Budujemy garaż wolnostojący

Garaż wolnostojącyGaraż przy domu może być miejscem nie tylko dla samochodu. Dodatkowa powierzchnia umożliwi przechowywanie w nim sprzętów i narzędzi ogrodowych czy przedmiotów domowych, których nie ma gdzie "upchnąć". Możliwość budowy w późniejszym terminie – w drugim etapie sprawia, że wielu Inwestorów decyduje się na późniejszą dobudowę garażu wolnostojącego. Należy jednak pamiętać, że przy takim rozwiązaniu wolnostojący garaż, osobny dom i podjazd zajmą więcej miejsca na działce, niż w przypadku budowy domu z garażem w bryle budynku.

Dopasowanie garażu wolnostojącego do architektury domu

Ważną kwestią jest dopasowanie stylu i formy garażu do naszego przyszłego domu. Garaż wolnostojący powinien tworzyć integralną całość z budynkiem, posiadać podobne proporcje, kąty nachylenia połaci i kształt dachu. Zaleca się także, aby był wykonany z podobnych lub porównywalnych jakościowo materiałów co sam dom. Oczywiście czasem dopuszczalne są zestawienia brył na zasadzie przeciwieństw – na przykład: rozczłonkowana bryła domu i bardzo prosty garaż, ale wszystko musi być dobrane z wyczuciem.

garaz wolnostojacy

Garaż wolnostojący - zalety i wady

Zalety garaży wolnostojących:

  • Garaż wolnostojący to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do przechowywania sprzętów ogrodowych, narzędzi czy po prostu szukają dużej powierzchni na samochód. Doskonale sprawdzi się na wąskiej i długiej działce.
  • Niewątpliwym plusem garażu wolnostojącego jest odseparowanie mieszkania od części gospodarczej, przez co można uniknąć hałasu czy nieprzyjemnego zapachu. Garaże wolnostojące przeważnie nie są też ogrzewane, a więc nie płacimy za tą kubaturę w zimie.
  • Kolejną zaletą budowy garażu wolnostojącego jest możliwość etapowania budowy. Garaż wolnostojący można postawić w późniejszym terminie, po budowie domu albo wręcz odwrotnie: przed jego rozpoczęciem, aby mógł służyć jako zamykane pomieszczeniemagazyn, tak potrzebny na placu budowy.
  • Część garaży wolnostojących  (o powierzchni zabudowy do 30 m2)  nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie tzw. zgłoszenia w urzędzie (procedura zgłoszenia jest łatwiejsza i szybsza).

Wady garażu wolnostojącego:

  • Główną wadą garaży wolnostojących jest zdecydowanie brak bezpośredniego przejścia do części mieszkalnej. Nie można z auta przejść „suchą nogą”  do pomieszczeń budynku.
  • Kolejną niedogodnością tego typu garażu jest wyższy podatek niż w przypadku garażu wbudowanego w dom.
  • Natomiast biorąc pod uwagę koszty budowy nie można stwierdzić jednoznacznie, które rozwiązanie jest tańsze. Wszystko zależy od materiałów oraz konstrukcji, zarówno domu jak i garażu.

Wymiary garaży wolnostojących.

Rozmiary garażu zależą od wymagań Inwestora. Najczęściej Inwestorzy decydują się na garaż jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym (na narzędzia i sprzęty ogrodowe). W ofercie pracowni MGProjekt znaleźć można kilkanaście projektów garaży – zarówno na jedno, jak i na dwa lub trzy auta.

Dobrze, gdy garaż nie sprawia wrażenia większego od samego domu. Garaż jednostanowiskowy to budynek o wymiarach zewnętrznych (szerokość x głębokość) ca. 3,5 x 6,5 m, garaż dwustanowiskowy ma najczęściej ca 6,5 x 6,5 m, garaże z pomieszczeniem gospodarczym są przeważnie głębsze lub szersze o 2-2,5 m.

projekt garazu

Usytuowanie garażu wolnostojącgo na działce.

Loading Facebook Comments ...

Komentarze

 1. Stokrotka napisał

  Chociaż większość chyba projektów ma garaż wbudowany w bryłę - przyznaje że zajmuje to mniej miejsca na działce i ładniej się prezentuje, to mój mąż myśli o postawieniu wolnostojącego albo ewentualnie wiaty. Sąsiad na działce ma właśnie tak garaż usytuowany że moglibyśmy skorzystać z tych odstępstw i postawić go bliżej granicy. Dzięki za artykuł 😉

 2. Andzia napisał

  Fajny artykuł, wcześniej nie byłam przekonana co do garaży wolnostojących ale teraz po tym jak przeczytałam, to bardziej przekonuje sie do takiego garażu.

 3. GrażynaNowak napisał

  Nie wiedziałam, że można usytuować garaż bliżej granicy niż jest to zapisane prawnie. Dzięki za takie trafne informacje, bo właśnie jak się okazuje mamy możliwość innego usytuowania ( wygodniejszego dla nas) garażu!

 4. ja napisał

  My mamy dłuą i wąska działke, wiec chyba zdecydujemy sie na wolnostojący skoro piszecie ze doskonale sie na takiej sprawdzi. Wczesniej jakos nie lubiłam wolnostojących ale po tym artykule widze, ze nawet wiecej ma zalet niz dobudowany garaz

 5. Krak napisał

  My też stawiamy na wolnostojący, w sumie tylko z tego powodu, że sporo rzeczy w nim będę robił i nie chce by hałas i brud się niosły po całym mieszkaniu. Nie wiedziałem, że są odstępstwa od wymaganych odległości, muszę zbadać teraz czy mam szansę na którąś się załapać :) dzięki

 6. napisał

  W Polsce nieczęsto spotykamy wolnostojące garaże. Może dlatego, że wbrew pozorom kraj nie jest taki duży, działki są małe i nie takie tanie. W przeciwieństwie do USA, ogromnego kraju, gdzie średnia działka jest znacznie większa niż u nas, a jeszcze mają miejsce na szerokie drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *