Jak zaplanować rozbudowę domu?

Jak zaplanować rozbudowę domu?

Postautor: KasiaTomek » 03 kwie 2012, 09:31

ciekawi jesteśmy co z rozbudowa domu... nie wiem, czy bedzie nas obecnie stac na cos drogiego, dlatego myslimy zeby najpierw zbudowac cos malego, a potem powiekszac. :))) ktos ma jakies przemyslenia na ten temat, moze sam tak robil? jakie sa koszty, jakie formalnosci? ciekawi jestesmy! :)))
KasiaTomek

Re: Jak zaplanować rozbudowę domu?

Postautor: Misia » 03 kwie 2012, 12:58

Powiększać w jaki sposób?
Najpierw wybudowac parter a potem zużytkować poddasze? Myślę że się da-nawet w niektórych opisach domów jest napisane, że można pracę podzielić na 2 etapy, poddasze po postu później.
Jeśli chodzi o inne opcje rozbudowy to nie bardzo wiem jakie? Dołożyć np garaż z boku?
Nie wiem jak to wtedy formalnie wygląda, czy jest to traktowane jako samowolka budowlana czy nie. Niestety nie pomogę ;(
Misia

Postautor: Kazik » 03 kwie 2012, 13:29

No jak będziesz chciała sobie bliźniaka zrobić to chyba nie będzie większego problemu, tylko musisz wybudować taki dom, który to umożliwia. No i musisz zaznaczyć już wcześniej że masz w planach późniejsza rozbudowę, żeby w odpowiednim miejscu usadowić dom ;)
Kazik

Postautor: Fero » 04 kwie 2012, 10:44

Z tego co wiem rozbudowa jest traktowana jak normalna budowa, czyli potrzebne są wszystkie pozwolenia itp itd, składanie wszystkich papierków w urzędach. Nawet jak chcesz wybudować garaż. :] Faktycznie najlepiej zrobić najpierw parter potem piętro chociaż jak masz trochę fantazji to możesz spróbować pomyśleć o jakiś dobudówkach, oranżeriach itp.
Fero

Postautor: Karo » 04 kwie 2012, 11:30

Nie dość że wszystkie formalności i pozwolenia od początku to koszty na pewno też cię zjedzą. A ponoć w życiu jest tak że jak się zostawi prowizorkę, to ona potem taka już zostaje przez długie lata, wiec jak wybudujecie mały domek, to sie do niego przyzwyczaicie i po prostu będzie w nim wam dobrze ;)
Karo

Postautor: Delicja » 04 kwie 2012, 12:22

Nie wiem czy jest sens powiększać dom, może lepiej zainwestować w ładny taras i ogródek? Duży dom też trzeba utrzymać, więc może lepiej postawić mniejszy, ale efektowny ;) Wszystko rozchodzi sie o to co chcesz dobudować i jak. Tylko przemyśl czy rzeczywiście to będzie miało jakiś sens
Delicja

Postautor: Kazik » 11 kwie 2012, 10:32

Musisz pozyskać zgodę taką samą jak w przypadku budowy domu. Więc wszystkie formalności takie same i ponowne długie ślęczenie nad tym. Poczytaj jeszcze coś na temat samowoli budowlanej, to znaczy jakie jeszcze trzeba przejść etapy w formalnościach żeby to za takie coś nie było uwazane, chyba cos musisz uzgodnić z architektem i pracownią, ale to już zalezy co chcesz dobudowywac ;)
Kazik

Postautor: Maska » 11 kwie 2012, 10:58

Szkoda że nie przybliżyłaś nam dokładnie co byś chciała zwiększyć
Myślę, że z adaptacją poddasza nie ma żadnych problemów, ale trzeba o tym pomyśleć przy wyborze projektu, jeśli wybierzesz parterówkę i będziesz chciała dorobić kondygnację to będzie kłopot ;/
Jeśli chcesz dobudować jeszcze jedno pomieszczenie, to chyba najłatwiej zaadoptować garaż jako pomieszczenie użytkowe.
Maska

Postautor: Benki » 16 kwie 2012, 13:44

z tego co wiem rozbudowa liczy się tak jak budowa, ale faktycznie trzeba uważać z poddaszami i innymi takimi, żeby potem się nie okazało, że rozbudowywać się można tylko w bok, nie w górę. ;/ na niektórych projektach (na mg też) jest napisane, że można je robić etapami, myslę że najlepiej skorzystać właśnie z takiego "gotowego" planu rozbudowy, żeby nie mieć potem niespodzianek. ;)
Benki

Postautor: KasiaTomek » 14 maja 2012, 12:44

dzięki bardzo, właśnie się zastanawiamy nad taką etapową budową bo wiadomo że im starsi będziemy, tym pewnie lepiej będziemy zarabiać ;))) ktoś może budował tak etapami i może nam coś poradzić? bardzo prosimy! ;)))
KasiaTomek

Następna

Wróć do Adaptacja