Zakup działki budowlanej - na co zwrócić uwagę?

Zakup dzialki pod budowe domu.

11 najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem działki pod budowę domu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki budowlanej?

W poprzednim wpisie dotyczącym wyboru działki pokrótce zostały przedstawione istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę przed wyborem i kupnem działki budowlanej. W odpowiedzi na liczne zapytania Inwestorów postanowiliśmy uporządkować i uzupełnić te informacje.


Stan prawny działki.

Wniosek o wypis z księgi wieczystej może złożyć każdy i robimy to w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych dla miejsca lokalizacji działki pod budowę domu. W wypisie sprawdzamy jakie są zapisy w księdze, w szczególności w dziale IV czy hipoteka działki jest wolna, czy aby nie obciążona np.:

 • kredytem,
 • służebnością drogi koniecznej.

Tutaj sprawdzić możemy również:

 • powierzchnię,
 • właściciela,
 • czy działka jest pusta, czy istnieje na niej jakaś zabudowa.

Status działki.

W Urzędzie Gminy w wydziale Architektury (Urbanistyki i Planowania) sprawdzamy, czy działka posiada wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego i jakie są jego zapisy dla danej działki. Z planu dowiadujemy się, czy działka jest budowlana i czy znajduje się na terenach budowlanych i pod jaki rodzaj zabudowy podlega (budownictwo jednorodzinne w zabudowie wolnostojącej, szeregowej, bliźniaczej itp.). Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to dobrze jak właściciel parceli posiada warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, aby zapoznać się z zapisami o możliwości zabudowy. W zapisach planu zagospodarowania przestrzennego, lub warunków zabudowy i zagospodarowania terenu podane są minimalne powierzchnie działek budowlanych dla danej gminy (musimy uważać, aby nie kupić działki o mniejszej powierzchni niż jest wymagana w tych zapisach). Tutaj sprawdzamy również, czy działka nie znajduje się w obszarze chronionym np.:

 • krajobrazu;
 • zabytków;
 • miejsc archeologicznych;
 • środowiska.

Granice parceli.

Należy dokładnie sprawdzić przebieg granic działki pod dom – najlepiej, aby wytyczone były przez geodetę, gdyż bardzo często zdarza się, iż postawione ogrodzenie, słupki, lub miedza nie pokrywają się z rzeczywistym przebiegiem tych granic.

Zakup dzialki budowlanej

Zakup działki pod budowę domu.


Rodzaj gruntów

Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Planowanie budowy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

Jedna odpowiedź na „Zakup działki budowlanej - na co zwrócić uwagę?

 1. Krzysiek pisze:

  Ciekawy i pomocny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>