Z czego budować? Porównanie materiałów na ściany zewnętrzne.

574 Flares 574 Flares ×

Porównanie materiałów budowlanychDobry wybór materiałów budowlanych może obniżyć koszt i skrócić czas realizacji inwestycji. Zanim przystąpimy do budowy, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rozwiązań i porównać właściwości budulca.

Materiały stosowane na ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym to przede wszystkim: drewno, glina, cegła, beton, kamień. Wybór technologii wykonania jest również stosunkowo szeroki, od ścian szkieletowych, masywnych, po prefabrykowane i murowane.

Z uwagi na łatwe i tanie wykonanie, w naszym kraju preferowane są ściany murowane. Około 90% wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce posiada właśnie ściany postawione w technologii murowanej - powszechnej, prostej i tradycyjnej.

Mniej więcej 44% stanowią przegrody stawiane  z ceramiki tradycyjnej, w tym Porothermu. 32% wszystkich realizowanych domów budowane jest z bloczków z betonu komórkowego a 3% z silikatów. W technologii szkieletowejpowstaje około 8% wszystkich budynków w Polsce, pozostałe 9% to inne technologie budowlane - prefabrykowana, ściany murowane z bloczków keramzytobetonowych, itp.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakich materiałów budowlanych używamy tworząc projekty domów w MGProjekt, zobacz przykładowe zestawienie materiałowe.

Polub MGProjekt na Facebooku!

Ściany zewnętrzne murowane można też podzielić ze względu na ich budowę:

 1. Ściany jednowarstwowe - to przegrody o grubości 36-50cm, które stawiane są najczęściej z bloczków z betonu komórkowego odmiany 400, pustaków ceramicznych, poryzowanych, lub coraz częściej z bloczków keramzytobetonowych  grubości 31-36 cm, wypełnionych odpowiednio wyprofilowaną wkładką ze styropianu. Elewacja w tym przypadku wykonywana jest zazwyczaj z tynków mineralnych cienkowarstwowych.
 2. Ściany dwuwarstwowe wykonane metodą lekką suchą - przegrody te przypominają swoja budową ścianki trójwarstwowe. Grubość warstwy nośnej (murowana najczęściej z pustaków ceramicznych, keramzybetonowych, lub z bloczków z betonu komórkowego odmiany 400), wynosi tutaj 24-29 cm. Docieplenie stanowi półtwarda wełna mineralna 15-25 cm, drewniane listwy rusztu dystansowego i izolacja z wysokoprzepuszczalnej wiatroizolacji z 3 cm pustką wentylacyjną. Warstwę elewacyjną osłonową stanowią najczęściej deski drewniane, panele drewnopodobne, lub siding winylowy. Ten rodzaj ściany wykonuje się rzadko ze względu na pracochłonność i spore koszty wykonania.
 3. Ściany dwuwarstwowe wykonane metodą lekką mokrą - w ostatnich latach to jedne z najchętniej stosowanych w naszym kraju przegród. Ich przewagą jest bardzo dobra izolacyjność cieplna i dużo mniejszy koszt wybudowania, w porównaniu do ścian trójwarstwowych. Grubość warstwy nośnej wynosi od 24 cm do 38 cm (murowana najczęściej z pustaków ceramicznych, keramzybetonowych, lub z bloczków z betonu komórkowego odmiany 400), a warstwa termoizolacyjna to 12-20 cm styropianu o gęstości minimalnej 15kg/m3 (rzadziej stosuje się tutaj wełnę mineralną na ruszcie z uwagi że jest dużo droższa). Elewację wykonuje się przeważnie z tynku cienkowarstwowego na siatce z klejem.
 4. Ściany trójwarstwowe - przegrody te spełniają najwyższe kryteria stawiane ścianom zewnętrznym, ale są rzadziej stosowane ze względu na duże koszty i skomplikowaną technologię wykonania. Grubość wewnętrznej warstwy nośnej wynosi 18-22 cm (podobnie jak w ścianach dwuwarstwowych, murowana najczęściej z pustaków ceramicznych, keramzybetonowych, lub z bloczków z betonu komórkowego odmiany 500 lub 600, oraz wapienno-piaskowych), warstwa termoizolacyjna – środkowa to wełna mineralna o gęstości min. 60kg/m3, grubości 12-25 cm, wraz ze szczeliną wentylacyjną 3 cm. Warstwa zewnętrzna elewacyjna o grubości 8-12 cm, to najczęściej mocowane kotwami do warstwy nośnej ściany cegły klinkierowe, wapienno-piaskowe, pełne lub betonowe z tynkiem. W tym przypadku, oprócz docieplenia wykonuje się dodatkowo przy ścianach fundamentowych tak zwaną warstwę dociskową.

murowanie scian - cegly


Materiały budowlane na ściany zewnętrzne.

Ceramika tradycyjna:

Materiał ten to przede wszystkim cegły i pustaki ceramiczne wyrabiane z gliny lub iłów z dodatkiem piasku i wody. Są formowane, suszone a następnie wypalane w wysokiej temperaturze. Z ceramiki tradycyjnej produkuje się elementy pełne i drążone:

 • Pełne - nie mają otworów, albo mają takie, których wielkość jest mniejsza niż 15% ich podstawy (cegły budowlane).
 • Drążone mają otwory, których wielkość wynosi 15-60% powierzchni podstawy (pustaki oraz cegły modularne, dziurawki, kratówki).

Elementy z tradycyjnej, zwykłej ceramiki muruje się na grube spoiny (najlepiej grubości 12mm), na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną (można stosować również zaprawę ciepłochronną, co poprawi ich izolacyjność cieplną). W ściankach z ceramiki tradycyjnej zawsze wypełnia się spoiny pionowe.

W kolejnych warstwach elementy (cegły, pustaki) należy układać z wzajemnym przesunięciem, wynoszącym co najmniej 8-10 cm.

Zalety i wady budowania przegród z ceramiki tradycyjnej:

 1. Duża zdolność do akumulacji ciepła (dom się wolno wychładza, jak również  wolno nagrzewa).
 2. Dobra paroprzepuszczalność.
 3. Materiał odporny na ogień.
 4. Materiał uważany za „zdrowy”.
 5. Niska cena od  0.80-0.98 zł (cegła pełna); 2.75-3.40 zł (pustak MAX).
 6. Zastosowanie ograniczone do ścian wielowarstwowych - przegrody dwuwarstwowe i trójwarstwowe.
 7. Stosunkowo niska izolacyjność termiczna.

Najczęściej stosowane elementy ceramiki tradycyjnej:

 • Cegła pełna klasy 10, 15, 20 (im wyższa klasa, tym materiał lepszej wytrzymałości).Wymiary cegieł: dł. 250 mm, szer. 120 mm, wys. 65 mm.

  materialy budowlane - cegla pelna

 • Pustak MAX – klasy 10, 15, 20.Wymiary pustaków: dł. 288 mm, szer. 188 mm, wys. 138 mm, 188 mm, 220 mm.

  materialy budowlane - pustak max


Ceramika poryzowana:

Materiał ten, to przede wszystkim pustaki wykonane z gliny wymieszanej z wodą i mączką drzewną lub trocinami. Po uformowaniu są one wypalane w wysokiej temperaturze, co  powoduje  spalenie się wypełniacza z odpadów drzewnych. W materiale ceramicznym pozostają po nich mikroskopijne pory powietrzne, którym ceramika poryzowana zawdzięcza bardzo dobrą izolacyjność cieplną.

Pustaki  z ciepłej ceramiki muruje się na grube spoiny (powinny mieć 12 mm) najlepiej na zaprawę ciepłochronną. W kolejnych warstwach należy układać je z wzajemnym przesunięciem o 8-10 cm.

Zalety i wady wykorzystania ceramiki poryzowanej:

 1. Dobra termoizolacyjność.
 2. Dobra izolacyjność akustyczna.
 3. Duża wytrzymałość na ściskanie (można budować nawet do 6-ciu kondygnacji).
 4. Duża zdolność do akumulacji ciepła (dom się wolno wychładza, jak również  wolno nagrzewa)
 5. Dobra odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne (budynek nieotynkowany może być pozostawiony przez nawet kilka sezonów).
 6. Dobra paroprzepuszczalność.
 7. Materiał do budowy odporny na ogień.
 8. Szybki czas murowania ścian.
 9. Łatwe murowanie (zamiast spoin pionowych, elementy łączone na pióro i wpust).
 10. Duża wydajność przy murowaniu ze względu na wymiary pustaków.
 11. Ceramika poryzowana nadaje się na wszystkie rodzaje ścian.
 12. Średnia cena od 7.75 zł (ściany dwu-warstwowe i trój-warstwowe) do 15.81 zł (ściany jednowarstwowe).
 13. Znaczna nasiąkliwość.
 14. Wyraźna kruchość w porównaniu z ceramika tradycyjną.

Najczęściej stosowane elementy ceramiki poryzowanej:

 • Pustaki ceramiczne "POROTHERM".Wymiary pustaka: długość 380 mm, 440 mm, 550 mm, szerokość 248 mm, wysokość 238 mm.

  materialy budowlane - pustak porotherm

 • Pustaki ceramiczne "THERMOPOR".Wymiary pustaków: długość 375 mm, szerokość 188 mm, wysokość 238 mm.

  materialy budowlane - pustaki termopor


Beton komórkowy:

Materiał budowlany - pustaki (bloczki) wykonane z naturalnych surowców: piasku, wapna, wody oraz niewielkiej ilości cementu i anhydrytu. Odpowiednio dobrany skład decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Materiał bardzo jednorodny charakteryzujący się doskonałymi parametrami cieplnymi oraz wysoką dokładnością wymiarową.

Ściany jednowarstwowe muruje się na cienkie spoiny (1-3 mm) na zaprawę klejową, lub na grube spoiny (10-15 mm) na zaprawę ciepłochronną. Ściany wielowarstwowe można murować na zaprawę zwykłą na grube spoiny. Podobnie jak pustaki ceramiczne poryzowane, beton komórkowy w kolejnych warstwach należy układać z wzajemnym przesunięciem o 8-10 cm. Przeważnie stosuje się pustaki o odmianie 400, 500, 600.

Zalety i wady budowy przegród z betonu komórkowego:

 1. Wysoka termoizolacyjność.
 2. Budulec odporny na ogień.
 3. Bardzo łatwa obróbka (bloczki łatwo się przycina).
 4. Szybki czas murowania ścian.
 5. Łatwe murowanie (zamiast spoin pionowych, elementy łączone na pióro i wpust).
 6. Duża wydajność przy murowaniu ze względu na wymiary pustaków.
 7. Z betonu komórkowego można stawiać wszystkie rodzaje ścian.
 8. Średnia cena dla betonu komórkowego - od 5.35 zł (ściany z dwóch i trzech warstw) do 15.81 zł (ściany jednowarstwowe).
 9. Wysoka cena dla bloczków YTONG od 10.14 zł (ściany dwu i trójwarstwowe) do 32.5 zł (ściany jednowarstwowe).
 10. Znaczna nasiąkliwość.
 11. Budynek należy jak najszybciej wykończyć, musi być otynkowany jeszcze w tym samym sezonie budowlanym.
 12. Wyraźna kruchość.
 13. Słaba izolacyjność akustyczna.
 14. Słaba wytrzymałość na ściskanie.

Najczęściej stosowane elementy z betonu komórkowego:

 • Bloczki z betonu komórkowego "YTONG Energo".Wymiary bloczków: dł. 599 mm, szer. 240 mm, 300 mm, 365 mm, 400 mm, 480 mm, wys. 199 mm.

  element-ytong-energo-2

 • Bloczki z betonu komórkowego "YTONG Forte" (o większej wytrzymałości na ściskanie, zalecane do ścian z dociepleniem).Wymiary bloczków: dł. 599 mm, szer. 240, 365 mm, wys. 199 mm.

  materialy budowlane - pustaki ytong forte

 • Bloczki z betonu komórkowego "PREFABET".Wymiary bloczków: dł. 590 mm, szer. 240 mm, 300 mm, 360 mm, 400 mm, 420 mm, wys. 240 mm.

  materialy budowlane - pustak prefabet

 • Bloczki z betonu komórkowego na Pióro-wpust "PREFABET".Wymiary bloczków: dł. 590 mm, szer. 240 mm, 300 mm, 360 mm, 400  mm, wys. 240 mm.

  materialy budowlane - prefabet pioro wpust

 • Bloczki z betonu komórkowego "SOLBET Ideal" (do ścian jednowarstwowych). Wymiary bloczków: dł. 590 mm, szer. 360 mm, 420 mm, wys. 240 mm.

  materialy budowlane - pustak solbet ideal

 • Bloczki z betonu komórkowego "SOLBET Optimal" (do ścian wielowarstwowych). Wymiary bloczka: dł. 590 mm, szer. 240 mm, 300 mm, 360 mm, wys. 240 mm.

  materialy budowlane - pustak solbet optimal


Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dla budujących i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

2 odpowiedzi na „Z czego budować? Porównanie materiałów na ściany zewnętrzne.

 1. daniel smolen pisze:

  Naprawde ciekawy artykuł na temat bloczków betonowych i betonu komórkowego. Jako pracownik hurtowni budowlanej w Gliwicach mogę tylko polecić ten sposób budowania ścian i zaprosić do zakupów.

 2. Pingback: Ile kosztuje budowa domu? | Blog Budowlany MG Projekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>