Badania geotechniczne (opinia geotechniczna) pod budowę domu

Robert_38
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2015, 18:53

26 mar 2015, 19:10

Witam wszystkich budujących i zamierzających budować ;)

Wielu ludzi zastanawia się w jakim celu i po co im badania geotechniczne gruntu? Czy w ogóle muszą je przeprowadzać i czy przypadkiem nie są to pieniądze "wyrzucone w błoto"?

Osobiście zalecam przeprowadzenie takich badań już przed zakupem działki. Wtedy wiedzą Państwo co tak naprawdę kupują i dzięki temu potem można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek już na etapie budowy domu, a potem jego użytkowania.
Badania te polegają na odwierceniu zwykle 3 otworów do głębokości 3,0 m (domy niepodpiwniczone) do 5,0 m (domy podpiwniczone). Dzięki temu wiemy jaki rodzaj gruntów mamy na działce, jakie on ma parametry, jak głęboko występuje zwierciadło wody. Wszystkie te informacje pozwalają potem na optymalne zaprojektowanie fundamentów, a także wybór odpowiedniego projektu domu. Koszt takich badań ok 800-1000 zł. Sporządza się tzw. opinie geotechniczną.

Często zdarza się, że podczas wykopu fundamentowego nagle ku zdziwieniu Inwestora pojawiają się grunty organiczne (torfy, namuły), grunty nasypowe lub plastyczne. Wtedy dopiero ludzie zdają sobie sprawę jak wielki błąd popełnili. Koszty wymiany gruntu, palowania lub też dodatkowego zagęszczania są duże i znacząco podnoszą koszt całej inwestycji, a przecież można tego uniknąć już na etapie zakupu działki.

Niektórzy ludzie budują dom bez takich badań, a potem dziwią się, że ich dom nagle zaczyna pękać, a na elewacji budynku pojawiają się rysy. Otóż cały budynek pracuje i osiada. Jeśli te osiadania nie są równomierne wtedy logiczne jest, że gdzieś musi pęknąć.... Wszystko to wina tego, iż wcześniej nie było badań gruntu. Zdarza się, ze fragment budynku stoi na piaskach, a fragment na gruntach gliniastych. Osiadania wtedy są różne i dochodzi do tego typu sytuacji...

Zgodnie z obowiązującym prawem, od 29 kwietnia 2012 roku dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym dla domów jednorodzinnych, konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Jest to wymagany dokument do uzyskania pozwolenia na budowę.

http://www.dom.pl/opinia-geotechniczna- ... ych-2.html

Jeśli chcecie Państwo, aby dom służył Wam i Waszym dzieciom należy zacząć od podstaw czyli od gruntu, bo to na nim stoi fundament.

W razie pytań zapraszam do kontaktu http://www.geoekobud.pl


AdamZo
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2016, 16:14

17 mar 2016, 21:56

Dla nas badania gruntu robiła firma http:/ww.kadlubowski.waw.pl/ Mają długoletnie doświadczenie, robota idzie im sprawnie, pomiary i dokumentacja były zrobione wyjątkowo szybko i można było ruszać z dalszymi pracami.
nieti
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2013, 12:06

05 paź 2017, 10:55

U mnie badania statyczne nośności pali wykonywała firma Metris. Firma ma wieloletnie doświadczenie i wielu wykwalifikowanych fachowców. Jeśli ktoś potrzebuje sprawdzić swoje fundamenty bądź zrobić badania, to zdecydowanie polecam tę firmę.
davis12
Posty: 65
Rejestracja: 17 lis 2017, 14:18

26 lis 2017, 19:17

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju usługi geodezyjne, od pomiarów po opinię to opierałem się na profesjonalistach z warszawskiego glob-kz.pl . Poza szeroką ofertą usług geodezyjnych służyli oni również pomiarami laserowymi. Świadczą także usługi budowlane, planuję skorzystać z ich usług przy budowie domu na działce. :)
Andrzej_J
Posty: 45
Rejestracja: 20 lut 2017, 10:00

24 cze 2018, 21:12

Polecam novotech, rzetelnie wykonują badania gruntu i wszystko w tym zakresie. Firmę poznałem już dawno temu, jednak współpracujemy od niedawna i bardzo jestem zadowolony. Śmiało polecam
kirgistan
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2019, 12:23

29 lis 2019, 12:25

Myślę, że warto zasięgnąć rady profesjonalistów dlatego polecam te firmę geoprofil
Wygląda to groźnie ale znajomi korzystali podczas budowy domu i są zadowoleni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności”