Granice działki a sąsiedzi

Granice działki a sąsiedzi

Postautor: InvaderZim » 21 mar 2012, 10:16

działki wprawdzie jeszcze nie ma ale zastanawiamy się nad różnymi opcjami i do głowy wpadła mi też taka, co się stanie jak moja działka będzie na tyle wąska że dom będę musiał wybudować tak że ściana moja i sąsiada będzie tak blisko, że będziemy mogli sobie czytać nawzajem gazety przez ramię :twisted: albo że ja się wybuduję, a potem ktoś w ten sposób postawi obok mnie drugi dom???

czy jest jakas minimalna odległość pomiędzy domami jaka musi być zachowana? ile jest wymagane (minimalnie) a ile jest optymalnie żeby zachować jakąś podstawową prywatność?
Awatar użytkownika
InvaderZim

Re: Granice działki a sąsiedzi

Postautor: Bywalec » 21 mar 2012, 10:40

coś kiedyś słyszałem o minimalnych odległościach, ale szczerze mówiąc sie nie orientuję... faktycznie to może być problem, bo jak dzialka jest wąska albo nieproporcjonalna to się może okazać, że dom musi być bardzo wąski bo inaczej to będzie prawie jak bliźniak z sąsiadem ;/
Bywalec

Postautor: EwaN » 21 mar 2012, 13:54

Z tego, co kojarzę, to przynajmniej 4 metry odległości powinno być pomiędzy budynkami, a w uzasadnionych przypadkach może być nieco mniej. Ale nie jestem do końca pewna, spróbuj poszukać na jakiś stronach z prawem budowlanym albo z poradami budowlanymi...
Awatar użytkownika
EwaN

Postautor: InvaderZim » 30 mar 2012, 13:52

EwaN pisze:Z tego, co kojarzę, to przynajmniej 4 metry odległości powinno być pomiędzy budynkami, a w uzasadnionych przypadkach może być nieco mniej. Ale nie jestem do końca pewna, spróbuj poszukać na jakiś stronach z prawem budowlanym albo z poradami budowlanymi...

dzięki EwaN faktycznie tak jest !!! :twisted:
Awatar użytkownika
InvaderZim

Postautor: kaja.pietrucha » 23 maja 2012, 13:42

Hej, ostatnio orientowała się w tym temacie ;)
Jest tak, że normalnie do granicy działki musisz miec 4m ( sciana z oknami i drzwiami) sciana bez okien i drzwi może mieć 3m.
Jesli działka nie jest szersza niz 16m, to może budynek byc blizej ( w granicach 1,5-3)
Dodatkowo trzeba zwrocic uwage na okapy, balkony, tarasy itp, też nie może być mniej niż 1,5.
To samo tyczy się garaży i altanek wolnostojących ( 1,5m)
Dużo jest artykułów na ten temat, więc zapraszam ;)
kaja.pietrucha

Postautor: Julianna » 14 cze 2012, 08:23

Ale jest też coś takiego, że jak sąsiad pierwszy z jakiś powodów wybuduje bliżej dom/garaż niz te ustawowe 4m, to też masz prawo wybudowac tak dom. Tak że możecie np mieć bliźniacze garaże, aczkolwiek musi wtedy być zachowana odległość 1,5m
Julianna

Postautor: Boggdan » 15 cze 2012, 14:02

No tak Julianna, dobre spostrzeżenie. Jest to dobre rozwiązanie jeśli np przylegają do siebie dwa garaże czy dwa śmietniki. Zyskujecie przestrzeń w ogrodzie, a nikomu nie przeszkadzają wtedy naruszone odległości. Warto pamiętać o tym odstępstwie.
Boggdan

Postautor: ostatni » 12 lip 2013, 08:41

Julianna pisze:Ale jest też coś takiego, że jak sąsiad pierwszy z jakiś powodów wybuduje bliżej dom/garaż niz te ustawowe 4m, to też masz prawo wybudowac tak dom. Tak że możecie np mieć bliźniacze garaże, aczkolwiek musi wtedy być zachowana odległość 1,5m

Cenna uwaga! powiem szczerze, że o tym przepisie to nie wiedziałem, dzięki!
ostatni

Postautor: kukuruku » 18 wrz 2013, 07:04

Ostatni, nie przejmuj się, ja również się dopiero teraz dowiedziałam ;) A w ogóle to witam wszystkich! :)
kukuruku

Postautor: ZygmuntIII » 02 paź 2014, 12:25

ostatni pisze:
Julianna pisze:Ale jest też coś takiego, że jak sąsiad pierwszy z jakiś powodów wybuduje bliżej dom/garaż niz te ustawowe 4m, to też masz prawo wybudowac tak dom. Tak że możecie np mieć bliźniacze garaże, aczkolwiek musi wtedy być zachowana odległość 1,5m

Cenna uwaga! powiem szczerze, że o tym przepisie to nie wiedziałem, dzięki!

Żeby wybudować budynek, garaż niż ustawowe 4 metry trzeba mieć zgodę właściciela działki w innym wypadku właściciel działki może was podać że budowa, garaż stoi za blisko wtedy będziecie musieli cały garaż rozbierać i przesuwać jeśli trafi wam się tak miły sąsiad. Gdy działka jest wąska to najlepiej iść z jakąś flaszką do właściciela działki i powiedzieć jaka jest sprawa spisać zgodę gościa i wszystko już wtedy jest wedle prawa bo właściciel działki się zgodził.
Eco Door Producent Drzwi
ZygmuntIII

Wróć do Porady budowlane