamawia się wszystko pod wymiar, przyjeżdżają z gotową ścianą i po kłopocie. Nie trzeba mieć żadnych narzędzi, marnować czasu, ubrań roboczych itp.
adek

05 maja 2020, 06:51

Ja uważam, że jedynym plusem takiego rozwiązania jest krótki czas budowy. Parametry użytkowe są raczej marne, bo jakież inne mogłyby być... W budowlance istotnym składnikiem są koszty transportu, więc producenci prefabrykatów obniżają masę elementów ile tylko się da. To skutkuje tym, że materiał jest słabszy akustycznie, nieporównywalnie gorszy od chociażby pustaków ceramicznych Porotherm. Moim zdaniem ten czas nie jest aż tak kluczowy, bo przecież budowa domu standardowo trwa praktycznie cały sezon. Po co to skracać i narażać się choćby na ryzyko osunięcia ziemi albo pęknięcia ścian, które w systemach prefabrykowanych są najczęściej dużo bardziej bolesne? Standardowy system Porotherm 25 cm + izolacja termiczna to najbardziej sprawdzone rozwiązanie, które występuje praktycznie w co drugim domu budowanym w Polsce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściany”