Zalety i wady stropów drewnianych.

Strop drewniany
Gotowy strop drewniany.

Strop drewniany, zwany także „stropem drewnianym lekkim”, posiada wiele zalet – jest łatwiejszy do wykonania, mniej pracochłonny, tańszy oraz wymaga mniej ciężkiego sprzętu w porównaniu do stropu betonowego. Tym bardziej, że w części domów – szczególnie w przypadku projektów małych domów, czy przy projektach domów parterowych ze strychem nieużytkowym nad parterem – strop betonowy nie jest potrzebny, stanowi tylko dodatkowy wydatek. Niektórzy Inwestorzy chcą również zastosować w swoim nowym domu drewniany strop z powodów estetycznych – marzą im się bowiem widoczne drewniane belki na suficie.

Strop drewniany stosuje się najczęściej w domach:

 1. O konstrukcji drewnianej szkieletowej.
 2. W budynkach z bali litych.
 3. W murowanych domkach parterowych z poddaszem użytkowym.

Rodzaje konstrukcji stropów drewnianych

 1. Stropy belkowe:
  Strop-drewniany
  Konstrukcja stropu drewnianego.

  Zdecydowana większość stropów drewnianych stosowanych w domkach jednorodzinnych to stropy belkowe, z rzędami belek stropowych układanych w jednakowym rozstawie, opartych na ścianach konstrukcyjnych. Stropy belkowe wykonuje się najczęściej w domach murowanych lub z bali litych. Jest to najłatwiejszy rodzaj stropu, najprostszy przy prowadzeniu budowy metodą tradycyjną – gospodarczą. Warianty wykończenia stropu belkowego.

  Belki stropowe – zależnie od tego, czy mają służyć jednie jako element konstrukcyjny, czy też będą widocznym elementem dekoracyjnym – są wykonane z litego drewna, ewentualnie jako prefabrykowane elementy z płyty OSB i drewna klejonego.  Rozstawy między belkami wynoszą najczęściej między 60-80 cm a nawet 120 cm. Czasem belki układane są podwójnie – obok siebie, podobnie jak  pary kleszczy w więźbie dachowej.

  Belki z drewna litego mają zazwyczaj 7-14 cm szerokości oraz 20-35 cm wysokości. Do popularnych rozpiętości (rzędu 5m) stosuje się belki o przekroju  7 cm szerokości na 20 cm wysokości, w rozstawie co 60-80 cm. Pojedyncze trakty stropu belkowego nie powinny mieć – ze względu na ugięcie drewna – większej rozpiętości niż 500-550 cm. Oczywiście rozpiętość stropu można zwiększyć stosując podciągi drewniane lub stalowe oraz podpory w postaci słupów. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie belek z drewna klejonego lub belek prefabrykowanych w kształcie dwuteowników, ze środnikami z płyty OSB i stopkami z belek z drewna klejonego.

 2. Stropy żebrowe:Drugim rodzajem konstrukcji  stropu drewnianego jest strop żebrowy. Wykonuje się go najczęściej w domach drewnianych o konstrukcji szkieletowej – tzw. „Kanadyjczykach”, w szkielecie niemieckim „ciężkim” lub skandynawskim. Mimo niewielkich różnic wymiarowych, wszystkie rodzaje stropu żebrowego sprowadzają się do gęsto ułożonych cienkich żeber drewnianych łączonych (stężonych) przewiązkami i płytami OSB u góry (a czasem również dołu) stropu. Żebra z drewna litego mają najczęściej 3,5- 4,5 cm grubości i 20-24 cm wysokości, w rozstawie co 30-45 lub 60 cm. Rozpiętość  jednego traktu stropu żebrowego to maksymalnie 5 m. Dzięki przewiązkom i stężeniu płytą OSB całej powierzchni stropu, żebra stanowią wspólnie pracującą tarczę.

Rodzaje wypełnienia i wykończenia stropów oraz typy podłóg stropu drewnianego.

Sama konstrukcja stropu z drewna – czyli belki lub żebra, to nie wszystko. Istotny jest również sposób wypełnienia przestrzeni między belkami tak, aby drewniany strop nadawał się do użytkowania.

Polub MGProjekt na Facebooku!

W stropach belkowych spotykamy następujące rozwiązania:

 1. Strop belkowy lub żebrowy między kondygnacjami użytkowymi, z izolacją akustyczną i podłogą na podkładzie z płyt stropowych OSB lub desek. Jedno z najtańszych dostępnych rozwiązań, wykonywane wtedy, gdy nie zależy nam bardzo na izolacji akustycznej tłumiącej dźwięki materiałowe (np. tupanie z góry). Na belkach stropowych układamy na pióro i wpust ślepą podłogępłyty stropowe OSB, lub deski minimum 33 mm, następnie mocujemy podłogę do belek stropowych z podkładkami filcowymi, a na ślepą podłogę układamy właściwą posadzkę. Pustą przestrzeń między belkami wypełniamy wełną mineralną, a pod nimi wykonujemy sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych. Taki rodzaj stropu wykonujemy najczęściej w budynkach tradycyjnych, a także w szkieletowych „Kanadyjczykach”.
 2. Strop-drewniany-ocieplenie
  Ocieplenie stropu drewnianego

  Strop belkowy lub żebrowy między kondygnacjami użytkowymi, z dodatkową izolacją akustyczną w warstwie posadzkowej. Układany podobnie jak powyższy strop, dodając izolację akustyczną w warstwie posadzkowej wyższej kondygnacji. Najczęściej wykonuje się:

  grubszą warstwę ślepej podłogi z grubych desek na pióro i wpust 35-38 mm lub podwójnej płyty OSB 2×20 mm, mocowaną na podkładkach filcowych do belek stropu

  dodatkową izolację z twardej wełny mineralnej lub styropianu zapewniającą  powyższej posadzce ocieplenie stropu, oraz efekt „pływającej podłogi” (warstwa ta ma grubość 30-80 mm)

  pływającą podłogę wykonaną z płyt jastrychu gipsowego, z jastrychu gipsowo-cementowego lub z drewnianych desek albo płyt na legarach ułożonych na paskach filcu na ślepej podłodze

  właściwą posadzkę ułożoną na podłodze pływającej. Zaletą takiego stropu jest ochrona przez przenikaniem dźwięków materiałowych i  powietrznych. Choć jest zdecydowanie bardziej pracochłonny i kosztowniejszy, w użytkowaniu na pewno najmniej uciążliwy. Stropy tego typu stosowane są zarówno w tradycyjnych murowanych domach, jak również w szkieletowych, ale raczej w konstrukcji tzw. „szkieletowej ciężkiej – niemieckiej”.

 3. Strop belkowy dla antresoli i strychów  nieużytkowych, z odkrytymi belkami lub ze ślepą podłogą. Strop ten stosowany jest gdy nie zależy nam na izolacji akustycznej między kondygnacjami, za to chcemy wyeksponować pięknie belki drewniane widoczne na suficie. Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie belek stropowych i przybicie do nich poprzecznie desek podłogowych 3-38 mm struganych na pióro i wpust, stanowiących podłogę wyższej kondygnacji. Warto pamiętać jednak, że taki strop nie posiada żadnej izolacji akustycznej. Do stropu tego typu można dodać:
  1. ślepą podłogę na stropie – czyli deski przybite do belek stropowych potraktować jako ślepą podłogę, na niej ułożyć nową górną podłogę z desek na legarach dystansowych (poprzecznych do belek stropu), z izolacją z wełny mineralnej między legarami
  2. ślepą podłogę obniżoną (zwaną inaczej „ze ślepym pułapem”) – czyli wykonać podbitki z desek (mogą być dekoracyjne) na listewkach mocowanych do boku belek stropowych w połowie ich wysokości. Przestrzeń między dwoma poziomami desek wypełnia się wtedy izolacją z wełny mineralnej. Stropy belkowe z widocznymi belkami najczęściej wykonywane są w domach z drewnianego litego bala, jak też i w budynkach murowanych.

[wpsharely]Jeszcze jeden rodzaj stropu warty wspomnienia, to wariant stropu żebrowego, gdzie część żeber jest jednocześnie pasami dolnymi wiązarów prefabrykowanych. Takie stropy wykonuje się przy prefabrykowanych więźbach dachowych połączonych ze stropami kondygnacji poddasza, przy zastosowaniu wiązarów ramowych lub ramowo-kratowych.  Wówczas najczęściej co drugie lub co trzecie żebro jest jednocześnie elementem konstrukcji więźby dachowej. Rozwiązanie to stosuje się w budynkach szkieletowych prefabrykowanych, a także w budynkach o konstrukcji mieszanej – murowano-drewnianej.

Strop drewniany – zalety i wady:

Zalety stropów z drewna:

 1. Niska cena i łatwość wykonania.
 2. Mniejsza waga w stosunku do stropu betonowego, dzięki czemu nie dociąża tak konstrukcji, co jest ważne, gdy posadawiamy budynek na gruncie o mniejszej nośności.
 3. Łatwość późniejszych modyfikacji (np. łatwiej zrobić dziurę w takim stropie).
 4. Oryginalna ozdoba wnętrza.
 5. W stropie drewnianym łatwiej jest ułożyć izolację termiczną (między belkami), bez zwiększania wysokości stropu – przydatne jeśli budujemy dom parterowy z nieużytkowym strychem, który w przyszłości będziemy użytkować, ale na razie pozostaje nieogrzewany.
 6. Większa możliwość przeprowadzenia rozmaitych instalacji, na przykład kanałów wentylacji mechanicznej,  jak również ukrycia zagłębionych opraw oświetlenia  (w gipsowej podsufitce).

Wady drewnianych stropów:

 1. Dużo gorsza izolacyjność akustyczna stropu drewnianego. Mimo wszystkich dodatków, jak odseparowana od konstrukcji stropu podłoga pływająca, czy duża ilość wełny mineralnej,  drewniany strop będzie głośniejszy od betonowego.
 2. Trudniej jest o dobry materiał do budowy. Drewno dobrej jakości, które nie będzie się paczyło, wyginało, odpowiednio wysuszone i zdrowe to rzadki widok w naszych składach budowlanych – trzeba je wcześniej zamówić i przygotować.
 3. Nie bez znaczenia jest też kwestia szeroko rozumianej korozji drewna. Belki mogą chorować, może się osadzać na nich grzyb (gnicie od wilgoci), drewno mogą zaatakować owady (np. korniki).
 4. Drewniany strop jest o wiele bardziej narażony na działanie ognia. Trzeba go oczywiście zaimpregnować preparatami ogniochronnymi  (lub wykonać konstrukcję w drewna czterostronnie struganego).

Stropy drewniane – czy warto?

Planując budowę domu warto zastanowić się nad stropem drewnianym. Szczególnie w domach parterowych ze strychem do adaptacji na poddasze trzeba rozważyć, czy awersja do gipsowych sufitów jest wystarczającym powodem do tego, aby budować dom z droższym i trudniejszym w wykonaniu betonowym stropem nad parterem.

W przypadku budowy murowanych domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych trzeba dobrze przemyśleć, jak zwiększona akustyczność stropu drewnianego odbije się na naszym codziennym życiu. Jeśli na przykład dom ma wszystkie sypialnie na poddaszu czy piętrze, a część dzienną na parterze – wówczas nie powinny nam przeszkadzać odgłosy dochodzące  z góry. Inaczej sprawa ma sie w domach jednorodzinnych, gdzie część sypialni (np. pokój rodziców) jest na parterze.

W domkach o konstrukcji drewnianej – szkieletowej bądź z bali, strop drewniany jest naturalnym i właściwie nieodłącznym elementem konstrukcji. Decydując się na drewniany dom, automatycznie wybieramy drewniany strop.

Alternatywa dla stropu drewnianego

Pamiętajmy, że nie zawsze strop drewniany jest najlepszym rozwiązaniem. Przeczytaj też inne, przygotowanye przez architektów z MGProjekt artykuły poświęcone temu tematowi: stropom TERIVA, stropom gęstożebrowym i stropowi monolitycznemu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uniknąć błędów przy realizacji stropów sprawdź artykuł „Jakie są najczęściej popełniane na budowie błędy? Część 3 – ściany, stropy i schody.

Strop żelbetowy gęstożebrowy, czy monolityczny?

Twoje uwagi.

Co myślisz o tym wpisie? O czymś zapomnieliśmy? Jeśli Twoim zdaniem powinniśmy go uzupełnić, napisz to teraz w komentarzu pod artykułem, na Google+, lub FB. Wszystkie sugestie będą mile widziane.

Zalety i wady stropów drewnianych – pobierz artykuł do druku

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/117616472″ params=”color=54a8e7&auto_play=false&hide_related=false&show_artwork=true” width=”100%” height=”166″ iframe=”true” /]

[/wpsharely]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *