Budowa domu krok po kroku: etapy budowy

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Niezależnie od tego, jaki dom budujesz – duży, mały, parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy, czekać Cię będą takie same dla wszystkich Inwestorów etapy jego budowy.

Dokładne zaplanowanie każdego z nich oraz precyzyjne oddzielenie poszczególnych "stanów" od siebie pozwoli zoptymalizować nie tylko czas budowy, ale i koszty.


Formalności dopełniane przed budową domu

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba oczywiście dopełnić szereg formalności. Należy między innymi załatwić:

  • Dokument przedstawiający warunki zabudowy.
  • Dokumenty dotyczące dostaw mediów, prądu i gazu.
  • Oświadczenie z zarządu dróg.
  • Wyrys z mapy ewidencyjnej dróg.
  • Wypis z rejestru dróg.
  • Konieczne jest również powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu budowy, dokonywane z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
  • Trzeba także ustanowić kierownika budowy i dostarczyć Starostwu Powiatowemu jego oświadczenia o przejęciu obowiązków.

Etapy budowy domu - stan zero

Budowa domu

To etap organizacyjny, w którym przygotowujemy cały plac budowy do rozpoczęcia prac. Stan zero budynku oznacza, że między innymi odgrodziliśmy już teren budowy i wytyczyliśmy dokładnie granice nowego budynku. Na tym etapie wykopuje się również fundamenty i układa kanalizację. Jeśli projekt domu przewiduje podpiwniczenie, wtedy stan zero obejmuje również ułożenie podłogipostawienie ściani stropu nad piwnicą.

Na tym etapie potrzebna będzie pomoc geodety, który wspólnie z Inwestorem wytyczy granice działki i nowego budynku, należy też zapewnić sobie pomoc w przewiezieniu materiałów potrzebnych do budowy domku (tzw. transport ciężki).

Po zakończeniu tego etapu można przerwać prace budowlane, na przykład na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych – ważne jednak, by całość odpowiednio zabezpieczyć.


Etapy budowy domu - stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty oznacza, że w naszym wymarzonym domu wybudowano już :

  • ściany;
  • kominy;
  • schody;
  • więźbę dachową;
  • pokrycie dachu.

W budynku nie ma jeszcze okien, drzwi czy ścianek działowych. Czasem w tym etapie mocuje się również okna dachowe i rynny, by dodatkowo zabezpieczyć wnętrze przed wilgocią.

Na tym etapie pracujemy głównie z ekipą murarzy, ale także cieśli czy dekarzy, którzy zajmą się tworzeniem konstrukcji domu oraz ścian. Podczas tworzenia stanu surowego otwartego potrzebne będą między innymi:

  • stemple;
  • deskowania;
  • pompa do betonu.

Stan surowy otwarty nie jest najlepszym momentem na przerwanie prac, ale jeśli do takiego przerwania dojdzie, wszystkie otwory w budynku (drzwi, okna) zabezpiecza się deskami lub folią.


Etapy budowy domu - stan surowy zamknięty

Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dla budujących i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

6 odpowiedzi na „Budowa domu krok po kroku: etapy budowy

 1. AniaS pisze:

  Fajnie, że wszystkie etapy są w jednym miejscu. Ich typologia różni się - z tego co widziałam - w różnych miejscach. Czasem opuszcza się stan developerski, innym razem nie wyróżnia stanu zero... Choć myślę, że to nie ma znaczenia, raczej chodzi o to, by dobrze całość zaplanować i dogadać się z ekipą budowlaną.

 2. Kuba Jastrzębski pisze:

  No tak, to tyle etapów jeszcze przed nami. Właśnie skończyliśmy formalności i planujemy zacząć stawiać formalności. Który etap najbardziej problemowy i męczący jest? Słyszałem, że prace wykończeniowe są właśnie wykończeniowe :) Przed nami długa droga, dzięki za pomoc

 3. Krzysztof pisze:

  Póki co to na etapie formalności jesteśmy, to jest prawdziwa udręka! Nie umiem się już doczekać stanu zero, mam nadzieję że od tego momentu to już z górki wszystko idzie. Wiadomo, widzi się cały czas efekty pracy, a czekanie na te pozwolenia wszystkie przez pół roku jest naprawdę okropne. Dzięki za pomoc :)

 4. barabas pisze:

  Przydatne informacje, szukalem tego

 5. Dopler pisze:

  Już na etapie projektowania warto pomyśleć o porządnych zabezpieczeniach antywłamaniowych. Mocne drzwi i okna to nie wszystko. Solidną ochronę dają rolety zewnętrzne, które nie tak łatwo sforsować. Ponadto dają dodatkową izolację cieplną i akustyczną. Znacznie łatwiej jest je zamontować w trakcie budowy niż później w gotowym budynku.

 6. agnieszka pisze:

  fajny blog, ciekawe artykuły dużo się można dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>