Budowa domu fokstrot

Kasiahelen
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2017, 15:24

04 gru 2017, 21:16

Witam chcemy budować dom fokstrot czy można jakieś porady


Margot
Posty: 65
Rejestracja: 27 wrz 2016, 10:19

17 sty 2018, 14:58

Dla mnie budowa damu to spore wyzwanie a żeby wybrac odpowiednie pokrycie dachowe też trzeba sie dobrze zastanowić. Moją uwagę zwróciła blacha z posypką gerard. ktoś z was ma u siebie coś takiego na dachu? Jak sie sprawuje ?
Januszek
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:48

22 lut 2018, 10:59

A moze warto zastanowic się nad taka ofertą decra stratos. Jest to lekkie pokrycia dachowe Decra Stratos, wyglądem przypominające gont drewniany, nie wymaga konserwacji, wytrzymałe na warunki zewnętrzne.
lily
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2017, 14:41

19 kwie 2018, 14:14

Gdy budujesz dom od podstaw możesz być pewien, ze spełni on wszystkie Twoje oczekiwania. Na pewno łatwiej jest kupić gotowy ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli myślisz o budowie, to warto przede wszystkim odpowiednio wcześnie poszukać profesjonalnej firmy budowlanej. Z rejonu Podkarpacia mogę polecić firmę FACHMAN. Są terminowi i rzetelni, mają długoletnie doświadczenie. Warto się zainteresować.
Lewczak
Posty: 38
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:54

08 paź 2018, 18:34

Niedługo bedziemy budować dom i zastanawiam sie czy nie skorzystać z pomocy tej firmy zarzycki-konstrukcje. Widziałm, ze mają spore doświadczenie jeżeli chodzi o budowę bo samemu się za to zabrać to chyba spore wyzwanie
rybsonmx
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2018, 08:50

21 paź 2018, 08:56

Dzień dobry,
Zaczynamy budowę domu Fokstrot WAH1714. Czy ktoś z forumowiczów już buduje lub zbudował ten dom?
Dzięki za info.
Pozdrawiam
Paweł_Gosia
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2018, 08:21

28 gru 2018, 08:57

Dzień dobry,
Zakupiliśmy projekt domu Fokstrot. Po przemyśleniach i dokładnej analizie projektu będziemy chcieli zmienić następujące rozwiązania w projekcje:
- zastosowanie płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych ław fundamentowych,
- usunięcie z domu kominów, ogrzewanie pompą ciepła, kominek w salonie też jest nam zbędny,
- powiększenie gabinetu na dole kosztem pomieszczeniach gospodarczego,
- założenie ogrzewania podłogowego w łazienkach (na górze w łazience ,,dla dzieci,, projektant umieścił kaloryfer pod skosem, za wanną!)
- zastanawiamy się także nad zadaszeniem tarasu - czy nie zaciemni zbytnio salonu,
- taras na górze ma tylko 1,28 m szerokości - gdyby poszerzyć garaż, wówczas wymiary tarasu na górze również by się zwiększyły,
Ponadto wydaje się nam, że projektant nie zastosował tzw. modułu budowlanego w stropie i wszystkie belki trzeba docinać a szkoda. Nie można też zastosować płyty żerańskiej ani strunobetonu w standardowych wymiarach w jakich są produkowane.
Kominy wentylacyjne do łazienek na piętrze zostały tak zaprojektowane, że przechodzą przez środek belki stężającej, warto zmienić to na etapie adaptacji aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Podobnie kominy dymowe zmuszają do zastosowania wymianów - wygląda jakby konstruktor i architekt nie rozmawiali ze sobą ...
W miejscach gdzie są dekoracje włóknocementowe na elewacji zewnętrznej, zastosowano cofnięcie lica elewacji o 7 cm co powoduje zmniejszenie grubości izolacji w tych miejscach a co za tym idzie zwiększenie przenikalności cieplnej. W sumie daje to powierzchnię około 40 m2.
A jakie są Wasze przemyślenia? Każda wskazówka będzie bardzo cenna, bo jeszcze nie oddaliśmy projektu do adaptacji.

Pozdrawiamy
Paweł i Małgorzata
Awatar użytkownika
MG Projekt
Posty: 1078
Rejestracja: 17 sty 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

03 sty 2019, 15:38

Szanowni Państwo Małgorzato i Pawle - pozwalamy sobie ustosunkować się do Waszych uwag we wpisie. Po kolei :

- Zastosowanie płyty fundamentowej to dobry pomysł , pod warunkiem , że ukształtowanie terenu i warunki geotechniczne na takie rozwiązanie pozwalają . Jeśli teren jest w miarę płaski i po usunięciu humusu mamy szybko dostęp do gruntu rodzimego, to jak najbardziej można wykonać płytę . Na pewno zaletą płyty fundamentowej ( z ociepleniem pod płytą ) jest wyeliminowanie mostków termicznych .

- Usunięcie z kominów w domu - ok. , można usunąć kominy wentylacji grawitacyjnej , jeśli zostanie zastosowana wentylacja mechaniczna z rekuperacją . Pompa ciepła - jak najbardziej ma sens wówczas , gdy nie mamy możliwości podłączenia się do sieci gazu ziemnego . Kominek oczywiście można usunąć .

- Jeśli chodzi o powiększenie gabinetu kosztem pomieszczenia gospodarczego , to widzę takie problemy : Przede wszystkim ściana między kotłownią a gabinetem jest ścianę konstrukcyjną , na której stoi powyżej ściana szczytowa budynku . Jeśli więc ją burzyć lub przesuwać , to trzeba w tym miejscu wykonać podciąg i słup na skrzyżowaniu osie B/2 . Poza tym pomieszczenie gospodarcze jest dość wąskie i nie ma tutaj za bardzo miejsca na jego uszczuplanie ( chyba , że poszerzycie garaz , jak to jest napisane poniżej ) . Generalnie pomieszczenie gospodarcze na pewno bardzo się w domu przyda - nie wiem czy nie bardziej niż większy gabinet .

- ogrzewanie odłogowe w łazienkach - ok. , bardzo dobry pomysł . W bazowym projekcie nie przewidywaliśmy tego rozwiązania , bo tylko częśc Inwestorów zamierza podłogówkę w łazienkach stosować .
Grzejniki za wanną - zgadza się - jest pod oknem połaciowym , w najmniej kolizyjnym miejscu . Mieści się tam bez trudu , ponieważ ściana kolankowa ma ca 130 cm wysokości . Można jeszcze ten grzejnik powiesić na ścianie oddzielającej łazienkę od garderoby .

- zadaszenie tarasu czy nie zaciemni salonu ? - salon jest oświetlony przez dwa duże okna , w ścianie szczytowej również . Oświetlenie vs zadaszony taras to zawsze jakiś kompromis .

- taras nad garażem - no cóż , nie było naszym celem zaprojektowanie tam jakiegoś bardzo szerokiego tarasu . Jest on wynikowy z szerokości garazu pod spodem . Garaż ma szerokość 5,8 m , także jest w zupełności wystarczający do tej skali domu , ale oczywiście można go poszerzyć , czemu nie :) . Trzeba tylko uważać , żeby dom nie urósł za bardzo .

- Projektant nie zastosował modułu budowlanego w stropie - szanowni Państwo , moduł - jeśli dobrze rozumiem macie Państwo na myśli 30-tocenymetrowy - od dawna nie funkcjonuje już w budownictwie indywidualnym . Mamy XXI wiek , większość producentów stropów proponuje swoje produkty ( jak długości belek ) w długościach zmieniających się co 10 centymetrów . Podobnie jest ze stolarką okienną - kto dziś pamięta o ym , że kiedyś zamawiało się tylko okna modułowe : 150x10 , 120x120 cm itd. Dzisiaj stolarka wykonywana jest zawsze na zamówienie Klienta , na podstawie projektu a właściwie obmiaru z natury .

- Strunobeton lub płyta żerańska - no cóż , projekt przewiduje strop teriva .

- Kominy wentylacyjne przechodzące ( jeśli dobrze rozumiem ) przez wieniec : to rozwiązanie jest poprawne , jest narysowane i opisane w projekcie . W rozwiązaniu NIE ma przerwy ciągłości wieńca ( jego zbrojenia ani otuliny betonowej prętów wieńca ) . Tak , zgadza się , w wieńcu wykonane są otwory o średnicy akcyjnego , jednak po bokach otworu mamy przestrzeń betonu ze zbrojeniem wieńca po obu stronach .

- Kominy dymowa zmuszają do zastosowania wymianów - szanowni Państwo , w dachu mamy tutaj 8 okien połaciowych , komin kominka , oraz wyłaz . Wszystko na niewielkiej powierzchni dachu i w połączeniu z architekturą - rozmieszczeniem pomieszczeń i otworów w tych pomieszczeniach . Można oczywiście wszystko poddać czystości konstrukcji , ale wówczas traci na tym architektura . Właściwy kompromis między branżami to jest cel , który starają się osiągnąć projektanci . Mamy jeden wymian między krokwiami w dachu , między rozkładającymi obciążenie belkami stężającymi Między wymianem a belkami są odległości na poziomie 50-80 cm ..
Konstruktor i architekt jak najbardziej rozmawiali ze sobą :) . Warto czasem zagłębić się trochę bardziej w projekt zanim zacznie się go krytykować .

- W miejscach okładzin na elewacji ocieplenie jest chudsze - tak , zgadza się . Jest . Możecie Państwo zrezygnować z tych elementów pomalować cały dom na biało :) .

Kończąc już , szanowni Państwo , Wasze pomysły odnośnie zmian są bardzo sensowne . Co do krytyki poszczególnych elementów projektu uważamy , że jest ona bezzasadna . Ale fachowców od budownictwa w naszym kraju jest tyle ile nas wszystkich Polaków . To Wasz przyszły dom i wprowadzicie Państwo w nim takie zmiany i usprawnienia jakie będą Wam odpowiadać .
Życzymy udanej inwestycji !
MGProjekt Pracownia Architektoniczna | https://www.mgprojekt.com.pl
kalimera@3
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2020, 09:19

12 sie 2020, 09:21

Dzien dobry, Zastanawiamy się nad zakupem projektu Fokstrot. Dowiedziałam się, ze, w konstrukcji Fokstrota nad garażem zaprojektowano 2 podciągi, jakiej są one długości i czy jest to element znacząco podrażający budowę? Pozdrawiam.
Argentina
Posty: 36
Rejestracja: 15 lut 2017, 17:31

09 sty 2022, 22:59

Warto pamiętać też o odpowiednim systemie wentylacyjnym czyli jak ktos wykańcza swój dom to warto pamiętać o nasadach kominowych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady budowlane”