Kotłownia na paliwo stałe - najważniejsze informacje

W czasach, gdy ogrzewanie własnego domu czy mieszkania staje się coraz droższe, do łask wracać zaczynają paliwa stałe. Ich niewielkie koszty i duża dostępność powodują, że to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów nie posiadających na posesji dostępu do sieci gazowej. A przecież współczesne kotłownie nie muszą być już brudnym, zakurzonym miejscem, które należy wstydliwie ukrywać w piwnicach lub na tyłach domu.

Przyjrzyjmy się zatem zaletom kotłowni na paliwo stałe i rodzajom używanego paliwa.

Czym jest paliwo stałe?

Paliwo stałe to nic innego, jak wszystkie produkty pochodzenia naturalnego lub sztucznego służące do wytwarzania energii cieplnej i zachowujące formę ciała stałego. Będzie to więc m.in. węgiel, drewno czy ekogroszek.

Zaletą paliwa stałego jest niewątpliwie jego niska cena. Koszty tego typu ocieplenia domu są możliwe do udźwignięcia przez  rodzinę o średnich zarobkach. Niestety, ogrzewanie domu paliwem stałym jest również dużo bardziej czasochłonne, niż w zasadzie „bezobsługowy” gaz czy olej. Problemem mogą być też produkty uboczne spalania paliwa stałego (popiół, żużel), jednak przy dobrej jakości kotle i prawidłowym zagospodarowaniu przestrzeni można bez problemu cieszyć się czystą i łatwą w obsłudze kotłownią.

W jaki sposób zaprojektować kotłownię na paliwo stałe?

Kotłownie na paliwo stałe o mocy nie większej niż 25 kW (to wystarczająca moc do ogrzania domu jednorodzinnego) powinny spełniać określone warunki, zawarte w normie budowlanej PN-87/B-02411:

1. Pomieszczenie

Jeśli zdecydujemy się na tego typu ogrzewanie, konieczne jest wydzielenie osobnego pomieszczenia, dlatego już przy wyborze projektu domu należy wziąć pod uwagę ewentualność utraty kilku metrów kwadratowych na kotłownię. Norma mówi , że pomieszczenie z piecem na paliwo stałe powinno być umieszczone w miarę centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń oraz być wykonane z materiałów niepalnych.  Wydzielenie kotłowni w gotowym projekcie domu może być problematyczne, dlatego warto wybierać projekty domów z zaplanowanym pomieszczeniem gospodarczym lub z możliwością instalacji kotła na paliwo stałe, w którym architekci z góry zakładają taką możliwość.

 2. Rozplanowanie i urządzenie kotłowni

Pomieszczenie, w którym stanie kocioł na paliwo stałe powinno być dobrze oświetlone, zalecany jest zarówno dostęp do oświetlenia sztucznego, jak i naturalnego. Minimalna wysokość kotłowni wynosi 2,2 m. Sam kocioł powinien być umieszczony na podwyższeniu (przynajmniej 0,5 m od podłogi), w odległości od ścian umożliwiającej swobodne korzystanie z niego (odpowiednio: 1 m dla boków kotła, 0,7 m dla tyłu kotła i 2 m z przodu). W kotłowni może znajdować się skład paliwa, ale pod warunkiem że wykonany jest w postaci zasieków, skrzyń lub pojemników. Kotłownia musi być również wyposażona we wpust podłogowy podłączony do kanalizacji.

3. Wentylacja

Niezmiernie ważna jest również prawidłowa wentylacja kotłowni.  Norma wyróżnia tu wentylację nawiewną (w kotłowni powinien się znajdować niezamykany otwór o minimalnym przekroju 200 m2) oraz wywiewną, czyli kanał wywiewny o przekroju minimalnym 14 x 14 cm z otworem wylotowym pod stropem, poprowadzonym aż na dach i umiejscowionym w pobliżu komina. Sam komin musi mieć minimalnie 20 x 20 cm.

Z normami budowlanymi i wytycznymi odnośnie kotłowni nie musimy zmagać się sami. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pakietu „Kotłownia na paliwo stałe”, dostępnego w niektórych pracowniach architektonicznych. Architekci opracowują bowiem za nas prawidłowe, optymalne rozmieszczenie kotłowni, zadbają też o umieszczenie na planie wszystkich potrzebnych elementów.

Jakim materiałem palić najlepiej?

Wybór materiału opałowego zależy od wielu czynników – naszego budżetu, rodzaju kotła, sposobów na jego magazynowanie. Niektóre z materiałów są tańsze niż inne, łatwiej je magazynować, a kotły im dedykowane posiadają specjalne podajniki, które ułatwiają pracę w kotłowni.

Przed instalacją kotła sprawdźmy przede wszystkim, czy na naszym terenie nie ma przypadkiem zakazu używania konkretnego rodzaju paliwa (np. ekogroszku czy węgla). Pamiętajmy, że producenci dostosowują kotły do paliwa, jeśli więc kupimy kocioł węglowy, jego wydajność w przypadku palenia w nim ekogroszkiem będzie dużo niższa. Do naszych możliwości finansowych dodajmy też ewentualne koszty wywozu żużlu czy pyłu, cenę paliwa czy nasz własny czas, potrzebny do obsługi kotła czy kotłowni.

Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dodatki do projektów i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

3 odpowiedzi na „Kotłownia na paliwo stałe - najważniejsze informacje

 1. Katarzyna K. pisze:

  Planujemy grzać dom paliwem stałym, dzięki więc za rady. Myślimy też o pakiecie "Kotłownia na paliwo stałe” od Waszej pracowni. Wydaje się być naprawdę bardzo interesujący, zwłaszcza że ani ja ani mąż się na tym kompletnie nie znamy ;)
  pozdrawiam
  Kasia

 2. Marika pisze:

  U nas właśnie nie będzie można grzać węglem ;/ Jak jest z ekogroszkiem? Dużo droższy w eksploatacji?

 3. Pawel pisze:

  Ja planuje rozbudowę domu parterowego Właściwie dobudowę klatki schodowej oraz zaadoptowane poddasza. Obecnie mam stara kotłownie czyli piec w piwnicy Jej wysokość to około 1.8m Czy konieczne jest jej pogłębienie do 2.2m?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>