Budujemy garaż wolnostojący

0 Flares 0 Flares ×

Garaż wolnostojącyGaraż przy domu może być miejscem nie tylko dla samochodu. Dodatkowa powierzchnia umożliwi przechowywanie w nim sprzętów i narzędzi ogrodowych czy przedmiotów domowych, których nie ma gdzie „upchnąć”. Możliwość budowy w późniejszym terminie – w drugim etapie sprawia, że wielu Inwestorów decyduje się na późniejszą dobudowę garażu wolnostojącego. Należy jednak pamiętać, że przy takim rozwiązaniu wolnostojący garaż, osobny dom i podjazd zajmą więcej miejsca na działce, niż w przypadku budowy domu z garażem w bryle budynku.

Dopasowanie garażu wolnostojącego do architektury domu

Ważną kwestią jest dopasowanie stylu i formy garażu do naszego przyszłego domu. Garaż powinien tworzyć integralną całość z budynkiem, posiadać podobne proporcje, kąty nachylenia połaci i kształt dachu. Zaleca się także, aby był wykonany z podobnych lub porównywalnych jakościowo materiałów co sam dom. Oczywiście czasem dopuszczalne są zestawienia brył na zasadzie przeciwieństw – na przykład:  rozczłonkowana bryła domu i bardzo prosty garaż, ale wszystko musi być dobrane z wyczuciem.

Garaż wolnostojący - zalety i wady

Zalety:

  • Garaż wolnostojący to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do przechowywania sprzętów ogrodowych, narzędzi czy po prostu szukają dużej powierzchni na samochód. Doskonale sprawdzi się na wąskiej i długiej działce.
  • Niewątpliwym plusem garażu wolnostojącego jest odseparowanie mieszkania od części gospodarczej, przez co można uniknąć hałasu czy nieprzyjemnego zapachu. Garaże wolnostojące przeważnie nie są też ogrzewane, a więc nie płacimy za tą kubaturę w zimie.
  • Kolejną zaletą budowy garażu wolnostojącego jest możliwość etapowania budowy. Garaż wolnostojący można postawić w późniejszym terminie, po budowie domu albo wręcz odwrotnie: przed jego rozpoczęciem, aby mógł służyć jako zamykane pomieszczeniemagazyn, tak potrzebny na placu budowy.
  • Część garaży wolnostojących  (o powierzchni zabudowy do 30 m2)  nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie tzw. zgłoszenia w urzędzie (procedura zgłoszenia jest łatwiejsza i szybsza).

Wady:

  • Główną wadą garaży wolnostojących jest zdecydowanie brak bezpośredniego przejścia do części mieszkalnej. Nie można z auta przejść „suchą nogą”  do pomieszczeń budynku.
  • Kolejną niedogodnością tego typu garażu jest wyższy podatek niż w przypadku garażu wbudowanego w dom.
  • Natomiast biorąc pod uwagę koszty budowy nie można stwierdzić jednoznacznie, które rozwiązanie jest tańsze. Wszystko zależy od materiałów oraz konstrukcji, zarówno domu jak i garażu.

Wymiary garaży wolnostojących.

Rozmiary garażu zależą od wymagań Inwestora. Najczęściej Inwestorzy decydują się na garaż jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym (na narzędzia i sprzęty ogrodowe). W ofercie pracowni MGProjekt znaleźć można kilkanaście projektów garaży – zarówno na jedno, jak i na dwa lub trzy auta.

Dobrze, gdy garaż nie sprawia wrażenia większego od samego domu. Garaż jednostanowiskowy to budynek o wymiarach zewnętrznych (szerokość x głębokość) ca. 3,5 x 6,5 m, garaż dwustanowiskowy ma najczęściej ca 6,5 x 6,5 m, garaże z pomieszczeniem gospodarczym są przeważnie głębsze lub szersze o 2-2,5 m.

Usytuowanie garażu wolnostojącgo na działce.

Przydomowy garaż ze względów prawnych (przepisy prawa budowlanego) musi być usytuowany we właściwy sposób na działce, w odległościach od budynku mieszkalnego oraz od granic – zarówno od granicy z drogą dojazdową, jak i granic z sąsiednimi działkami.

W przypadku budynków oddzielnych garaży obowiązują te same przepisy co dla budynków mieszkalnych, czyli:  garaż musi być oddalony od granicy działki sąsiedniej o 3 metry (gdy w ścianie nie ma okien lub drzwi) i 4 metry (gdy występują okna). Garaż wolnostojący należy także postawić w zgodzie z obowiązującymi dla działki liniami zabudowy. I wreszcie, powinien on powinien znajdować się w odległości minimum sześciu metrów od budynku mieszkalnego (ten wymóg można jednak łatwo ominąć).

Niektóre garaże projektuje się do postawienia w tzw. „ostrej linii zabudowy”.  Tam, gdzie lokalne przepisy lub sytuacja na działce na to pozwala, można postawić garaż wolnostojący na granicy z działką sąsiednią. Wówczas musi on posiadać dach z zaprojektowanym spadkiem wody w kierunku naszej działki.

Dla wąskich działek o szerokości maksymalnie 16 m, można uzyskać odstępstwo od przepisu wymaganej odległości minimum 3 m od sąsiada i otrzymać zgodę na lokalizację garażu wolnostojącego w połowie tej odległości – czyli 1,5 m od działki sąsiada.

Oprócz warunków prawnych, powinniśmy pomyśleć o dobrym skomunikowaniu garażu wolnostojącego z domem  - tak aby uniknąć zbyt długiego przejścia między garażem a wejściem do domu.

Druga sprawa to właściwe zaprojektowanie dojazdu do garażu dla auta (lub kilku aut). Często garaże wolnostojące ustawiane są bokiem, prostopadle do ściany frontowej budynku. Należy wówczas pamiętać, aby można było wygodnie wyjechać i skręcić do bramy wjazdowej na posesję. Nie ma bowiem nic bardziej frustrującego niż za mały garaż oraz garaż, do którego nie można swobodnie wjechać.

Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dla budujących i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co myślisz o tym wpisie? O czymś zapomnieliśmy? Twój komentarz będzie mile widziany.

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

6 odpowiedzi na „Budujemy garaż wolnostojący

 1. Stokrotka pisze:

  Chociaż większość chyba projektów ma garaż wbudowany w bryłę - przyznaje że zajmuje to mniej miejsca na działce i ładniej się prezentuje, to mój mąż myśli o postawieniu wolnostojącego albo ewentualnie wiaty. Sąsiad na działce ma właśnie tak garaż usytuowany że moglibyśmy skorzystać z tych odstępstw i postawić go bliżej granicy. Dzięki za artykuł ;)

 2. Andzia pisze:

  Fajny artykuł, wcześniej nie byłam przekonana co do garaży wolnostojących ale teraz po tym jak przeczytałam, to bardziej przekonuje sie do takiego garażu.

 3. GrażynaNowak pisze:

  Nie wiedziałam, że można usytuować garaż bliżej granicy niż jest to zapisane prawnie. Dzięki za takie trafne informacje, bo właśnie jak się okazuje mamy możliwość innego usytuowania ( wygodniejszego dla nas) garażu!

 4. ja pisze:

  My mamy dłuą i wąska działke, wiec chyba zdecydujemy sie na wolnostojący skoro piszecie ze doskonale sie na takiej sprawdzi. Wczesniej jakos nie lubiłam wolnostojących ale po tym artykule widze, ze nawet wiecej ma zalet niz dobudowany garaz

 5. Krak pisze:

  My też stawiamy na wolnostojący, w sumie tylko z tego powodu, że sporo rzeczy w nim będę robił i nie chce by hałas i brud się niosły po całym mieszkaniu. Nie wiedziałem, że są odstępstwa od wymaganych odległości, muszę zbadać teraz czy mam szansę na którąś się załapać :) dzięki

 6. Łukasz pisze:

  W Polsce nieczęsto spotykamy wolnostojące garaże. Może dlatego, że wbrew pozorom kraj nie jest taki duży, działki są małe i nie takie tanie. W przeciwieństwie do USA, ogromnego kraju, gdzie średnia działka jest znacznie większa niż u nas, a jeszcze mają miejsce na szerokie drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>