Budowa domu krok po kroku: etapy budowy

Etapy budowy domu jednorodzinnego
Etapy budowy domu jednorodzinnego

Niezależnie od tego, jaki dom budujesz – duży, mały, parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy, czekać Cię będą takie same dla wszystkich Inwestorów etapy jego budowy.

Dokładne zaplanowanie każdego z nich oraz precyzyjne oddzielenie poszczególnych "stanów" od siebie pozwoli zoptymalizować nie tylko czas budowy, ale i koszty.

Formalności dopełniane przed budową domu

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba oczywiście dopełnić szereg formalności. Należy między innymi załatwić:

  • Dokument przedstawiający warunki zabudowy.
  • Dokumenty dotyczące dostaw mediów, prądu i gazu.
  • Oświadczenie z zarządu dróg.
  • Wyrys z mapy ewidencyjnej dróg.
  • Wypis z rejestru dróg.
  • Konieczne jest również powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu budowy, dokonywane z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
  • Trzeba także ustanowić kierownika budowy i dostarczyć Starostwu Powiatowemu jego oświadczenia o przejęciu obowiązków.

Etapy budowy domu - stan zero

Budowa domu

To etap organizacyjny, w którym przygotowujemy cały plac budowy do rozpoczęcia prac. Stan zero budynku oznacza, że między innymi odgrodziliśmy już teren budowy i wytyczyliśmy dokładnie granice nowego budynku. Na tym etapie wykopuje się również fundamenty i układa kanalizację. Jeśli projekt domu przewiduje podpiwniczenie, wtedy stan zero obejmuje również ułożenie podłogipostawienie ściani stropu nad piwnicą.

Na tym etapie potrzebna będzie pomoc geodety, który wspólnie z Inwestorem wytyczy granice działki i nowego budynku, należy też zapewnić sobie pomoc w przewiezieniu materiałów potrzebnych do budowy domku (tzw. transport ciężki).

Po zakończeniu tego etapu można przerwać prace budowlane, na przykład na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych – ważne jednak, by całość odpowiednio zabezpieczyć.

Etapy budowy domu - stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty oznacza, że w naszym wymarzonym domu wybudowano już :

  • ściany;
  • kominy;
  • schody;
  • więźbę dachową;
  • pokrycie dachu.

W budynku nie ma jeszcze okien, drzwi czy ścianek działowych. Czasem w tym etapie mocuje się również okna dachowe i rynny, by dodatkowo zabezpieczyć wnętrze przed wilgocią.

Na tym etapie pracujemy głównie z ekipą murarzy, ale także cieśli czy dekarzy, którzy zajmą się tworzeniem konstrukcji domu oraz ścian. Podczas tworzenia stanu surowego otwartego potrzebne będą między innymi:

  • stemple;
  • deskowania;
  • pompa do betonu.

Stan surowy otwarty nie jest najlepszym momentem na przerwanie prac, ale jeśli do takiego przerwania dojdzie, wszystkie otwory w budynku (drzwi, okna) zabezpiecza się deskami lub folią.

Etapy budowy domu - stan surowy zamknięty

Loading Facebook Comments ...

Komentarze

 1. AniaS napisał

  Fajnie, że wszystkie etapy są w jednym miejscu. Ich typologia różni się - z tego co widziałam - w różnych miejscach. Czasem opuszcza się stan developerski, innym razem nie wyróżnia stanu zero... Choć myślę, że to nie ma znaczenia, raczej chodzi o to, by dobrze całość zaplanować i dogadać się z ekipą budowlaną.

 2. Kuba Jastrzębski napisał

  No tak, to tyle etapów jeszcze przed nami. Właśnie skończyliśmy formalności i planujemy zacząć stawiać formalności. Który etap najbardziej problemowy i męczący jest? Słyszałem, że prace wykończeniowe są właśnie wykończeniowe :) Przed nami długa droga, dzięki za pomoc

 3. Krzysztof napisał

  Póki co to na etapie formalności jesteśmy, to jest prawdziwa udręka! Nie umiem się już doczekać stanu zero, mam nadzieję że od tego momentu to już z górki wszystko idzie. Wiadomo, widzi się cały czas efekty pracy, a czekanie na te pozwolenia wszystkie przez pół roku jest naprawdę okropne. Dzięki za pomoc :)

 4. napisał

  Już na etapie projektowania warto pomyśleć o porządnych zabezpieczeniach antywłamaniowych. Mocne drzwi i okna to nie wszystko. Solidną ochronę dają rolety zewnętrzne, które nie tak łatwo sforsować. Ponadto dają dodatkową izolację cieplną i akustyczną. Znacznie łatwiej jest je zamontować w trakcie budowy niż później w gotowym budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *