Kiedy rozpocząć budowę?

Kiedy rozpocząć budowę?

Postautor: Tatam » 22 maja 2012, 09:21

witam,
pytanie do wszystkich z doświadczeniem. Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu? Na wiosnę, cisnąc i skończyć do końca roku czy może poźniej i pozwolić fundamentom przezimować? To moja pierwsza budowa i nie mam pojęcia nawet o takich podstawach ;)
Tatam

Re: Kiedy rozpocząć budowę?

Postautor: pati » 22 maja 2012, 11:31

Z tego co się orientowałam to lepiej przeczekać i fundamenty na zimę zostawić by osiadły. Po zimie na spokojne resztę zrobić. Tak więc opcja druga, ale po pierwsze jeszcze nie budowałam - to tylko słyszałam, po drugie też czekam na zdania pozostałych
pati

Postautor: MonikaS » 22 maja 2012, 11:34

tez jestem ciekawa. myslimy, zeby zaczac jesienia, po urlopie - no, moze w sierpniu ;) ale tez sie ciagle wahamy - kazdy mowi cos innego. jesli macie jakies sprawdzone porady (albo zrodla) w tej kwestii, to przygarne z checia!
MonikaS

Postautor: Graveozz » 25 maja 2012, 07:32

To ja powiem, jak zrobiliśmy my - prace na działce rozpoczęliśmy w połowie kwietnia, w grudniu domek już stał w stanie surowym zamkniętym. I teraz tak sobie stoi by okrzepnąć na działce, czekając, aż uda nam się co nieco zaoszczędzić na dalsze inwestycje.
Za to od lat (minimum pięciu) w drodze do pracy mijam działkę, na której są wylane fundamenty domu, i tak stoją i czekają..
Wiem, nie wniosłem wiele do tematu, ale powiem jeszcze jedno - jak już wylejesz fundamenty, złapiesz bakcyla budowy, będziesz chciał, żeby dom rósł jak najprędzej :-) Czego wszystkim życzę!
Graveozz

Postautor: Buka » 06 cze 2012, 13:51

Dokładnie, najważniejsze to trzymać się budowy. Długa przerwa może spowodować, że nagle znajdą się inne ważniejsze wydatki bieżące i nasze fundamenty będą czekały na lepsze chwile :)
Buka

Mój dziennik budowy

Postautor: Savil » 11 cze 2012, 19:58

My planujemy na wiosne budowe, nie wiem czy to dobrze - ale tak nam znajomi radzili, a my mamy akurat wolniej, więc możemy się tym zająć. Co sądzicie?
Savil

Mój dziennik budowy

Postautor: Monika Czerwińska » 13 cze 2012, 13:03

My rozpoczynamy na wiosnę - u nas to przesądzone ;) Słyszeliśmy że to właśnie ten termin jest najkorzystniejszy, a dla nas idealnie, bo mamy jeszcze trochę czasu by wybrać projekt i załatwić formalności.
Monika Czerwińska

Postautor: Andrzejj » 21 cze 2012, 09:08

Moim zdaniem lepiej na wiosnę- więcej czasu żeby skończyć budowę przed zimą no i jak ktoś pisał wcześniej budżet wydajemy an bieżąco a jak sie bedzie odkladało to zawsze coś ważniejszego sie znajdzie i potem pieniędzy nie ma. Sam jeszcze nie buduje ale obserwuję bacznie otoczenie i wiekszość budów zaczyna sie na wiosnę.
Andrzejj

Postautor: pompiarz » 12 gru 2012, 15:48

Jeśli chodzi o termin to wiosna, lato, jesień a czasami nawet słaba zima do - 10 stopni nie odgrywa dużej roli w obecnych czasach dzięki chemii budowlanej. Z tym wszystkim rozchodzi się o wodę która odparowuje z betonu, zaprawy itd. Ten proces jest istotny w dziedzinie pielęgnacji i dojrzewania np betonu ,tzn nie wystarczy zalać stropu z pompy, beton po wylaniu i podczas wylewania powinien zostać poddany odpowiedniej pielęgnacji ażeby uzyskał odpowiednią wytrzymałość po 28 dniach, nie spękał i po rozszalowaniu nie było pustych przestrzeni "raków". Podczas braku chemii zalecane jest wylewanie betonu czy inaczej, najlepiej zacząć budowę wiosną lub jesienią ze względu na odpowiednie warunki atmosferyczne tzn dużą wilgotność i opady.

Ps. po wykonaniu Stanu Surowego, najlepiej żeby budynek odstał cały sezon tzn rok, żeby woda miała czas odparować a dzięki czemu inwestor uniknie np grzybu na tynkach itd, ważne jest również ułożenie fundamentów, ścian, stropu, więźby, w przeciwnym razie mogą się pojawić pęknięcia na świeżo położonych tynkach, lub dachówka może się przesunąć....itd

Pozdrawiam.
pompiarz

Postautor: dżambodżet76 » 23 sty 2013, 13:57

Też moim zdaniem lepiej w wiosnę a to tylko z czysto praktycznych powodów. Owszem dzisiaj można wszystko ale jednak wciąż największą pracę wykonują ludzie przy maszynach, one ich w niczym nie wyręczają;)
dżambodżet76

Następna

Wróć do Porady budowlane