Co należy zrobić przed zakupem działki?

Co należy zrobić przed zakupem działki?

Postautor: MG Projekt » 20 lut 2012, 11:47

Można założyć, że większość Inwestorów wybierających projekt posiada już własną działkę. Jeśli jednak dopiero planujecie jej zakup, należy:
- sprawdzić, czy działka prawnie i notarialnie jest własnością sprzedającego
- sprawdzić czy działka posiada księgę wieczystą i czy nie jest obciążona hipotecznie na rzecz osób trzecich
- sprawdzić klasyfikację gruntu, który zamierzacie Państwo kupić: czy działkę stanowi grunt rolny, leśny, czy jest to teren budowlany:
- jeśli działka jest rolna należy sprawdzić w wydziale geodezji o katastru urzędu gminy, dzielnicy lub miasta czy istnieje możliwość odrolnienia terenu pod budynkiem,
- jeśli działka jest leśna - analogicznie - czy istnieje możliwość odlesienia terenu pod budynkiem i powierzchniami utwardzonymi
- jeśli działka jest rolna z możliwością zabudowy siedliskowej - należy sprawdzić, jaką część działki można zabudować siedliskiem
- należy poprosić sprzedającego o aktualny wypis z rejestru gruntu z wydziału geodezji i katastru, jak również aktualny wypis z księgi wieczystej działki
- należy sprawdzić warunki geologiczne na działce, najlepiej zlecając wyspecjalizowanej firmie wykonanie badań geotechnicznych
- jeśli działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dobrze jest przed finalizacją zakupu poprosić dotychczasowego właściciela o uzyskanie wypisu i wyrysu z tego planu dla przedmiotowej działki. Dzięki temu będziemy wcześniej wiedzieć co i na jakich zasadach wolno na działce zbudować.
- jeśli działka nie jest objęta planem miejscowym, należy wystąpić o Decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu ( WZiZT). Na taką decyzję czeka się dość długo, ponieważ jej wydanie poprzedza sporządzenie analizy urbanistycznej przez urzędników. Jeśli sprzedający działkę nie będzie skłonny czekać z finalizacją transakcji do momentu uzyskania decyzji o WZIZT, warto rozejrzeć się czy w najbliższej okolicy powstały lub są w budowie podobne domy jednorodzinne.
MGProjekt Pracownia Architektoniczna | http://www.mgprojekt.com.pl | 022 676 66 83
Awatar użytkownika
MG Projekt

Re: Co należy zrobić przed zakupem działki?

Postautor: Pani_domu » 23 lut 2012, 08:53

Uff, na szczęście ten etap mam już za sobą (zostały ostatnie formalności) i teraz mogę skupić się na wyborze projektu. Gdybym znalazła to forum wcześniej i ten poradnik, typu krok po kroku, na pewno zaoszczędziłabym trochę nerwów :)
Awatar użytkownika
Pani_domu

Postautor: GreenDay » 19 mar 2012, 12:27

No mnie to właśnie wszystko czeka, to znaczy część mam załatwione już, ale to tylko część.
Kiedy załatwię wszystko? Nie mam pojęcia, strasznie to uwikłane. Dzięki za informacje, są naprawdę pomocne, zaoszczędzę na pewno wiele wiele czasu ;)

pozdrawiam
GreenDay

Postautor: zbycho » 19 mar 2012, 13:32

super informacje , gorzej jesli ktos -jak my... ma juz dzialke. nasza jest neistety bardzo waska i nierowna i zastanawiamy sie czy jej nie sprzedac i kupic drugiej ... wtedy te formalnosci poznamy z obu stron ;D
zbycho

Postautor: Janosik » 19 mar 2012, 13:53

Warto iść do zaufanego i polecanego notariusza, który nam wszystko dokładnie sprawdzi. Bywa różnie, wiem że mój znajomy kupił samochód razem z....komornikiem :/ Wpadka na całego, nie wiem czy tak też może się z działką stać....
Inny znowu spisywał umowę przedwstępną ( był sprzedającym), zaczął wprowadzać pewne zmiany pod klientów ( zmianę bramy, wyrównanie i coś jeszcze) po czym klient się w ostatniej chwili wycofał, wiec on został na lodzie bez klienta i z dodatkowymi kosztami, bo w akcie była wzmianka o zaliczce, która okazała się w 100% zwrotna :/
Janosik

Postautor: Sissy » 19 mar 2012, 14:08

A ja zrobię MG Projektowi autopromocję (a co!) i podpowiem, że fajnie o tym napisane jest na ich blogu: http://www.mgprojekt.com.pl/blog/na-co- ... udowlanej/

Jasno, konkretnie, pozwoli uniknąć wielu problemów, jak te z komornikiem czy umową przedwstępną. Generalnie wgryzam się też w te tematy i nie jest lekko...
Jeśli nie masz nic do powiedzenia, lepiej nie mów nic.
Awatar użytkownika
Sissy

Postautor: Janosik » 19 mar 2012, 14:15

Sissy, dzięki za ten blog, właśnie jestem przed zakupem działki i wyszukuje wszystkich informacji na ten temat, co zrobić by nie dać się oszukać. Te informacje są bardzo cenne i fajnie opisane.
Dzięki!
Janosik

Postautor: Felicja » 20 mar 2012, 10:38

Ja już mam zakup działki za sobą, na szczęście dobrze trafiłam, mój wujek jest notariuszem, wiec mi wszystko pomógł pozałatwiać.
Działki z komornikiem nie kupisz, bo do spisania umowy potrzebny jest wypis z rejestru gruntów i wypis z księgi wieczystej, a tak to jest ujęte, obecni właściciele itp. Odnosi się to do wszystkich nieruchomości, auta natomiast kupujesz poprzez własnoręczną umowę kupna-sprzedaży, a nie u notariusza,wiec nie jest nic sprawdzane i nie ma na tym kontroli.
Felicja

Postautor: Tola » 21 mar 2012, 14:14

Dzięki Felcja, trochę mnie uspokoiłaś. Tyle obaw przed zakupem działki. Też mam wśród znajomych notariusza dobrego, więc mam nadzieję że nie będzie problemu
Tola

Postautor: nika » 22 maja 2012, 10:31

Przerabialiśmy to wszystko, brrr już wiem ile mogłam stresu uniknąć czytając wcześniej Wasze porady. Ale mądry Polak po szkodzie, cóż nie będe i tutaj wyjątkiem.
Trochę się namęczyliśmy, prawie kupiliśmy działkę z brakiem możliwości zabudowy, to znaczy nie całkowitej, ale częściowej.
Mamy niestety tak wszystko rozplanowane, ze nie przejdzie u nas to że częśc działki ma być "luzem".
Także ludzie, czytajcie bo warto :)
nika

Następna

Wróć do Zakup działki