Jak prawidłowo przygotować grunt pod budowę fundamentów?

Grunt pod fundamenty

A więc masz już kupioną działkę, wybrany projekt domu, dopełniłeś też wszystkich formalności. Pora na pierwszy etap budowy wymarzonego domupostawienie fundamentów domu.

Aby to zrobić, potrzebujesz jeszcze wykonać kilka niezbędnych prac, które zapewnią że grunt na którym chcesz postawić budynek na pewno sprosta temu zadaniu. Jakich? Dowiesz się z poradnika MG Projekt.

Rozpoznanie geologiczne

Zanim przygotujesz ziemię do wykopania fundamentów, warto przeprowadzić badania wytrzymałości gruntu, jego struktury i poziomu wód gruntowych.

Przeprowadzenie tego typu rozpoznania (badanie nie jest konieczne, choć wskazane) pozwoli nam poznać najważniejsze informacje na temat gruntu, na którym postawimy budynek, na przykład na jakiej głębokości postawić fundamenty, czy potrzebny będzie drenaż oraz jak odprowadzać wody opadowe (w przypadku, jeśli nie ma kanalizacji deszczowej).

Rozpoznanie geologiczne najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która dokona pomiarów i wyśle próbki do laboratorium. Po zakończeniu prac inżynier geotechnik przygotowuje dokumentację, w której znajdują się między innymi: miejsce badań zaznaczone na mapie, przekroje geotechniczne odwiertów, poziom wody gruntowej, wnioski z badań i konkretne wytyczne dotyczące budowy domu.

Wyrównanie terenu

Po wykonaniu wszystkich badań przystępuje się do wyrównania terenu pod budowę domu. Wstępnym etapem jest usunięcie humusu, a więc warstwy organicznej (roślinnej) ziemi. Humus usuwa się aż do granic obrysu przyszłego domu (plus metrowy zapas z każdej strony), używając specjalnego sprzętu. Jest to konieczne, ponieważ pozostawienie pod domem takiej warstwy mogłoby powodować namnażanie się grzybów oraz szybkie osiadanie budynku. Humus warto pozostawić – posłuży nam do budowy przydomowego ogródka.

Następnym etapem jest wyrównanie działki za pomocą koparko-ładowarki, wykonywany jest również wykop. Na tym etapie niezmiernie ważne jest, by usunąć wszystkie nierówności terenu, które utrudniłyby wjazd na teren budowy ciężkiego sprzętu.

Wykonanie wykopów

Po wyrównaniu terenu po raz kolejny na placu budowy pojawia się geodeta, tym razem po to, by wytyczyć tak zwane fundamenty drutowe lub fundament sznurkowy – czyli po prostu zaznaczyć za pomocą drutu lub sznurka krawędzie fundamentów.

Wykopy wykonuje się do głębokości, na jakiej przewidziano osadzenie fundamentów, najczęściej za pomocą ciężkiego sprzętu (górna część), następnie pogłębiając je już ręcznie. Ta opcja pozwala oszczędzić czas – wykopanie takich fundamentów to zaledwie jeden dzień, a ziemię można od razu załadować na wywrotkę i wywieść. Wadą jest na pewno konieczność wypożyczenia ciężkiego sprzętu i koszty z tym związane.

Inną opcją jest ręczne wykonanie fundamentów od początku do końca. Ta metoda jest dużo bardziej czasochłonna i wymaga zaangażowania większej ilości osób. Wykop należy również odpowiednio zabezpieczyć, na przykład deskami lub stosując rozparcie.

Dno tak powstałych fundamentów należy oczywiście wyrównać. Jeśli nasz dom stał będzie na fundamentach murowanych lub monolitycznych z deskowaniem, wykop może być większy niż planowane fundamenty.

Zasypywanie wykopu

Ostatnim etapem prac z gruntem – już po wylaniu i wymurowaniu fundamentu oraz po wykonaniu wszystkich instalacji podziemnych – jest zasypanie wnętrza wykopu. Do zasypywania wykopu warto użyć materiału o dobrej przepuszczalności i odpowiednio go zagęścić. Najczęściej wykop zasypywany jest piaskiem aż do poziomu fundamentów. Wypełnienie wykopu jest zagęszczane mechanicznie poprzez układanie go warstwami grubości nie większej niż 20 cm, polewanie, ubijanie i zagęszczanie cementem w proporcji 1/10.

Loading Facebook Comments ...

Komentarze

 1. Tomasz Woźnik napisał

  Witam,
  dzięki za Waszą pomoc, przeraża mnie ta cała budowa domu. Nigdy w tym nie siedziałem, a nie mogę pozwolić by moja żona się denerwowała :) Sumiennie czytam Wasz blogi i biorę sobie Wasze rady do serca- nawet nie wiedziałem co to jest humus!

  pozdrawiam!

 2. Jan Nowakowski napisał

  Bardzo fajny artykuł, dzięki. Jesteśmy na pierwszym etapie budowy, czyli dopiero ruszamy. Miało wyjść na wiosnę, ale niestety wyszło jak zwykle, więc mamy małe opóźnienie...

  pozdrawiam

 3. Lisek Marian napisał

  Witam,
  właśnie jesteśmy po formalnościach i zabieramy się za pracę. Dzięki za pomoc w rozwianiu wątpliwości. Jesteśmy ciekawi jak wyjdzie nam rozpoznanie geologiczne. Kolejne etapy przed nami, mam nadzieję że z Waszą pomocą przebiegną one bezproblemowo.
  Dzięki!

 4. JKJ napisał

  Witam,

  Widzę, że dyskusja dot budowy fundamentów - może będzie umieli mi doradzić w kwestii fundamentów (ławy fundamentowe 60x40)
  Po badaniach geologicznych naszej działki stwierdzono, że do 1,2 m mam na działce między piaskami gliniastymi jakieś cząstki organiczne i nie nadaje się to pod budowę. Od 1,2m ponieżej mam średnio zagęszczone piaski - które nadają się do posadowienia...jednak poziom wody gruntowej podchodzi tu w najwyższym stopniu już do 0,8 - po zdjęciu humusu mam wode na 0,5m (badane zimą - obecnie poniżej 1m)...
  Nie wiem co zrobić - jedni każą mi wylewać chudy beton od piasków nośnych aż ponad poziom wody (to 90 cm wysokości i 1m szerokości - spore koszty)
  ...inni każą wymieniać grunt na piasek i zagęszczać - ale tamci od chudego betonu twierdzą, że piasek będzie wypłukiwany przez wody gruntowe...
  ...i co mogę w tym przypadku zrobić..?
  działkę dodatkowo będziemy nawozić - podnosić teren o ok 0,5m aby wyrównać się z drogą...
  Pozdrawiam,

 5. marta_świeżo upieczony działkowiec napisał

  szukam informacji o fundamentach bo zamierzam wszystko zrobić sama. chcę postawić domek murowany 25m2 na działce ROD. rozumiem z artykułu że robi się wykop tj. oo obrysie domku a nie po całości ? Nie chcę podpiwniczać. Nie będzie wc. Energia idzie od góry a nie pod ziemią. a z wodą to jeszcze nie wiem. jest na działce kran więc liczę na to że tym można zająć się później, po wybudowaniu fundamentów, tak na etapie budowania ścian i myślenia gdzie co ma być. załóżmy że się wysilę na wykopanie metrowego dołu. jak szeroki ma być żeby ten beton nie kruszył się i nie było problemów. czy po bokach powinny być na stałe drewniane deski żeby było coś na zasadzie doniczki na cement - żeby ziemia nie zasypywała mi dołu. poproszę o komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *